“3 milyon öğrencinin internete erişimi yok”

3-milyon-ogrencinin-internete-erisimi-yok

CHP Bingöl İl Başkanı Hasan Aktaş, “ülke genelinde 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır” dedi.
21 Eylül 2020 Pazartesi 23:35

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Hasan Aktaş, Pazartesi günü pandemi nedeniyle kısıtlı başlayacak eğitim-öğretim dönemi ile ilgili açıklamada bulundu.

Ülkenin ağır bir pandemi sürecinden geçtiğini belirten Aktaş, bu süreçte tüm alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da büyük sorunlar yaşandığını söyledi.

Aktaş, “Yeni eğitim-öğretim yılı pandemi koşullarında başlarken devlet okullarına giden öğrencilerden 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin evinde internet, EBA üzerinden uzaktan eğitim alacak 754 bin 429 öğrencinin evinde ise televizyon bulunmamaktadır. Bu çocuklarımızın eğitim alamayacağı bugünden açıktır.

Çocuklarımızın eğitimi, sorunlarına hep birlikte çözüm arayacağımız en temel alanlardan birisidir. Eğitim sıcak siyasetin konusu olamaz” dedi.Aktaş, CHP’nin eğitimle ilgili 14 maddelik çağrısını şöyle açıkladı:

-MEB’e gerekli mali kaynak sağlanarak 57 bin 340 derslik ihtiyacı giderilmelidir. Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyorsa yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP’li belediye başkanları bu yatırımı çocuklarımız için kendi illerinde yapmaya taliptir.

-YÖK ile işbirliği kapsamında üniversitelerin 20-21 öğretim döneminde açılmayacak fakültelerinin özellikle derslik, amfi ve konferans salonları gibi alanlar örgün eğitim sistemi kullanımına tahsis edilmelidir.

-Yeni dersliklerin hizmete girmesi ile çocukların eğitimi için ihtiyaç olan 92 bin 165 öğretmenin ataması zaman geçirilmeden yapılmalıdır. Tüm öğretmenlere kadro verilmeli; kadrolu öğretmen, sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen garabetine son verilmelidir.

-Okulların hijyen kurallarına uygun olarak açılması, hijyenin sürekliliği açısından MEB’e en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı personel alımı yetkisi verilmelidir.

-Dezenfektan, maske, ateş ölçüm cihazı gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir.

-MEB, internet hizmeti sağlayıcı kurumlarla görüşecek zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin internet erişimini sağlamalıdır. Bunun maliyeti, evrensel hizmet fonundan sağlanmalıdır.

-Uzaktan eğitimde öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına sınırsız ve uzun süreli internet erişiminin ya ücretsiz ya da çok ucuza sağlanması için başta mobil telefon operatörleri olmak üzere tüm altyapı sağlayıcıları nezdinde girişimde bulunulmalıdır. Bu operatörlerin de sorumlulukları olduğunu kimse unutmamalıdır.

-Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrenci için MEB, STK’lar ile birlikte ‘Senin de televizyonun olsun’ kampanyası açmalıdır. MEB bu kampanyayı açmayacaksa CHP’li belediyeler bu sorunu çözmeye taliptirler.

-Her hanede öğrencinin yararlanacağı dizüstü, masaüstü ya da tablet bulunmalı. Bilgisayarı olmayan öğrencilerin ihtiyaçları MEB tarafından karşılanmalıdır. MEB bunu yapamayacaksa, CHP’li belediyeler yıl başındaki döviz kuru güvencesi verilmek koşuluyla ve yardım kampanyası da engellenmemek şartıyla bu sorunu çözmeye hazırdır.

-MEB’in EBA eğitimi TRT ile sınırlı kalmamalı, belli dersler tüm TV kanallarında eş zamanlı verilmelidir. Böylece uzaktan eğitimde bazı engeller kaldırılmış olacaktır.

-Pandemi koşulları tüm derslerin okulda verilmesine uygun değilse, sadece önemli derslerin (Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi) okullarda verilmesi düşünülmelidir.

-Bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmenin mutlaka okulda bulunması sağlanmalıdır.

-Servis esnafının primleri ile kredilerinin faizsiz ertelenmesi sağlanmalıdır.

-12 yaşından küçük çocuğu olan ebeveynlere dönüşümlü olarak eğitim izni hakkı tanınmalıdır.

   


Haber okunma sayısı: 8728

Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ