• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

DAP EKONOMİYE YILDA 1,4 MİLYAR DOLAR KAZANDIRACAK

-dap-ekonomiye-yilda-14-milyar-dolar-kazandiracak

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye'yi bol, kaliteli, ucuz ve dünya ile rekabet eden ürünler yetiştiren bir tarım ülkesi haline getirmenin en önemli hedeflerinden biri olduğunu belirtti.
17 Nisan 2016 Pazar 22:33

Tüfenkci, Mişmiş Fuar alanında gerçekleştirilen 10. Doğu ve  Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri Hayvancılık ve Gıda Fuarı'nın açılışında, Malatya'yı Türkiye'nin marka şehirlerinden biri haline getirmek için var güçle çalıştıklarını söyledi.


Tarımın dünyada 2,5 milyar insanın geçim kaynağı olduğunu aktaran Tüfenkci, ancak günümüzde tarımsal verimliliğin azalmaya başladığını, Dünya Bankası verilerine göre, temel tahıllardaki yıllık ortalama verimlilik artışının dünya nüfusunun artış hızından düşük olduğunu ifade etti.
 

Çiftçiyi ihmal etmediklerinin sayısal verilerle ortada olduğunu anlatan Tüfenkci, şu değerlendirmede bulundu: "2002-2015 döneminde, buğday üretimimiz yüzde 18 artarak 22,6 milyon tona, mısır üretimimiz yüzde 205 artarak 6,4 milyon tona, çeltik üretimimiz yüzde 156 artarak 920 bin tona, ayçiçeği üretimimiz ise yüzde 98 artarak 1,7 milyon tona ulaştı ve bu cumhuri̇yet tari̇hi̇ndeki rekorlara eşittir. Ayrıca toplam sebze ve meyve üretimimiz 47 milyon tona ulaşmıştır. Bunun yanı sıra 2002 yılında GAP kapsamındaki 1 milyon 58 bin hektar arazinin 198 bin 854 hektarı sulanabiliyordu. 2015 yılı sonunda GAP'ta sulanan alanı 475 bin hektara çıkarttık. Hedefimiz 2019 yılı sonuna kadar GAP'taki ekonomik sulanabilir alanın tamamını sulamaya açmaktır. Sulama projeleriyle eş zamanlı yürüttüğümüz toplulaştırma projeleri de önemli."

Tüfenkci, Doğu Anadolu Projesi'nin (DAP) 14 ilde 41 projeden oluştuğunu anımsatarak, "Malatya da bu 14 ilden biridir. DAP kapsamında, 33 baraj, 6 içme suyu tesisi, 2 enerji projesi bulunmaktadır. DAP tamamlandığında milli ekonomiye yılda 1,4 milyar dolar katkı sağlayacak. Bununla ilgili eylem planını da ortaya koyduk." sözlerine yer verdi. Organik tarım ve iyi tarım uygulamalarına önem verdiklerini vurgulayan Tüfenkci, bu alanda mesafe alındığını söyledi.

 Kaynak: www.gtb.gov.tr

 


Haber okunma sayısı: 6249Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ