• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

Kadın Girişimcinin Başarı Öyküsü

-kadin-girisimcinin-basari-oykusu

Solhan ilçesinde 10 yıl önce kolundaki bilezikleri bozdurarak satın aldığı 4 inekle besiciliğe başlayan Sevim Şimşek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hibe programlarından faydalanarak aldığı krediyle işini genişletti. Şimşek, 4 inek ile başladığı üretim serüvenine 56 adet Simental ırkı büyük baş hayvanla devam ediyor.
08 Kasım 2017 Çarşamba 19:58

 


Solhan ilçesinde 10 yıl önce kolundaki bilezikleri bozdurarak satın aldığı 4 inekle besiciliğe başlayan Sevim Şimşek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hibe programlarından faydalanarak aldığı krediyle işini genişletti. Şimşek, 4 inek ile başladığı üretim serüvenine 56 adet Simental ırkı büyük baş hayvanla devam ediyor.

Bingöl Solhan İlçesinde yaşayan 45 yaşındaki ev hanımı Sevim Şimşek, takılarını satarak 56 büyük başlı çiftlik kurdu. Solhan ilçesine bağlı Murat köyünde yaşayan 4 çocuk annesi Şimşek, Eşi Metin Şimşek ile gözü gibi baktığı hayvanların etinden ve sütünden sağladığı gelirle iki çocuğunu Üniversiteden mezun eden 2’sinide ilköğretim ve ortaöğretimde okutan Şimşek, benimsediği hayvancılık işini geliştirmeye karar verdi. İşini geliştirmek için Doğu Anadolu (DAP), Güneydoğu Anadolu (GAP), Konya Ovası (KOP) ve Doğu Karadeniz (DOKAP) Projeleri Kapsamındaki İllerde yürütülen projeler ilgisini çekmiş ve Bingöl’de DAP Projesi olarak uygulanan Hayvancılık Yatırımlarının Desteklenmesinden yararlanmak için proje hazırladı. Önce 50 büyükbaş kapasiteli Ahır projesi hazırlayan ve ancak özsermaye ve işgücü endişesiyle projesini revize ederek 30 baş kapasiteliye çevirdi.

Ahır Projesi kabul olan Şimşek, takıları ile aldığı hayvanlarını satarak sermaye yaptığı bu parayla, DAP kapsamında ki Ahırın % 50’lik kısmını ödedi. Ahırını tamamlayan Şimşek, büyükbaş alımı ile ilgili olarak; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteklemelerinden yararlanarak 30 başlıklı büyükbaş hayvan alımı için proje sundu.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından talebi olumlu karşılanan Sevim Şimşek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Gebe Düve İthalat Desteği kapsamında Ziraat Bankası aracılığıyla faizsiz kredi desteği alarak, yurt dışından 30 adet Simental Irkı büyükbaş hayvan ithal etti. Aldığı hayvanları yeni ahırında besleyerek, iki yılda elde ettiği danalar için Bakanlığımızca desteklenen 30 başlıklı ahır projesinin hemen yanında kendi imkânlarıyla 25 baş kapasiteli yeni bir ahır yaptırdı. İşletmesindeki iş yoğunluğu nedeniyle işlerine yardımcı olmak üzere 1 aile istihdam ederek, kendi işinin kurdu.

SEVİM ŞİMŞEK’İN BAŞARI HİKÂYESİ

Bingöl Solhan İlçesinde, Büyük Baş Hayvan Yetiştiriciliği Yapan Sevim Şimşek başarı hikâyesini şöyle anlattı:

“Daha önce 6 tane 40 gramlık bileziğim vardı. Eşimle birlikte karar verip sattım. 4 tane inek aldım. Kendim bakıyordum. 4 öğrencim vardı. Daha sonra bu inek sayısı arttı. 10 ineğin eti ve sütüyle öğrencilerimin ihtiyaçlarını karşılıyordum. DAP teşviki çıkınca başvurdum. 3 ülkeden hayvan getirdim. Çek Cumhuriyeti, Almanya ve Hollanda’dan aldım. Hedefim 100 baş hayvana ulaşmaktır. Kendi imkânlarımla yaptığım ahırda 25 dişi hayvanım toplamda da her iki işletmemde 56 adet kültür ırkı hayvanım var. Hedefim bunları çoğaltarak 100 büyükbaşa ulaşmaktır. Şuanda günlük hayvan başına 12 kilo süt alıyorum Köy yerinde hayvancılık yapmam zahmetli ama üretmenin heyecanını taşıyorum. Evde oturacağıma bu işi yapıyorum. Ev hanımlarına çağrıda bulunan Şimşek, Her kadına bu işi tavsiye ediyorum. En azından bir işle uğraşsınlar. Üretime katkı sağlasınlar.”

 


Haber okunma sayısı: 1295

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ