• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
YILMAZ GÜNDÜZ

Doğu illerinden batı illerine kurban sevkiyatları başladı

-dogu-illerinden-bati-illerine-kurban-sevkiyatlari-basladi

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte doğu illerden batıdaki şehirlere kurban sevkiyatı başladı.
06 Ağustos 2018 Pazartesi 22:54

 

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi illerinden batıdaki şehirlere kurban sevkiyatına başlanıldı.

Türkiye’de hayvancılığın önemli merkezlerinden olan Doğu Anadolu Bölgesi illerinde kurbanlık telaşı yaşanırken, Kurban Bayramı’na 2 hafta kala kurbanlıklar ise satılacağı yerlere götürülüyor.

Bingöl’deki üreticiler tarafından yetiştirilen kurbanlık hayvanlar, ilk olarak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’ne getiriliyor. Burada veteriner hekimler tarafından muayene edilen ve küpeleri kontrol edilen kurbanlıklar, herhangi bir sorun çıkmaması durumunda TIR ve kamyon kasalarına bindirilerek satılmak üzere İstanbul, Kocaeli, İzmir ve Bursa gibi illere götürülüyor.“Kurbanlıklarımız 250 kilodan bir tona kadar var”

Bingöl’de özel besi kurbanlıkları yetiştiren Muhittin Türkmen, “Biz bir yıldır kurbanlık besliyoruz. Bu kurbanlıkları yükleyip Bursa'ya satmaya götüreceğiz inşallah. Bu kurbanlıklar için yem, kamyonla götürme ve yer parasıyla birlikte nerdeyse hayvan başı 2 bin 500 masraf yapıyoruz. Bayağı masraf oluyor. Fazla kazancımız da yok. Kurbanlıklarımız 250 kilodan tutun ta bir tona kadar var. Bu kurbanlıkları özel olarak yetiştiriyoruz, çok güzel baktık.  Kurbanlıklarımızı satıp döneceğimizi umut ediyorum.” dedi.

“İnşallah zarar etmeden gidip döneriz”

Bingöllü hayvan yetiştiricilerinden Selahattin Kaygan, kurbanlıklarını satmayı ümit ettiklerini belirterek, “Yukarı Ağaçeli köyünde oturuyorum. Besicilik yapıyorum. Kurbanlık hayvanları 2, 3 yıl besliyoruz, kurbanlık için batıya satmaya götürüyoruz. İnşallah kazancımız olur, zarar etmeden gidip döneriz. Bugün kurbanlıkları Bursa iline götürüyoruz. Biraz geç kaldık arkadaşlarımız iki gün önce gittiler. Bize de bugün izin çıktı. Kurbanlık olarak götürdüğümüz hayvanlar satıldı satıldı, satılmadı ise ya orada ya da buraya getirip, Et ve Süt Kurumuna satacağız veya kasaplara vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Kurban Bayramı üreticilerimiz için çok verimli geçer inşallah”

Kurban Bayramının tüm İslam alemine hayırlar getirmesi temennisinde bulunan Bingöl Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doğan Koç, Kurban Bayramı'ndan dolayı tüm üreticilerinin Bingöl’den; Bursa, İstanbul, İzmir, İzmit ve Ankara’ya kurbanlık hayvan götürdüğünü söyledi.

Kurbanlıkların üreticilerin emeğinin karşılığı olduğunu aktaran Koç, “Bir yıldan beri bu hayvanları besliyorlar. Kurbanlıklarını götürüp, satıp emeklerinin karşılığını almak istiyorlar. İnşallah Kurban Bayramı üreticilerimiz için çok verimli geçer, hak ettikleri emeklerinin karşılığını alırlar Allah'ın izniyle.” diye konuştu.

“Batıya giden üreticilerimize sahip çıkılmasını istiyoruz”

Konuşmasının devamında Koç şunları söyledi: “Bingöl’den İstanbul’a giden üreticilerimize oradaki Bingöllülerin sahip çıkmasını istiyoruz. Bu bölgenin hayvan etleri çok leziz ve güzeldir. Buradan batıya kurbanlıklarını götüren arkadaşlar mağdur olmadan geri dönmelerini umuyoruz. Bir daha bu işi yapmaları için emeğinin karşılığını alarak buraya gelmelerini temenni ediyoruz. Bugün gidecek olan hayvanlar iki gün sonra Bursa'da kazasız belasız inşallah yerlerine varırlar. Kurbanlık için giden hayvanların 5, 6 gün dinlendikten sonra satışları başlayacak.”

Müslümanların kurban kesme görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeleri konusunda hassas davranmaları gerektiğini dile getiren Koç, fazla kurban kesilmesinin memleket ve üreticiler için bir destek olduğunu vurguladı.

“Kurbanlık sevkiyatlarında doğu üreticisi sorunlar yaşıyor”

Kurbanlıkların sevkiyatı ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığının çıkardığı bir genelgenin olduğunu hatırlatan Koç, “Bu genelge Türkiye’nin herhangi bir yerinden İstanbul’a kurbanlık götüren herkesin, ağustos ayının 6’sından çıkış yapması söz konusudur. Karar doğru bir karar değildir. Çünkü aynı gün İstanbul'a Zonguldak’tan giden 3 saatte giderken, Van'dan,  Hakkâri’den, Ağrı’dan ve Bingöl’den gidenler ise 48 saatte ancak gidiyor. Yakın-uzak farkı gözetilmeli, uzak yerler için en az 3 gün önce Doğu Anadolu ve uzak bölgeler için çıkış izni verilmesi konusunda bir politika değişikliğine gidilmelidir. Bu genelgenin, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki üreticileri çok zor durumda bıraktığı görülüyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri gibi uzak bölgeler için en az 4 gün önce çıkış verilmesini istiyoruz. Bu durumda üreticilerimiz mağdur oluyor.” dedi.(Nihat Kanat-İLKHA)


Haber okunma sayısı: 1920

ZİYA BUYANKARA  - MHP


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ