• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Sancak’ta okul ne zaman açılacak?

-sancakta-okul-ne-zaman-acilacak

Sancak Beldesinde cıvadan zehirlenen ilkokul ve Ortaokul öğrencilerinin bir kısmının tedavileri devam ederken diğer taraftan iyi durumda olan öğrencilerin mevcut okulun fayansları ve masaları değiştirmeden okula başlamak istememesi, öğrenci velilerinin de desteği ile eğitim süreci belirsizliğini korurken, Bingöl Valiliği ve Milli Eğitim camiasından ses yok!...
14 Ekim 2019 Pazartesi 01:07

 

Sancak’ta 4. Haftadır eğitime ara verildi, ne zaman açılacağı belirsizliği devam ediyor.

Sancak Beldesinde cıvadan zehirlenen ilkokul ve Ortaokul öğrencilerinin gerek tedavi süreçleri, gerek cıvadan etkilenen okulun temizlenmesi ve tadilatının uzun sürmesi nedeniyle dört haftadır okula gidemiyor. Öğrenci ve veliler eğitim ve öğretime bir an önce başlayabilmeleri için yetkililere çağrıda bulundu.

Cıvadan etkilenen ve hastanede bir süre tedavi görüp taburcu olan öğrencilerden 7'nci sınıf öğrencisi Beraat, dört haftadır okula gidemediğini belirterek,  "Bir süredir okuldan uzak kaldık. Onun için okulumuzu özledik. Okulumuzun bir an önce eğitime hazır hale getirilmesini istiyoruz." dedi.Öğrencilerden Ali Rıza Gündoğdu da, "Cıvadan etkilendim. Bir hafta Elazığ ilinde yoğun bakımda yattım. Taburcu oldum şimdi durumum iyidir. 8'ci sınıfa gidiyorum. Bu süre içinde okula gidemediğimiz için eğitimi özledik." ifadelerini kullandı. 

Öğrenci velilerinden Kemal Artumlu ise, "Cıvadan torunlarım etkilendi, kendim de hastalandım. Bir hafta hastanede yattım. Bu haliyle okula çocuklar gelmek istemiyor. Sıra ve masada cıva var. Okulun tamamen elden geçilmesi lazım. Okulun içi fayansı yapılsın, masa, sıra her şey yenilensin öyle çocuklarımızı okula gönderelim." diye konuştu.

"ÖĞRENCİLERİMİZ, PİSKOLOJİK OLARAK RAHATSIZDIR"

Sancak Belde Mahalle Muhtarı Serdar Balbars da şunları söyledi:                                                                                                                                                                                                            

"Halen bir kısım çocuklarımızın tahlil sonuçları geliyor, pozitif olanlar var. Kimisinin bedeni ilaçları kabul etmediği için sorunlar devam ediyor. Çocuklarımızın psikolojisi bozuldu. Bu durumda okula gelmek istemiyorlar. Öğrenciler, çanta ve kitapları cıvalıdır diye yaktılar. Bu durumda aileler mağdur. Kimisinin 2-3 çocuğu var, masrafları karşılayamıyor. Okulun boyası yapıldı ama fayansı yapılmadı. Okulun eğitime açılması için baştan sona kadar bir tadilattan geçilmesi lazım."

"SIRALAR DEĞİŞMEDEN, FAYANSLAR YAPILMADAN ÇOCUĞUMU OKULA GÖNDERMEM"

Öğrenci velilerinden Uğur Balbars, "Okul tamamen elden geçirilmeden çocuklarımızı göndermiyoruz. Burada 136 öğrenci eğitim görüyor, şuan hepsi mağdur durumda. Eğitim Lise binasında devam edeceği, mevcut okuldan sıraların liseye taşınmasına karşı olduklarını belirten Balbars, bu sıralarda cıva var, biz çocuklarımızı bir daha böyle bir riske koymayız, koca devletin 100 tane masa alma imkanı yok mu? Lise öğrencileri ile ilkokul öğrencileri aynı merdivende, aynı sınıflarda olması sakıncalıdır, küçücük çocukları dördüncü katta çıkarmak zülümdür. Burada Valilik ve Milli Eğitim müdürlüğüne sesleniyorum, bu sıraları zahmet edip dördüncü kata çıkarmasınlar, ben çocuğumu o sıralara oturtmam. Sancak bölgesi yıllardır eğitim açısından mağdur edilmiştir. Yıllarca Lise talebimiz vardı, daha iki yıl oldu açılalı. Okulumuzda sözleşmeli öğretmen de istemiyoruz. Kadrolu öğretmen istiyoruz. Kaliteli bir eğitimin verilmesini istiyoruz." diye konuştu.
Haber okunma sayısı: 5362Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ