• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

ADAKLI ÇERİBAŞI BÖLGESİ KARANTİNAYA ALINDI!!!

-adakli-ceribasi-bolgesi-karantinaya-alindi

Bingöl Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun 07.04.2020 Tarihli ve 2020/14 Sayılı Kararı Yayımlandı.
07 Nisan 2020 Salı 15:29

 

T.C.

BİNGÖL VALİLİĞİ

İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULUKARAR TARİHİ: 07.04.2020

KARAR NO: 2020/14

İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURULU KARARLARI

İl Hıfzıssıhha Meclisi 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23 ve 26. maddeleri gereği, Vali Kadir Ekinci başkanlığında 07.04.2020 tarihinde saat 09:00’da aşağıda isimleri ve imzaları bulunan üyelerin katılımıyla Valilik toplantı salonunda toplanarak aşağıdaki kararlar alınmıştır.

Coronavirüs (Kovid-19) kaynaklı oluşan hastalığın Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi (küresel salgın) olarak tanımlanması nedeniyle alınacak tedbirler görüşülmüştür.

Sağlık Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığınca yapılan değerlendirmeler kapsamında; birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip Coronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle tüm dünyada can kaybı ve vaka sayısı artmaya devam etmektedir. Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için zorunlu ihtiyaçların temin noktasındaki umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere birçok tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır. Yaşanan salgının biran önce engellenmesi için alınan önlemlere tüm vatandaşlarımızın istisnasız uyması büyük önem arz etmektedir. 

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve Bingöl İl Pandemi Kurulu tavsiyeleri doğrultusunda, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve Umuma Hıfzıssıhha Kanunun 27 nci ve 72 nci maddeleri kapsamında; Koronavirüs (Covid 19) hastalarının tespit edildiği alanların (apartman, site, köy, belde, ilçe vs. ikamet ve yerleşim yerleri) sınırlandırılarak hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla salgın önleyici kararların ivedilikle alınması gerekmektedir.

Bu kapsamda;

  • İlimiz Adaklı İlçesi Döşlüce Mahallesine bağlı Çeribaşı Bölgesinde Coronavirüs (Kovid-19)  tespit edilmesi nedeniyle, hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla 07.04.2020 tarih itibariyle 14 (on dört) gün süre karantina altına alınarak, bölgeye giriş-çıkışların yasaklanmasına,

  • Adaklı Kaymakamlığınca gerekli tüm tedbirlerin alınmasına,

  • Karantinaya alınan bölgenin cenaze, taziye, komşuluk ilişkileri vb. her türlü ziyaret dâhil ikinci bir karara kadar yasaklanmasına,

  • Karantina bölgesindeki vatandaşların ihtiyaçlarının Kaymakamlık Vefa Sosyal Destek Gruplarınca karşılanmasına,

  • Yukarıda alınan kararlara uymayan vatandaşlara;

  • İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde olmak üzere;

Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. Maddesi gereğince 3.150,00 TL.,
Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392.00 TL. idari para cezası,
Türk Ceza Kanunu’nun Bulaşıcı Hastalıklara İlişkin Tedbirlere Aykırı Davranma başlıklı 195. maddesinde yer alan “… yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır” hükmü gereğince, bu hükme uymayan kişilerin haklarında ADLİ ve İDARİ İŞLEMLER uygulanmak üzere idari ve adli makamlara bildirilmesine, Oy birliği ile karar verilmiştir” denildi..

Adaklı Çeribaşı mahallesi. https://youtu.be/VGcip1K0Nh4


Haber okunma sayısı: 14211Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ