• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

22 Milyon Yıl Önce Kopmuş

22-milyon-yil-once-kopmus

Bingöl’e Düşen Gök Taşı, Eşsiz Bileşime Sahip 4,5 Milyar Yaşındaki 4 Vesta Asteroidinden 22 Milyon Yıl Önce Kopmuş 2 Eylül 2015’te Bingöl şehir merkezine 10 kilometre mesafedeki Sarıçiçek Köyü çevresine düşen gök taşının, 4,5 milyar yaşında, eşsiz bileşime sahip, Mars ve Jüpiter arasındaki asteroid kuşağında yer alan en parlak asteroid olarak bilinen 4 Vesta’nın yüzeyinden bir çarpışma sonucu koptuğu belirlendi.
26 Mart 2019 Salı 01:16


  

Aralarında Bingöl Üniversitesi’nden öğretim üyeleri Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Prof. Dr. İskender Demirkol, Dr. Öğretim Üyesi Aydın Şükrü Bengü’nün ve NASA'dan araştırmacıların da bulunduğu 79 bilim insanı gök taşı ile ilgili detaylı araştırma sonucunu tamamlayarak yayınladı. Gök taşının kökenini, yaşını, yapısal özelliklerini ve geldiği noktayı tam olarak belirleyen bilim insanlarının hazırladığı makale “Meteoritics and Planetary Science” dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar tarafından paylaşılan bilgilere göre, dünyadan milyonlarca kilometre uzakta bulunan ve NASA’nın araştırma için yüzlerce milyon dolar harcayarak yakınına kadar gittiği, asteroid kuşağının toplam kütlesinin yaklaşık %9’unu oluşturan, 530 km çapındaki, asteroid kuşağının en büyük ikinci gövdesi olan 4 Vesta’dan kopan yaklaşık 1 metre çapındaki gök taşı Bingöl’e düştü. Bingöl Üniversitesinden araştırmacılar gök taşının düştüğü bölgede köylülerin de yardımıyla aylarca gök taşlarının düştüğü koordinatları tespit ederek bölgeyi işaretledi. Dünya atmosferine saniyede 17,9 kilometre hızla giren gök taşının parçalanarak daha küçük parçalara ayrıldığı ve en büyüğü 1470 gram olan 343 gök taşı örneği toplandığı belirtildi. Bu örnekler çalışmada yer alan araştırmacılar tarafından detaylı olarak incelendi. Çalışmalar neticesinde nadir görülen ve bilimsel değeri yüksek olan gök taşının 4 Vesta asteroidinin güneyinde bulunan Antonia kraterinden 22 milyon yıl önce koptuğu tespit edildi.Yapılan çalışmalarla howardite, eucrite ve diogenit (HED) kökenli gök taşlarının özellikleri detaylı olarak belirlenerek çok önemli bilgiler açığa çıkarılmış ve 4 Vesta asteroidinden koparak zaman içerisinde dünyamıza girebilecek daha büyük gök taşlarıyla karşılaşılması durumunda neler yapılabileceği ile ilgili hususlar açığa kavuşturulmuş oldu. Bu kapsamlı çalışma ile gök taşları hakkında literatüre çok ciddi katkılar sağlandı.

Bingöl’e düşen göktaşı ile ilgili 56 sayfadan oluşan makaleye aşağıdaki linkten erişilebilir:Haber okunma sayısı: 2783

Haberin etiketleri:

gdd d


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
682 hit, 261 ziyaretçi, 298 ziyaret
Bu ay:
3543 hit, 1527 ziyaretçi, 1749 ziyaret
Toplam:
800216 hit, 253743 ziyaretçi, 352296 ziyaret