• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

“MARANGOZLUĞU GELECEK NESİLLERE ÖĞRETMELİYİZ”

--marangozlugu-gelecek-nesillere-ogretmeliyiz

2017 yılı Ahi babası seçilen Kiğılı Suat Yazıcı, İstanbul Ümraniye Marangozlar Esnaf Odası başkanlık seçiminde peş peşe beşinci dönemde de seçilerek güven tazeledi. Yazıcı, açılış konuşmasında, “Marangozluk mesleğini gelecek nesillere öğretmeliyiz” diye konuştu.
19 Mart 2018 Pazartesi 18:25

 

 

YAZICI, BEŞİNCİ DÖNEM BAŞKANLIĞA DEVAM DEDİ

1980 yılında kurulan ve 340 üyesi bulunan Ümraniye Marangozlar Esnaf Odası bu yıl ki kongresi, MODOKO yönetim binasında gerçekleşti. Beş dönemdir aralıksız başkanlığı sürdüren Kiğılı hemşerimiz Suat Yazıcı, 2017 yılın ahisi seçilmiş çeşitli Tv programlarına konuk olmuştu.Kongre öncesi sabah kahvaltısında bir araya gelen Marangozcular Odası’nın davetine Belediye Başkanı Hasan Can da katıldı. Divan Başkanlığı’nı İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği İSTESOB Başkanı Faik Yılmaz’ın yaptığı genel kurula; Başkan Hasan Can’ın yanı sıra; İstanbul Marangozlar Odası Başkanı Yavuz Karamürsel, Anadolu Yakası Esnaf Sanatkarları ve İşadamları Derneği (ESİAD) Başkanı Necmettin Sarı, Modoko Yönetim Kurulu Başkanı İ. Etem Özçelik, Ümraniye Bakkallar Bayiler Büfeciler Esnaf Odası Başkanı Resul Taşçı, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Küçükkapdan, Ümraniye Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Mehmet Yıldız, Ümraniye Esnaf Odası Başkan Adayı Mustafa Birol Kalyoncu, Dudullu Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Vedat Boz, Dudullu Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı Mehmet Sami Yirmibeş ve yönetim kurulu adayı ekibi ve çok sayıda marangoz esnafı katıldı.

CAN: “MARANGOZ SANATININ YAŞANMASI İÇİN GEREKENİ YAPACAĞIZ”

Kahvaltıya katılan Ümraniye belediye başkanı Hasan Can, mesleğin yaşanması ve geliştirilmesi için Meslek Lisesi bünyesinde yeni donanımlı bir atölyeler kurma sözü verdi. Can, “ Mesleğin yaşanması ve geliştirilmesi için irtibat halinde olacağız ve elimizden geleni yapacağız” dedi.

Başkan Hasan Can, “Esnaf bu toplumun orta direğidir. Bizler sivil toplum kuruluşlarını esnaflarımızı ve meslek eğitimlerimizi önemsiyoruz ve desteklerimizi esirgemiyoruz. Esnafımızın her zaman yanındayız” dedi. Usta çırak ilişkisinin esnaflık mesleği açısından önemli olduğuna vurgu yapan Can, “Bu ülkenin, çıraklıktan yetişerek; iş ahlakını ve ustasından sanatı öğrenecek gençlere ihtiyacı var, işini iyi yapan ustayı ve esnafı takdir eden bir belediye başkanıyım dedi. Başkan Hasan Can, “Marifet iltifata tabidir. İşini en iyi şekilde yapan zanaat erbabını takdir ediyorum. Genel kurulunuz şimdiden hayırlara vesile olsun. Hepinize başarılar diliyorum. Ülkemize kim katkı sağlıyorsa destekler, takdir ederiz. Rabbim hepinize hayırlı işler versin” dedi.

“ZAHMET OLMADAN, RAHMET OLMAZ”

Kongrenin açılış konuşmasını yapan Başkan Suat Yazıcı, sektörün son yıllarda reklama dayalı el emeği ve göz nuru zanaattan yoksun ürünler karşısında zorlandığını kaydetti. Marangozluk mesleğinin sürdürülebilir olması için yeni nesillerin yetiştirilmesi gerektiğine işaret eden Yazıcı, “Dört parça suntayı reklam gücü ile mobilya olarak insanımıza sunmaya çalışan zihniyete karşı marangozluk mesleğini daha güçlü kılmak adına mesleğimizi çocuklarımıza, gençlerimize öğretmeliyiz” dedi.

Ümraniye Marangozlar Odası olarak sektörün daha iyi noktalara taşınması için mücadele ettiklerini ifade eden Suat Yazıcı; “Ben ve arkadaşlarım, bu meslekten elde ettiği helal kazanç ile evlerimize ekmek götürebilme mücadelesi için her zaman görev ve sorumluluk aldık ve bundan sonra da almaya devam edeceğiz. “Zahmet olmadan rahmet olmaz” o halde bizler de mesleğimiz için bazı zorluklara göğüs gereceğiz. Mesleğimiz için vereceğimiz her türlü mücadelede varız” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından tek liste ile kongreye gidildi. 2017 yılı, yılın Ahi babası seçilen Suat Yazıcı ve ekibi güven tazeledi.


Haber okunma sayısı: 5848Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ