• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

EKMEL GEÇER’İN MEDYA VE POPÜLER KÜLTÜR KİTABI ÇIKTI

ekmel-gecerin-medya-ve-populer-kultur-kitabi-cikti

Bingöllü hemşerimiz Ekmel Geçer kitaplarıyla adından söz ettiriyor. Özellikle sosyal medya, medya ve toplum konularında önemli kitaplara imza atan Geçer, şu sıralar Loughborough Üniversitesi medya ve iletişim bölümünde “Türkiye’de Medya ve Demokrasi ” adlı doktora tezinin sonlandırmakla uğraşıyor.
08 Şubat 2013 Cuma 17:11

Adaklı’ya bağlı Kamışgölü (Mezre Tumık) köyünden olan Ekmel Geçer, yazdığı kitap ve haberlerle büyük yankı uyandırıyor. İngiltere’de tezini bitirmekle meşgul olan Geçer, Türkiye’de medya, medyanın etkileri, sosyal medya gibi konularda kaynak sayılabilecek eserlere imza atıyor.

‘KURGU DÜNYALARDA YAŞIYORUZ İLİŞKİLERİMİZİ’

İşte hemşerimiz Ekmel Geçer’in son kitabı “Medya ve Popüler Kültür Diziler, Televizyon ve Toplum” kitabının tanıtım yazısı:

İnternet, televizyon, magazin ve müzik; artık hiç olmadığı kadar hayatımızın içindeler. İş yerinde, evde, kamusal paylaşım alanlarında ve yolculuklarımızda… Belki de günümüzün çok az bir kısmını medyatik seslerden, sembollerden ve etkileşimden uzak geçirebiliyoruz. Şüphesiz, medya ve iletişim dünyasında geçirdiğimiz zamanlar tümüyle boş ve anlamsız değil. Bazen tek başımızayken bazen de başkalarıyla birlikteyken; televizyon bizi eğlendiriyor, internet arkadaşlarımızla iletişim kurmamıza yardımcı oluyor ve haberler çevremizde olanlar hakkında bilgiler vererek, küresel imaj ve kültürel kodları anlamamız için bize imkânlar sunuyor.
Fakat gündelik rutinlerimizi değiştirmede etkin olan medya kaynaklı kültürel formlar, bizi, hayatımızda sıkı sıkıya koruduğumuz anlamlı alışkanlarımızdan uzaklaştırabiliyor da. Popüler kültür; tüketim geleneklerimizi, iletişim biçimlerimizi ve zaman kavramımızı fazlasıyla dönüştürdü. Artık sosyal medyada daha çok vakit harcıyor; alışveriş ibadethanelerini temiz havaya tercih ediyor ve buluşmalarımızı prime-time dizilerine göre ayarlayarak, birbirimizle hasbihâl yerine, dizilerin kurguladığı başka bir dünyada geziniyoruz.Televizyona, internete ve onlarla yaygınlaşan popüler kültüre uzaktan bakmıyor; onları bizzat yaşıyoruz. Elinizdeki bu kitap; diziler, yarışma programları, talk-showlar ve sosyal yaşam arasındaki ilişkiyi, etrafımızı her gün daha çok sarmalayan popüler kültür bağlamında ele alıyor.
EKMEL GEÇER KİMDİR?

Ekmel Geçer Ekim 1980’de Bingöl’ün Hasbağlar ( Kamrun ) köyünde doğdu. ‘99 yılında Kadıköy İHL’den mezun olduktan sonra aynı yıl İlahiyat Fakültesine girmeye hak kazandı. 2004’de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun olan Geçer, 2007 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Türkiye’de Popüler Kültür ve Medya” teziyle Master derecesi aldı.

Geçer; bir süre özel sektörde iletişim departmanlarında çalışmasının akabinde “medya ve iletişim” çalışmaları için İngiltere’ye gitti. 2009 yılında Leicester Üniversitesi Medya ve İletişim bölümünde “siyasal iletişim” teziyle ikinci yüksek lisans derecesini aldı.

Aynı zamanda “bağımsız gazetecilik” yapan Ekmel Geçer’in haber ve yazıları Taraf, Today’s Zaman, Radikal, Leicester Mercury (İngiltere) gibi gazetelerde ve haber sitelerinde; makaleleri ve şiirleri Türkiye’deki birçok dergide yayımlandı. BBC başta olmak üzere çeşitli radyo ve TV programlarına da katılımcı olarak iştirak eden Ekmel Geçer; akademik ilgi alanları olan; haber sosyolojisi, gazetecilik, siyasal iletişim, halkla ilişkiler, medya ve demokrasi konularında Çek Cumhuriyeti, İngiltere, İspanya, İsveç, Portekiz, İtalya gibi birçok ülkede konferanslar vermiştir.

Yazarın Medya ve Popüler Kültür: Diziler, Televizyon ve Toplum isimli eseri Okur Kitaplığı tarafından 2013 Şubat ayında yayımlanmıştır. Geçer; şimdilerde İngiltere’de yayımlanacak olan “Changing Trends in Political Communication in Turkey: The AKP Case” (Türkiye’de Değişen Siyasal İletiim Trendleri: AK Parti Örneği) eseri ve Türkiye’de yakın zamanda baskıya gireceği hedeflenen “Türkiye’de Haber Medyası ve Sorunları” ve “Halkların Buluşması: Barış Konuşmaları” adlı kitapları üzerinde çalışmaktadır.

 

Arapça, Kürtçe ve İngilizce bilen Ekmel Geçer evli ve bir çocuk babasıdır

 


Haber okunma sayısı: 60050

Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ