• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Gültekin: “Çocuklarımıza Sahip Çıkmalıyız”

-gultekin-cocuklarimiza-sahip-cikmaliyiz

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Bingöl İl Başkan Şahin Gültekin yaptığı açıklamada, “Okulların açıldığı dönemlerde merak ve yeni arkadaşların çocukları yeni maceralara götürdüğü ortadadır. Ebeveynler olarak bu süreçte daha hassas davranmalıyız” diye konuştu.
10 Eylül 2019 Salı 14:19

 

“HERŞEY MERAKLA BAŞLIYOR”

Gültekin: “Ortaokul ve lise öğrencilerin ergenlik süreçleri ile beraber daha rahat ve özgün yaşama istekleri ile beraber merak ile başlayan uyuşturucu, sigara bağımlılığı başlamaktadır. Merak çocukları ve gençleri madde bağımlılığına götüren en önemli nedenlerdendir. Yeni okul dönemi bu anlamda riskli olabilir. Yeni okul, yeni çevre, yeni sınıf ve yeni arkadaşlar çocuğun yeni alışkanlıklar edinmesine de kapılar açar. Anne-babaların çocuklarına bu dönemlerde olumlu alışkanlıklar kazandırmakta rehberlik etmesi gerekir. Aksi halde yapılan araştırmalar maalesef riskleri bize açık bir şekilde gösteriyor. Ailelerin özellikle eğitimin başladığı, dönemde çocuklarının yeni arkadaşlıklar ve sosyal çevre edindiği şu günlerde daha dikkatli olmaları gerekiyor. Anne babalardan çocuklarını çok iyi gözlemlemelerini, onlarla iyi bir diyalog kurarak arkadaşlarını, gidip geldiği yerleri, sosyalleştiği kafeterya ya da merkezleri takip etmelerini gerektiğini vurguladı”.

“UYUŞTURUCU KULLANMA YAŞI GİDEREK DÜŞÜYOR”Yeşil Yıldız Derneği Bingöl İl Başkanı Gültekin, “TUBİM'in (Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi) 2011 yılında okullarda yaptığı uyuşturucu araştırmasının verileri aileleri endişelendiriyor. Türkiye genelindeki genel ve teknik olmak üzere 129 lisede gerçekleştirilen araştırmaya göre 6 bine yakın öğrencinin okulda tütün ve alkol gibi bağımlılık yapıcı maddeleri denedikleri ortaya çıktı. Uyuşturucu maddeyi ilk kez kullanma yaşının ise 13'e kadar düştüğü belirtildi. Araştırmada; öğrencilerin yüzde 26,7'si (3 bin 153 kişi) sigara, puro, pipo, nargile gibi bir tütün ürününü, yüzde 19,4'ü (2 bin 297 kişi) alkollü içecekleri denediğini, yüzde 2,2'si (258 kişi) hastalık nedeni dışında ilaç kullandığını belirtti”.

“ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKMALIYIZ”

Gültekin: “Geleceğimiz olan çocuklarımızı terör örgütleri, mafya bozuntuları ve uyuşturucu çetelerine karşı muhafaza edebilmek için okul, aile ve güvenlik kuvvetleri ile el birliği içinde olmamız gerekir. Alınacak tedbirler kağıt üstünde kalmamalı, iş ciddiyetle takip edilmelidir. Okul etrafında bulunan İnternet kafeler ve büfeler denetlenmeli, şüpheli şahıslar kolluk kuvvetlerine bildirilmelidir. Çünkü en küçük bir ihmal, büyük yaralara sebebiyet verebilir. Bağımlılıkla mücadele ihmal edilecek, kulak arkası edilecek bir olay değildir. Çocuklarımızın akıbetini terör örgütlerinin insafına bırakmamak, uyuşturucu baronlarının kapılarında aramamak için, çocuklarınıza sahip çıkmalıyız” diye konuştu.


Haber okunma sayısı: 4567Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ