• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
YILMAZ GÜNDÜZ

Kütüphaneler Büyüdükçe Düşünce Dünyamız da Büyür

-kutuphaneler-buyudukce-dusunce-dunyamiz-da-buyur

Bingöl Üniversitesi’nde düzenlenen konferansa konuşmacı olarak katılan Yazar Hüseyin Su, “Mademki biz kitap medeniyetine ait bir toplumuz, öyleyse kütüphanelerimiz de buna yakışacak şekilde olmalı. Kütüphanelerimiz büyüdükçe düşünce dünyamız da büyür, okuyan insan hayatın öznesi olur” dedi.
03 Nisan 2018 Salı 00:03

 

54. Kütüphaneler Haftası nedeniyle Bingöl Üniversitesi’nde Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı tarafından “Hayat, Edebiyat ve Sanat” konulu bir konferans düzenlendi.  Edebiyatçı, yazar Hüseyin Su’nun konuşmacı olarak katıldığı konferansa Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Ciftçi ve Prof. Dr. Hakan Olgun, akademik ve idari personel, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı. Enstitüler Konferans Salonunda düzenlenen konferansta konuşan yazar Hüseyin Su, sözlerine öğretmenlik yıllarındaki anılarını anlatarak başladı. Öğrencilerine kitap kültürü ve kütüphane sevgisini aşılamak için çok mücadele ettiğini belirten Su, o yıllarda kullandığı bir sloganının “Dünyanın en büyük kütüphanesini oluşturmak bir rafa tek bir kitap koymakla başlar” olduğunu ifade etti.

Her öğrencinin evinde bir kütüphanesi olması gerektiğini vurgulayan Su, “Rafınıza bir kitap koymakla başlayın. Bir bakmışsınız bir kitap yüzlerce, hatta binlerce kitap olmuş. Biz kitap medeniyetine ait bir toplumuz. Ancak kütüphanelerimize baktığımızda maalesef bu gerçeği işaret eden bir durumla karşılaşmıyoruz. Kütüphanelerimiz de geçmişimizde yer alan güçlü yazın geleneğine yakışacak şekilde olmalı. Amerika Birleşik Devletleri 200 yıl önce kurulan bir devlet ama Kongre Kütüphanesi’ne baktığınızda, burada 150 milyon kitapları var. Bizim en büyük kütüphanemiz Milli Kütüphane’dir. Bu kütüphanemizde ise en fazla bir buçuk milyon kitap var. Bizim gibi bin yıllık geçmişi olan bir toplum için çok az bir rakam bu. Bundan daha acıklı bir şey var. El yazması kitaplar bizim geleneğimiz olmasına rağmen Amerika Kongre Kütüphanesi’nde 30 milyon el yazması kitap mevcut, bizde ise 300-400 bin kadar el yazma eser mevcut. Esasen kütüphanelerin büyütülmesi en temel idealimiz olmalı. Okuyan insan hayatın öznesi olur” dedi.

Öğrencilere ve salonu dolduran katılımcılara şiirden de kendilerini mahrum bırakmamalarını isteyen Su, “Şiir, hayatımızda her zaman olmalı. Kendimizi şiirden mahrum etmeyelim. Eğer kendimizi şiirden mahrum edersek tadımız da tuzumuz da kalmaz. Şiiriyetini kaybetmiş bir hayat, kupkuru bir hayattır” şeklinde konuştu.Aynı zamanda Cumhurbaşkanı danışmanlarından olan yazar Hüseyin Su’ya Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Hasan Ciftçi tarafından günün anısına teşekkür plaketi takdim edildi.

 


Haber okunma sayısı: 867

ZİYA BUYANKARA  - MHP


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ