• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
YILMAZ GÜNDÜZ

Bingöl’e bir iyi bir de kötü haber verdi

-bingole-bir-iyi-bir-de-kotu-haber-verdi

Bingöl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile İş Sağlığı ve Güvenliği Kulübü tarafından düzenlenen “İnşaat, Deprem, İş Sağlığı ve Güvenliği” Konferansı’na katılan Japon Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki, Bingöl’ün deprem riski en fazla şehirlerden biri olduğunu belirterek verdiği kötü haberin ardından, Bingöl’de bugüne kadar olan en büyük depremin 6,9 olduğunu da söyleyerek iyi haberini verdi.
16 Nisan 2018 Pazartesi 21:56

  

Bingöl Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ile İş Sağlığı ve Güvenliği tarafından “İnşaat, Deprem, İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu konferans düzenlendi.  Bingöl Üniversitesi Enstitüler Konferans Salonunda düzenlenen konferansa Japon Yüksek Mimar ve Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaki konuşmacı olarak katıldı. Konferansa Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Ciftçi ve Prof. Dr. Hakan Olgun, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çiftçi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Y. Erdoğan, Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hayati Yüksel, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü, İş-Kur İl Müdürlüğü, İnşaat Mühendisleri Odası Bingöl Temsilciliği üyeleri, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Solmaz, Bingöl’ün deprem gerçeğine değindi. Bingöl’ün her zaman deprem riski olan bir şehir olduğunu ve olmaya devam ettiğini belirten Prof. Dr. Solmaz, öğrencilerin Yoshinori Moriwaki gibi alanında güzel işler yapmış birinden istifade etmesinin son derece faydalı olacağını vurguladı.

Konferansta son derece önemli bilgiler aktaran Moriwaki, deprem büyüklüğü, deprem şiddeti, Türkiye’de ve Japonya’da meydana gelen depremlerin istatistikleri, sebep olduğu sonuçlar ve benzerlikler ile farklılıklarının yanı sıra yer kabuğu hareketleri, Türkiye ile Japonya arasındaki yapı farkları ve depreme hazır olmak gibi konularda katılımcıları ve öğrencileri bilgilendirdi.

Bingöl Deprem Tehlikesi En Fazla Olan Şehirlerden BiriKonuşmasına Türkiye’nin son yıllarda gerek yurt içinde gerekse uluslararası arenada inşaat sektörünün en önemli aktörlerinden biri olduğunu belirterek devam eden Moriwaki, “Eskiden en uzun asma köprüler denince akla ilk Japonya gelirdi. 2023 yılında ise dünyanın en uzun asma köprüsü Türkiye’de inşa edilecek” dedi.

AFAD tarafından yayınlanan 2018 yılı deprem haritasının üzerinden Bingöl’ün deprem tehlikesini dinleyenlere aktararak, depreme karşı yapılabilecekleri sıralayan Moriwaki, “Özellikle iki fay hattının kesişim noktasında bulunan Bingöl yakın bir tarih diyebileceğimiz iki deprem gördü. Bu depremlerde insanların depreme ne kadar hazırlıksız olduğu görüldü. Bina tasarımlarında ve yapımlarında deprem tehlikesi göz önüne alınmadığını gördük. Binalarda yapılan ucuz, yanlış kolon ve kiriş sistemleri, binaları daha da dayanıksız yapmaktadır. Binalar yapılırken farklı bağlantılar sağlanarak demirle güçlendirilmesi gerekiyor. Olası bir depreme hazırlıklı olmak için de şimdiden hazırlıklı olmamız gerek. Bu önlemleri almak için de sizin gibi mühendis arkadaşlara çok büyük görev düşüyor. Sağlam binalar yapmamız gerekir” diye konuştu. 


Haber okunma sayısı: 568

ZİYA BUYANKARA  - MHP


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • japonlar neden akıllı

    Misafir: dünyada en çok depremler japonyada oluyor ama evler yıkılmıyor insanlar ölmüyor sonra japon evleri bizim gibi 3,4,katlı değil 10 15 30 40 50 katlı binalar yapılıyor türkiyede ise 6 7 şitdetinde ev 4 5 katlı binalar başımıza yıkılıyor binlerce insan ölüyor yorumunu size bırakıyorum adnan evcin 23 Nisan 2018 14:22

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ