• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Yerel Medya Bingöl’de Buluştu

-yerel-medya-bingolde-bulustu

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün “Yerel Medya Bakanlarıyla Buluşuyor” programı kapsamında Kalkınma eski bakanı Cevdet Yılmaz’ın katılımıyla Bingöl’de bir toplantı düzenlendi.
18 Haziran 2018 Pazartesi 21:34

 

Diyarbakır Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü tarafından Grand Berti Otel’de düzenlenen programa, Diyarbakır Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Fikret Dişlioğlu, Mütercim Tuncay Bulut, Mütercim Taha Tanrıkulu, kurum çalışanları Bingöl, Diyarbakır, Elâzığ ve Muş illerinden basın mensupları katıldı.

Programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kalkınma eski bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye ekonomisinin gidişatı ve ekonomi politikalarına değindi. Yılmaz, önümüzdeki dönemde kapsayıcı büyüme denilen bir anlayışın hakim olacağını belirterek, bölgeler arası dengesizliği gidermek, bütün kesimleri içine alan bir süreç olacağını kaydetti. İstihdam üreten bir büyümenin hedeflendiğini dile getiren Yılmaz, “KOBİ’leri içine alan bir büyüme modeli olacak. Doğu ve Güneydoğu’da asıl problemimiz kamu yatırımlarından ziyade özel yatırımların zayıf olması. Özel yatırımlardan pay almadığınız zaman kamu yatırımlarıyla ne yaparsanız yapın bir yere kadardır. Asıl büyük pasta özel sektör yatırımlarıdır. Burada onları cezbetmek çok önemli. Bu konuda şartları oluşturmuş durumdayız. Özel sektör nereye gider, yatırım ikliminin iyi olduğu yere gider. Bu çerçevede özel sektörün daha fazla gelmesi için alt yapıyı büyük oranda yaptık. Üniversitedir, havalimanıdır, yollar gibi yatırımlar yapıldı. Eğitime büyük yatırım yaptık, özellikle mesleki eğitime yatırım yaptık” dedi.

“DAHA HUZURLU BİR BÖLGEMİZ VAR ŞUANDA”“Huzur ve güven ortamı en önemlisi” diyen Yılmaz, şöyle devem etti; “Bölge ile ilgili algı çok önemli. Bu açıdan geçmişle mukayese edilemeyecek bir noktadayız. Çok daha huzurlu bir bölgemiz var şuanda. Ancak medya üzerinden bölgeyi takip edenlerin çok olumlu bir görüşe sahip olduğunu söyleyemeyiz. Bunun da uzun vadeli yatırımlara yansıdığını da görüyoruz. Bu konuda inşallah zaman içinde daha iyi bir noktaya geleceğiz. Huzur ve güven ortamı pekiştikçe bu algılarda kırılacak. Bingöl burada güzel bir örnekte ortaya koydu, Sütaş yatırımı. Bence bu bir model. Uluslararası bir şirketimiz Bingöl’e yatırım kararı aldı. Bununla birlikte bölgemize yeni bir disiplin gelecek. Tel başına bu Sütaş yatırımı 733 milyon TL değerinde. Bunun etrafında oluşacak irili ufaklı KOBİ’leri de düşünürseniz 1 milyar TL’ye yakın bir yatırımdan bahsediyoruz. Bingöl İl Özel İdaremizin yıllık bütçesi 50-60 milyondur. Sütaş gerçekleştiğinde her ay Bingöl’ün ekonomisine 50-60 milyon sıcak para girecek. Bundan herkes faydalanacak. Toplam bin kişiye, dolaylı olarak ta 10 bin kişiye istihdam sağlanacak” diye konuştu.

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM), “Yerel Medya Bakanlarıyla Buluşuyor” programı kapsamında,  13 Haziran Çarşamba günü saat 17:30’da Grand Berti Otel’de eski Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ ile başta Bingöl olmak üzere Elazığ, Diyarbakır ve Muş’tan gelen medya mensuplarını bir araya getirdi.

 


Haber okunma sayısı: 820Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ