• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
YILMAZ GÜNDÜZ

Aşk Romanları Okuyoruz

-ask-romanlari-okuyoruz

Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptığı araştırmaya göre, okuma oranının en düşük olduğu iller arasında yer alan Bingöl’de en çok aşk romanları okunuyor.
06 Ağustos 2018 Pazartesi 22:50

 

 

 Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü tarafından, Türkiye Okuma Kültürü Haritası çıkarıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptığı araştırmaya göre, Bingöl’de yaşayanlar boş zamanını televizyon izleyerek geçiriyor. Bir yıl içerisinde Bingöl’de okunan kitap sayısının ortalamasının 5 ve 6 olduğu görülüyor. Araştırmada, Bingöl’de her evde ders kitabı haricinde kütüphanede bulunan kitap sayısının 21 ile 25 arasında değiştiği belirtildi. Bingöl’de En çok Edebiyat kitapları okunurken, tema olarak aşk romanları okunuyor. Araştırmanın sonuçlarına göre, Bingöl Halk Kütüphanelerine en az üyesi bulunan iller arasında yer aldı. Bingöl Halk Kütüphanesi Resmi İnternet Sitesinde 2017 yılında üye sayısının 6 bin 516 olduğu belirtilirken, 34 bin 771 kitabın ödünç verildiği yer aldı.

 

Kitap okuma alışkanlıkları ile ilgili en son çalışma 2011 yılında SONAR araştırma şirketi tarafından yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığının Resmi İnternet sayfasında araştırmanın detayları ile ilgili şu bilgiler paylaşıldı;

Çalışmayla, ülke çapında, yurttaşlarımızın okuma alışkanlıklarının yaş, cinsiyet, medeni durum, meslek, eğitim düzeyi, coğrafi konum ve gelir durumu, anne-babanın eğitim seviyesi, kütüphane kullanım oranı gibi değişkenlerle ilişkisi incelenmiştir. Türkiye Okuma Kültürü Haritası Projesi hane halkı bazlı araştırma deneyimi olan ve ülke çapında araştırmaları ile tanınmış bir firma tarafından (SONAR) yürütülmüştür.  Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği 6.200 kişiyle, "yüz yüze anket yöntemi" ile yapılan araştırmadan elde edilen veriler, ileri analiz teknikleri kullanılarak yorumlanmış ve Türkiye Okuma Kültürü Haritası adıyla bir basılı rapor (kitap) haline getirilmiştir.  Ayrıca araştırma sonuçlarının özet bilgilerinden oluşan İngilizce ve Türkçe Yönetici Özeti hazırlanmıştır.

 


Haber okunma sayısı: 1941

Haberin etiketleri:

Aşk Romanları Okuyoruz
ZİYA BUYANKARA  - MHP


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ