• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Baro’dan Tepki Yürüyüşü

-barodan-tepki-yuruyusu

Bingöl Barosu, baroların yapısı ve seçim sisteminde yapılması planlanan değişikliklere sembolik bir tepki yürüyüşü gerçekleştirdi.
23 Haziran 2020 Salı 20:10

 

Baro seçimleri ve Avukatlık Kanunu'nda yapılmak istenen değişikliklere tepki göstermek için baro başkanlarının Ankara'ya başlattığı yürüyüş devam ediyor. Bingöl Barosu, Adliye önünden Kurudure kavşağına kadar yaptığı yürüyüşle Baro seçimlerinde yapılan değişikliğe tepki gösterdi.


Bingöl Baro Başkanı Hanefi Budancamanak yaptığı açıklamada, “içeriğini bu çalışmayı yürütenler tarafından kimsenin tam olarak bilmediği ancak basın yoluyla öğrenebildiğimiz kadarıyla özellikle çoklu baro ve baroların seçimi sistemi başta olmak üzere savunma makamını güçsüzleştirecek ve etkisizleştirecek ve bağımlı avukatlar yaratacak değişiklikler planlanmaktadır. Yargının kurucu unsuru olan savunma makamı da bağımsızlığını yitirirse hukuk devleti, adil yargılanma ve bağımsız yargıdan söz etmek artık mümkün olmayacaktır. Bağımsız savunma, yargılamada yurttaştan yana olan, onun hakkını koruyan kısacası yurttaşı temsil eden makamdır. Savunma makamı güçsüzleşirse yurttaşlar güvencesiz ve hakkını koruyamaz duruma düşecektir. Barolar avukatın örgütlü gücü toplumun vicdanıdır. Barolar bölünüp parçalanır güçsüz ve etkisiz bırakılırsa şiddet mağduru kadınlar, cinsel istismara uğrayan çocuklar, işkence ve kötü muamele mağdurları, yoksullar ve güçsüzler, tüm ötekiler savunmasız kalacaktır.” İfadelerini kullandı.


Haber okunma sayısı: 3831

Haberin etiketleri:

Baro’dan Tepki Yürüyüşü


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1369 hit, 616 ziyaretçi, 743 ziyaret
Bu ay:
3801 hit, 1837 ziyaretçi, 2107 ziyaret
Toplam:
813556 hit, 259070 ziyaretçi, 358994 ziyaret