• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Mısır Cuntası Protesto Edildi

-misir-cuntasi-protesto-edildi

Bingöl’de Anadolu Gençlik Derneği tarafından yapılan basın açıklamasıyla, Mısır’da 9 gencin idam edilmesi protesto edildi.
26 Şubat 2019 Salı 11:20

 

Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Bingöl’de de Mısır’da cunta yönetiminin darbe karşıtı 9 genci idam etmesi düzenlenen kitlesel basın açıklamasıyla protesto edildi.

Cuma namazının ardından Merkez Dörtyol Saat Kulesi önünde bir araya gelen grup adına basın açıklamasını Anadolu Gençlik Derneği Başkan yardımcısı Muhammed Fatih Tiryaki okudu.

Tiryaki "2015 yılında Mısır’ın Başkenti Kahire’de bombalı bir saldırıda hayatını kaybeden Başsavcı Hişam Berekat’ın ölümüne sebep oldukları suçlamasıyla yargılanan Müslüman Kardeşler (İhvan) üyesi 9 kişinin idam edilmesinin üzüntüsü ve şaşkınlığı içerisindeyiz. Bu kararlar tamamen siyasi amaçla verilmiştir. İçimizi yakan bu olay karşısında bizi daha da dehşete düşüren vaka ise İslam ülkeleri yöneticilerinin ses çıkarmamasıdır." dedi.“Yıl içinde Mısır’da 15 kişi idam edilmiştir”

Sözde AB'nin idam kararlarına karşı olduğunu ama Mısır'daki idamları görmezden gelindiğini belirten Tiryaki, "Mısır’da seçimle başa gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrildiği 2013 darbesinden bu yana yüzlerce kişi idam cezasına çarptırılmıştır. İdama çarptırılanların çoğu Mursi’yi destekleyen Müslüman Kardeşler üyesi ve Müslüman Kardeşlerle bağlantısı olan Mısırlılardır. Üst Mahkeme bu cezaların bir kısmını iptal etse de yıl içerisinde Mısır’da 15 kişi idam edilmiştir. Yapılan son infaz gösterdi ki Darbeci Sisi’nin ölüm cezasını kullanması tam bir insan hakları krizi halini almıştır.  Verilen karar ve yapılan idam karşısında Batı bir kez daha insanlık suçu işlenmesine göz yummuştur.  Bu süreçte 'batı insan hakları' ve 'adalet' kavramlarını kendiişlerine geldiği gibi anlamaya ve kullanmaya devam etmektedir. AB idama karşı olmalarına rağmen idam kararlarından sonra Mısır yönetimine karşı sessiz kalmıştır." ifadelerini kulandı.  

“Darbeci Sisi kendisine muhalif kimseyi istememektedir”

Mısır Parlamentosu, anayasada bulunan cumhurbaşkanlığı dönem sınırlamasıyla ilgili maddenin kaldırılması için sunulan önergeyi geçen haftalarda kabul ettiğini ifade eden Tiryaki, “Ramazan ayından önce halk oylamasına sunulacak olan maddenin kabul edilmesi durumunda Sisi yönetimi, 2034 yılına kadar ülkenin başında kalmaya devam edecek. Bu süreçten sonra darbeci Sisi kendisine muhalif kimseyi istememektedir. Kendisine muhalif olan herkes için Mısır’ı açık cezaevini haline getirmiştir, getirmeye devam edecektir. Biz buradan darbeci Mısır Yönetimi’ne ve Sisi’ye ülke halklarıyla normalleşme çağrısında bulunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

 (Nihat Kanat-İLKHA)  


Haber okunma sayısı: 2091Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
673 hit, 256 ziyaretçi, 293 ziyaret
Bu ay:
3534 hit, 1523 ziyaretçi, 1744 ziyaret
Toplam:
800207 hit, 253739 ziyaretçi, 352291 ziyaret