• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

2. El Alım-Satımda belge zorunluluğu

-2-el-alim-satimda-belge-zorunlulugu

Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı alım-satımı yapan kişiler, satış müdürleri ve satış personeli için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilmiştir.
26 Şubat 2019 Salı 11:19

 

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası, TOBB MEYBEM ile imzalanan protokol kapsamında, Galeri, Showroom sahipleri ve çalışanları ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapanlar için "Mesleki Yeterlilik Belgesi" hizmeti vermeye başlamıştır.

Bu kapsamda belge almak isteyen ikinci el motorlu kara taşıtı alım-satımı yapan kişiler, satış müdürleri ve satış personeli başvurularını Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası’na yapabilecekler.

Konuya ilişkin açıklama yapan BİNTSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ayas, “Mesleki yeterlilik belgesi olmayan işletmelere, İl Ticaret Müdürlükleri, “Yetki Belgesi” vermeyecektir. Noterler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin “Alım-Satım İşlemlerini” kabul etmeyecektir. Belediyeler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyen işletmelere “Ruhsat” vermeyecektir. Mesleki Yeterlilik Belgesi Alan İşletmeler motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, otobüs, kamyonet, kamyon ve lastik tekerlekli traktör niteliğindeki taşıtların alım satımını yapabilecektir. Alınacak Mesleki Yeterlilik Belgesi 5 yıl süreyle geçerli olacaktır. Mesleki yeterlilik belgesi yerine geçen başka bir belge bulunmamaktadır” dedi.

Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4, Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5, Emlak Danışmanı Seviye 4, Sorumlu Emlak Danışmanı Seviye 5 Servis Aracı Şoförü Seviye 3 Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyenlerin Bingöl Ticaret ve Sanayi Odasına başvuru yapması gerekmektedir.


Haber okunma sayısı: 1941Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
328 hit, 102 ziyaretçi, 112 ziyaret
Bu ay:
4199 hit, 1796 ziyaretçi, 2052 ziyaret
Toplam:
800872 hit, 253999 ziyaretçi, 352599 ziyaret