• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Şefkat ve rahmet ayı Ramazan’ı dolu dolu yaşamalıyız

-sefkat-ve-rahmet-ayi-ramazani-dolu-dolu-yasamaliyiz

Bingöl Valisi Kadir Ekinci; Ramazan ayı münasebetiyle yazılı bir basın açıklaması yayımladı. Ekinci: “çevremizde yaşananlara daha duyarlı olmalı, unuttuğumuz değerlerimizi yeniden hatırlamalı, iyiliğin ve iyilerin gören gözü, tutan eli, işiten kulağı olmalıyız.”
07 Mayıs 2019 Salı 00:59

 

Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Ramazan Ayı nedeniyle bir açıklama yaptı. Ramazan Ayı’nın varlık sebebinin hatırlatan, ufku dirilten, kulluk bilincini yenileyen, gönülleri buluşturan, dostluk ve kardeşlikleri tazeleyen Kur’an ayı olduğu belirten Vali Ekinci, şu ifadelere yer verdi:

“Çünkü ‘muttakiler için bir hidayet rehberi olarak indirilen Kur’an’ı Kerim’ bu ayda indirilmiştir. Yüce Kitabımızın kendisinde indirildiği ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi bu aydadır, Oruç ibadeti bu aydadır.

İnsanlık tarihinde önemli bir kırılma noktası olan bu rahmet ve mağfiret yüklü zaman dilimini, ruhumuzu ve bedenimizi, aklımızı ve alışkanlıklarımızı terbiye etmek için bir fırsat olarak görmeliyiz.Ramazan ayı münasebetiyle çevremizde yaşananlara daha duyarlı olmalı, unuttuğumuz değerlerimizi yeniden hatırlamalı, iyiliğin ve iyilerin gören gözü, tutan eli, işiten kulağı olmalıyız. Hakikatin sesi olarak güçsüzün yanında olmayı, imkanlarımızı muhtaçlarla paylaşmayı, tebessümle sadakalaşmayı, sabrı, şefkati ve yaradandan ötürü yaradılanı sevmeyi hatırlamalıyız.

Bu vesileyle, yetimleri, öksüzleri, yaşlı ve kimsesizleri, hastaları, unuttuğumuz komşuluğu ve komşularımızı, ihmal ettiğimiz akrabalığı ve akrabalarımızı daha fazla hatırlamalıyız. “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” hadis-i şerifi doğrultusunda kalplere dokunmaya, yaralara merhem olmaya, soframızı zengin fakir demeden herkesle paylaşmaya, kardeşlerimizle aynı safta durmaya ve hayır duaları almaya çalışmalıyız.

Ramazan ayının manevi iklimini en yakınımızdaki kardeşimizden en uzaktakine, İslam Dünyasının dört bir yanında yaşayan kardeşlerimize dua ve yakınlaşma vesilesi yapalım; aynı tarih ve medeniyetin mensupları olarak oruç ibadetini unuttuklarımızı hatırlama imkanı kılalım.

Bu duygu ve düşüncelerle;  rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan Ramazan ayının Bingöllü hemşehrilerime ve tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini diliyorum.”

 


Haber okunma sayısı: 4798Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ