• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Kürt Böreği, ikinci kuşak ustalarla yayıldı

-kurt-boregi-ikinci-kusak-ustalarla-yayildi

Kiğılı sarı Rengo ile başlayan, Kürt böreğinin ikinci kuşağı ile sanayileşen cafe sektörünün vazgeçilmezi Kürt böreğinin tarihi Kasımpaşa Börekçisi olan Kamil Ağırgün’ün hikayesi ile başlar.
22 Ekim 2019 Salı 21:58

 

Bingöl’ün Kiğı ilçesinde doğmuş olan Kamil Ağırgün, 1910’lu yıllarda babası tarafından İstanbul’a gönderilir.

Bir kaç yıl farklı işler ile uğraşan Kamil Ağırgün, sonraki yıllarda Karaköy'de Kürt Böreği’nin mucidi Mehmet Alkan (Sarı rengo) tarafından işletilen bir börek fırınına çırak olur.


Belli bir süre sonra Kürt Böreği ve Poğaça ustası olur. Aynı fırında daha sonra birden fazla fırın açacak olan ve sektöre yüzlerce adam yetiştirecek olan, Kiğı’lı Ali Rıza Kamer, Alişan Edeş ve Delil Gürbey ile beraber çalışırlar.Kamil Ağırgün buradan ayrıldıktan sonra börek yapmaya evinde devam eder. Eşi de börek yapımında ona yardım etmektedir. Börekleri başka bir fırında pişirir ve el arabasında seyyar olarak satar. Kamil’in Börekçi olma hikayesi aslında el arabasında satılan bu lezzetli böreklerle başlamıştır. Tarihi Kasımpaşa Börekçisi’nin doğuşu ise 1942 yılında gerçekleşir. Halen Kasımpaşa'da bulunan dükkanın yerinde satış yapmaya devam ediliyor.

1947 yılında ise aynı yere taş fırın inşaa edilir, börekler burada yapılır, pişirilir ve satışı yapılır, o dönemlerde ayrıca seyyar arabalar da çalıştırılmaktadır.

Kamil Efendi'nin fırınında yıllar içinde yüzlerce börek ustası yetişir ve bu ustalar İstanbul'un farklı yerlerinde kendi işletmelerini açarlar. 1980 yılında Hacca giden Kamil Bey, fırını oğlu Zafer Ağırgün’e bırakır. Zafer ve Bülent Ağırgün kardeşler yaklaşık kırk yıldır işletmeyi devam ettirmektedirler.


Bugün Türkiye'nin dört bir tarafında börek dükkanları, kendini geliştirmiş ve Küresel Fast food sektörüne karşı dmdik ayakta duruyorlar.


Haber okunma sayısı: 4482Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ