• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

Özsoy: “Karar, gayri hukukidir”

-ozsoy-karar-gayri-hukukidir

HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’e verilen hapis cezasına ilişkin yazılı açıklamalarda bulunan Hişyar Özsoy, “Sayın Baluken’in tek suçu demokratik siyaseti etkin ve layıkıyla yapmış olmasıdır. Kendisine verilen ceza bir hukuk katliamıdır. Hem Anayasa hem de Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere de alenen aykırıdır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu ceza yüzünden Türkiye’yi muhakkak mahkum edecektir” dedi.
07 Ocak 2018 Pazar 19:45

 

 

HDP Bingöl Milletvekili ve Eş Genel Başkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, İdris Baluken’e verilen hapis cezasına ilişkin yazılı açıklamalarda bulundu.

Özsoy’un açıklamasından satırbaşları şöyle:“Bingöl’ün kıymetli evladı ve Diyarbakır milletvekilimiz Sayın İdris Baluken’e 4 Ocak 2018 tarihinde Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında farklı suçlamalardan toplam 16 yıl 8 ay ceza verilmiştir. Hayatını insan sağlığına adayan bir doktor ve Kürt meselesinin barışçıl çözümü için en fazla emek veren siyasetçilerden biri olan Sayın Baluken’in yasama dokunulmazlığı kapsamında yaptığı basın açıklamaları, katıldığı miting ve yürüyüşler ‘terör suçu’ sayıldı. Hukuken hiçbir dayanağı olmayan bu ceza kararını akıl, mantık ve vicdanen de izah etmek mümkün değildir. Hükûmetin boyunduruğu altına girmiş yargının verdiği bu karar tamamen siyasidir. Kürt meselesini konuşarak çözme basireti gösteremeyen devlet yetkilileri bir kez daha hukuku siyasal bir araç olarak kullanıp demokratik Kürt siyasetini bastırmaya çalışmaktadır. Barış ve çözüm sürecinin en etkin aktörlerinden biri olan sayın Baluken’e verilen bu ceza Erdoğan-AKP hükûmetinin artık Kürt meselesini barışçıl yollarla çözme gibi bir niyet ve hedefinin olmadığını da göstermiştir.”

“KARAR, BALUKEN’İ TERÖRİST YAPMAZ”

“FETÖ denen yapı ile bağlantılı oldukları suçlaması ile meslekten ihraç edilen veya tutuklu bulunan savcıların iddiaları ile ve zerre kadar tarafsızlığı kalmamış mahkemenin verdiği bu karar Sayın İdris Baluken’i tabii ki ‘terörist’ yapmaz. Partimize oy veren veya vermeyen herkes Sayın Baluken’in ne kadar dürüst ve kıymetli bir siyasetçi olduğunu bilir.”

“VERİLEN CEZA BİR HUKUK KATLİAMIDIR”

“Sayın Baluken kimsenin canına ve malına kastetmemiş, hırsızlık yapmamış, vergi kaçırmamış, yetim hakkı yememiş veya ihale peşinde koşmamıştır. Siyaseti şahsi veya ailevi çıkarlar için değil, toplumun genel çıkarları olan demokrasi, özgürlük, barış ve adalet için yapmıştır. Bir milletvekili ve HDP’nin grup başkan vekili olarak Sayın Baluken tabii ki demokratik siyaset hakkını kullanıp konuşacak, temsil ettiği halkın taleplerini ifade edecek, miting ve yürüyüşlere katılacaktı. Konuşmayacaksa, muhalefet etmeyecekse, milletvekili olmanın mantığı nedir? Sayın Baluken’in tek suçu demokratik siyaseti etkin ve layıkıyla yapmış olmasıdır. Kendisine verilen ceza bir hukuk katliamıdır. Hem Anayasa hem de Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere de alenen aykırıdır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bu ceza yüzünden Türkiye’yi muhakkak mahkûm edecektir.”

“CEZA TASFİYE SÜRECİNİN PARÇASIDIR”

“MHP ile ittifakın kendisini kurtarmayacağını 16 Nisan referandumunda gören AKP hükûmeti başkanlık seçimlerinden önce demokratik muhalefeti sindirme siyasetinden ısrar edecek görünüyor. Yani AKP siyasi rakibi olan HDP’yi sandıkta yenme değil, mahkemeleri kullanarak tasfiye etme niyetindedir. Sayın Baluken’e verilen ceza bu tasfiye sürecinin parçasıdır. İktidar sahipleri iyi bilsin: Terazisini bozduğunuz adalet kantarı günü gelecek sizi tartacaktır. O zaman yine ‘kandırıldık’ demeyesiniz. HDP olarak cezaevlerinde rehin tutulan tüm arkadaşlarımız özgürleşene ve halkımızın adalet, özgürlük ve eşitlik özlemleri gerçekleşene kadar kararlılıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. 7 Haziran seçimlerinden bu yana hakketmediğimiz ağır bedeller ödüyoruz, ama günün sonunda kazanan ve büyüyen biz, kaybeden ve küçülen zulüm sahipleri olacaktır.”

 


Haber okunma sayısı: 349

Haberin etiketleri:

Özsoy: “Karar, gayri hukukidir”
GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ