• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

“Gençlere rol model aramalarını öneriyorum”

--genclere-rol-model-aramalarini-oneriyorum

Bingöl’e “Bingöl İli Muhasebe Meslek Mensupları Örneği” makalesiyle ödül kazandıran üniversite öğretim görevlisi Esra Gür, “Ben, öğrencilik yıllarımda babamı ve annemi kendime rol model edinmiştim, gençlere de tavsiye ediyorum” dedi
09 Nisan 2018 Pazartesi 01:23

 

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (ASMMMO) Turan Veldet Velidedeoğlu anısına “Muhasebe Mesleğinin Temel Sorunları ve Çözüm Yolları” konulu makale yarışmasında, Bingöl Üniversitesi Öğretim Görevlisi Esra Gür, “Bingöl İli Muhasebe Meslek Mensupları Örneği” makalesi ile üçüncülük ödülüne layık görülen Esra Gür, gazetemize yaşadıklarını, duygularını ve mesleğe olan bağlılığını konuştu. Öğretim Görevlisi Esra Gür, başarının sırrını ailesine, rol model olarak da babasını örnek almasına bağlı olduğunu söyledi. Gençlere “rol model” aramalarını öneren Esra Gür’e, Bingöl Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi olarak İlimizi ve üniversitemizin adını aldığı ödül ile kamuoyuna duyurduğu için teşekkür ediyoruz.

Bingöl genelinde 16 meslek mensubunun sorun ve çözüm önerileri üzerine kaleme aldığınız makale ile yarışmada üçüncülük kazandınız, sahneye davet edilirken heyecanlandınız mı, o kadar kişinin içinde ödül almak nasıl bir duygu?
 

 

 

 

Öncelikle bu nazik davetiniz ve tebrikleriniz için teşekkür ederim. Bingöl İli ve Bingöl Üniversitesi benim göreve başladığım ilk yer ve dolayısıyla benim için çok anlamlı ve önemli. Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen ve Türkiye geneli başvuruları kapsayan böyle bir yarışmada dereceye girmek, takdir edersiniz ki çok güzel bir duygu. Bir akademisyen olarak edindiğim bilgi birikiminin bir çıktısı, ürünü niteliği taşıyan bir makale çalışmamla Bingöl Üniversitesi’ni temsilen böyle bir ödül almak çok heyecan vericiydi.  Dolayısıyla sahneye davet edilirken ve özellikle üniversitemizin ismi takdim edilirken çok heyecanlandığım doğrudur. Özellikle tanınmış ve köklü üniversitelerin yer aldığı Ankara ve İzmir’den sonra üçüncü sırada yer almak bambaşka bir duyguydu.  Bu ödülü ileride yapmayı planladığım çalışmalarım için bir adım olarak görüyorum. İnanıyorum ki hem kendi adıma, hem de üniversitem adına daha büyük başarılar için sadece ufak bir başlangıç.

‘AİLE ÇOK ÖNEMLİ BİR FAKTÖR’

Örnek teşkil etmesi açısından, ailenizin eğitim hayatınıza olumlu katkıları hakkında neler söylersiniz?

Aile, çocuğun eğitim hayatında çok önemli bir faktör elbette ki. Bu durum benim için de aynıydı. Ben, 5 çocuklu bir ailenin en küçüğüyüm. Babam devlet memuru, annem ev hanımıydı. Her ikisi için de çocuklarının geleceğini, iyi bir eğitim öğretim üzerine kurmaları yönünde istekleri olmuştur. Dolayısıyla biz bütün kardeşler üniversite mezunuyuz. Bize verdikleri en büyük hediye sanırım üniversite diplomalarımız olmuştur.

Serbest muhasebeci mali müşavir olmak için hangi kursları, fakülteleri okumak gerekiyor,  üniversite öğrencilerinize mesleği öneriyor musunuz?

SMMM olmak için 4 yıllık eğitim veren İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümlerinden herhangi biri, ya da Hukuk Fakültesi mezunu olmak ilk şart. Sonrasında baraj puanının 60 olduğu staja başlama sınavı var ve bu sınav yine maliye, iktisat, işletme, muhasebe, meslek hukuku, genel kültür ve genel yetenek, İngilizce sorularından oluşan 120 soruluk bir test sınavı. Bu sınavdan baraj puan 60 alındığı takdirde SMMM Stajyeri olarak staj başlatma hakkını elde etmiş oluyorsunuz. Sonrasında 3 yıllık SMMM stajını ilgili büro, ya da şirketlerde bir başka mali müşavirin denetim, ya da gözetiminde tamamlıyorsunuz. Son olarak SMMM Yeterlilik Sınavları var ve bu da sekiz dersten sorumlu olduğunuz, yazılı şekilde klasik cevaplara dayalı bir sınav sistemine dayanıyor. Bu sınavlarda başarı notu her ders için 50 ve her dersin ortalaması 60 ve üzeri olarak değerlendiriliyor. Bu başarıyı gösterdiğiniz takdirde SMMM olmaya hak kazanıyorsunuz. Ben öğrencilerime öncelikle bir meslek edinmeleri gerektiğini kesinlikle tavsiye ediyorum. Benim görev yatığım meslek yüksek okulu, meslek edinme hususunda uygulama ve staj vesilesiyle çok elverişli. Ancak öğrencinin üniversitede edindiği bilgi ve donanımı, bir şekilde devam ettirmesi ve en çok da bunun için çabalaması şart. Bu bağlamda elbette ki, SMMM mesleğini öğrencilerime şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu vesile ile Bingöl merkezde serbest muhasebeci ve mali müşavir sayısını öğrenebildiniz mi?

Bu vesileyle öncelikle SMMMO yetkilisi Aydın Batur beyefendiye ve araştırmamıza katılan çok değerli meslek mensuplarına teşekkürü bir borç bilirim. Bingöl’de faaliyet gösteren meslek mensuplarına ilişkin verilere Elazığ SMMMO üye rehberinden ulaşmak mümkün. Bu rehberin 2017 son haliyle basımından edindiğim bilgiye göre Bingöl’de faaliyet gösteren meslek mensubu sayısı 39 kişi.

Muhasebecilikle akademisyenlik arasındaki fark nedir, neden akademisyen oldunuz?

Yeri gelmişken belirtmekte fayda görüyorum. SMMM mesleği muhasebecilik olarak bilinmekte ancak, mali müşavirlik aslında daha çok muhasebesel sonuç raporlarının ortaya konulması, yorumlanması ve vergi mükelleflerine vergilendirme ile ilgili hususlarda danışmanlık yapılması ile ilgilidir. Dolayısıyla bir mali müşavirin hem muhasebe tutma, hem yorumlama ve vergi ile alakalı hukuksal mevzuata hakim olma gibi bir sorumluluk ve görevi bulunmaktadır. Ben de buradan hareketle daha önce özel sektörde mesleği icra ederken edindiğim bilgi ve tecrübeyi temel alarak, daha çok bilgi üretmek ve en önemlisi bilgiyi paylaşmak isteğimden kaynaklanarak akademisyen olma kararı aldım.

‘BURADA OLMAKTAN MUTLUYUM’

Samsun doğumlusunuz, Karadeniz illerinden Doğu illerinden biri olan Bingöl’ü seçmede tercih sebebiniz var mı, kaç yıldır Bingöl’desiniz?

 

Evet, Samsun doğumluyum. Baba tarafım Sinop, anne tarafım Giresunlu. Dolayısıyla tam bir Karadenizliyim. İki yıldır Bingöl Üniversitesi’nde görev yapıyorum ve Bingöl Üniversitesi’ nin akademisyenlerin gelişimi için tercih edilmesi gereken önemli bir yere sahip olduğuna inanıyorum. Üniversitemiz, her geçen gün kendini geliştiren, bilgi üreten ve bunu paylaşan, vizyon sahibi bir üniversite. Dolayısıyla böyle bir üniversitede mesleğimi icra etmek benim için büyük bir fırsat.

Üniversitenin basın bülteninde ‘etik değerleri vurgulamışsınız’, siz öğrencilerinize etik değerlerle ilgili neleri vurguluyorsunuz?

Etik değerler, toplumsal yaşamda olduğu kadar mesleki anlamda da çok önemli bir mihenk taşı. Daha önce de belirttiğim üzere, etik değerler, meslekleri meslek yapan, mesleklere kişilik kazandıran, mesleği belli normlara oturtan değerlerdir ki, bu da iş dünyasında başarılı ve sağlıklı ilişkilerin geliştirildiği ortamları oluşturmaktadır. Mesleki etik değerlere sahip çıkmak öncelikle bireyin toplumsal etik değerlerine sahip çıkmasıyla başlar diye düşünüyorum. Bunun için öncelikle toplumun en küçük birimi olan ailelerde etik ve ahlak kavramları çocuklara verilmeli ve yerleştirilmeye çalışılmalıdır. Kendimden örnek vermek gerekirse, mesleki etik konusunda rol modelim her zaman rahmetli babam olmuştur. Bu anlamda öğrencilerimin de öncelikle kendilerine ailelerinde “rol model” benimsemeleri önemlidir. Meslek etiğine verdiğim önem doğrultusunda öğrencilerime mesleki bilgi ve yeterliliğin yanında, toplumsal yaşamda ve meslekleri açısından genel kabul görmüş etik değerlere sahip çıkmaları ve benimsemeleri konusunda özellikle üzerinde duruyorum.


‘ÜLKEMİZİN HER YERİ GÜZEL’

 Bir Karadenizli olarak Bingöl’ün coğrafyasını nasıl buldunuz?

Güzel ülkemizin her bölgesi birbirinden güzel ve eşsiz bir doğaya, tabiata sahip. Bu nedenle her yer görülesi ve yaşanası güzellikte tarihe ve dokuya sahip.

İlimizin yemek kültürünü nasıl buluyorsunuz, en sevdiğiniz yemek hangisidir?

Bingöl halkını yemek kültürü konusunda ileri seviyede görüyorum. Çok detaycılar ve damak zevki konusunda en iyisi için verilen uğraşa hayranım. Bunca yıldır yemekten hoşlanmadığım ciğeri bana sevdiren Bingöl olmuştur. Sunum ve detay açısından çok iyi yerdeler bence.

Bingöl halkının insani, ahlaki ve kültürünü nasıl özetlersiniz?

Bingöl halkı için ilk söyleyeceğim şey şüphesiz yardımsever olduklarıdır. Ben ilk göreve başladığımda tamamıyla farklı bir kültür ve bölgeden gelmiş biri olarak hiç yabancılık yaşamadım. Bunun tek sebebi Bingöl halkının sıcakkanlılığı ve yardımseverlikleridir.

Günü geldiğinde buradan başka bir ile tayin olup gittiğinizde ilimizin sizde en unutulmayan öğesi nedir?

Suyunun güzel kokusu ve Bingöl halkının içten ve yardımsever davranışları. Ayrıca bu yazılı fırsatı bana tanıdığınız için teşekkür ederim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Haber okunma sayısı: 850

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER