• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Barolar: “Savaşın durdurulması gerekir”

-barolar-savasin-durdurulmasi-gerekir

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine başlattığı askeri harekatla ilgili Doğu ve Güneydoğu’daki illerde bulunan 9 Baro ‘savaşın durdurulması’ çağrısı yaptı.
14 Ekim 2019 Pazartesi 00:57

 

François Fenelon’un “Tüm savaşlar iç savaştır, Çünkü tüm insanlar kardeştir” sözleri ile başlayan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Savaş-barış tercihinde, bir kez daha savaş isteyenler galip geldi. Galip gelenler; savaşın bütün insani, vicdani, ahlaki ve hukuki sorumluluğunu da üstlenecekler.  Savaşın tarafı olmayan sivillerin, kadınların, çocukların ölümünden; doğanın geri dönülemeyecek bir şekilde zarar görmesinden;  en önemlisi de halkların bir arada yaşama iradesinin ortadan kaldırılmasından onlar sorumlu olacaklar.

 

  

Türklerin ve Kürtlerin en zor dönemlerde yan yana durduğunu gösteren tarihsel belleğin yerine, günlük ve dönemsel politik çıkarlar uğruna şiddet ve savaş ikame edilmiştir. Bu politik manevra Türkiye’nin sosyal, siyasal, ekonomik ve psikolojik alanda yaşadığı krizleri daha da derinleştirmekten öteye geçmeyecek, hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Türkiye’nin tüm dünyayı karşısına alarak gerçekleştirdiği bu savaştan askeri olarak galip gelmesi mümkündür, ama unutulmamalıdır ki “savaş; kimin haklı olduğuna değil, kimin güçsüz olduğuna karar verir”. Kazananı olamayacağına inandığımız bu savaşın kaybedeni, başta Türk ve Kürt halkları olmak üzere tüm Ortadoğu halkları olacaktır.

“Savaşta verilen ilk kayıp, gerçektir” sözünde olduğu gibi başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm devlet yetkililerini ve muhalefet partilerini gerçeğe, yani barışa davet ediyor, savaşın derhal durdurulmasını talep ediyoruz.”

Açıklamaya Bingöl Barosu’nun yanısıra Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Van, Şırnak, Adıyaman, Muş ve Tunceli baroları katıldı.

 


Haber okunma sayısı: 4564Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ