• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Yetimlerin Hüseyin’i dualarla uğurlandı

yetimlerin-huseyini-dualarla-ugurlandi

Fransa'da Ren Nehri'ne kapılarak hayatını kaybeden Avrupa Yetim-Der Genel Sekreteri Hüseyin Kuyuldar'ın naaşı, memleketi Bingöl'de dualarla uğurlandı.
18 Temmuz 2017 Salı 01:01

 

 

Fransa'da gittiği gezi sırasında Ren Nehri'ne kapılarak hayatını kaybeden Avrupa Yetim-Der Genel Sekreteri Hüseyin Kuyuldar'ın naaşı, Bingöl'ün Ilıcalar Beldesi'ne getirildi. Kılınan cenaze namazının ardından Kuyuldar, son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze törenine katılan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Şahin, Kuyuldar'ın örnek bir şahsiyete sahip olduğuna vurguladı.Şahin, "Hüseyin, sadece ailenin değil Hüseyin, İslam davasının evladıydı. Hüseyin kardeşimizi biz de tanıyoruz, herkes onun hakkında müspet şeyler söylüyor. Hristiyanların ona imrendiğini, arkasından ağladığını söylüyorlar. Onun şahsında İslam’ı tanıdıklarını söylüyorlar. Elhamdülillah Hüseyin Avrupa'da İslam’ın bayrağını dalgalandırdı. Bu çağda onun ahlakı üzerinden, yaşantısı üzerinden, kâfirler, ateistler ve Hristiyanlar İslam’ın özünü Hüseyin gibi şahsiyetler üzerinden tanıyorlardı." dedi.

Buraya Avrupa’dan değişik yerlerden gelen insanların Hüseyin için bir şehadet ve şahitlik olduğunu ifade eden Şahin, "Akıllı kimse ölümü çokça anan ve ölüm sonrasındaki hayata hazırlık yapan kimsedir." hadis-i şerifini hatırlatarak, "Akıllı kimse binalar diken kimse değildir. Akıllı kimse, dünya hayatını kazanan kimse değildir. Akıllı kimse bunları kazanmakla birlikte ölümü hatırlar ve ebedi hayatına hazırlık yapar. İşte Hüseyin kardeşimiz de bu yolda çaba ve gayret gösteren bir şahsiyetti. Avrupa Yetim-Der Genel Sekreterliğini yaparken, bu derneğin bir ayağı Filistin’de, bir ayağı Afrika’da, bir ayağı Balkanlarda, bir ayağı Türkiye’deydi. İnsanlığın yetim, aç, susuz bıraktığı, savaşlarla perişan ettiği mazlumlara ulaşmanın çabasındaydı. İşte bu ölüme hazırlıktı. Hüseyin hayatıyla bize ibret olduğu gibi ölümü ile de ibret oldu. Hayatı bize bir dersti." şeklinde konuştu.

Defin esnasında kardeşi Hüseyin ile ilgili anılarını anlatan Hasan Kuyuldar'ın konuşması esnasında duygu dolu anlar oluşurken, cenazeye katılanlardan bazılarının gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Ağabeyi Hasan Kuyuldar "Hüseyin örnek bir İslami şahsiyete sahipti"
Ren Nehri'ne kapılarak hayatını kaybeden ve önceki gün Bingöl’de defnedilen Avrupa Yetim-Der Genel Sekreteri Hüseyin Kuyuldar’ı anlatan arkadaşları, onun, çevresi ile iyi ilişkiler kurabilen örnek bir İslami şahsiyete sahip olduğunu belirttiler.

 

Avrupa Yetim-Der Genel Sekteri Hüseyin Kuyuldar’ın ağabeyi Hasan Kuyuldar, kardeşinin yaşamı ile ilgili anılarını anlatırken, onun küçük yaştan itibaren İslami çalışmalar içerisinde büyüdüğünü ve vefatına kadar hayatının hizmetlerle geçtiğini söyledi.  

"Onun hayatı takva, salih amel ve mütevazı bir kişilikle geçti"

Kardeşinin daha 10 yaşındayken, İslami çalışmalarla tanıştığını, Kur’an okumaya ve Hz Muhammed’i tanımaya başladığını anlatan ağabey Kuyuldar, "O küçük yaşından itibaren namazını terk etmedi. İbadetlerine devam etti. Hayatı boyunca İslami çalışmalardan geri durmadı. 13 yaşından itibaren gurbet hayatına başladı. Nasibimiz, Almanya’ya gitti. Orada İslami hayatına halel getirecek hareketlerde bulunmadı. Onun hayatı takva, salih amel ve mütevazı bir kişilikle geçti." diye belirtti. 

"Müslümanlar arasındaki ihtilaflardan dolayı çok üzülürdü"

Hayatında en çok sevdiği şeyin Allah’ın dinini yaşayan insanlara hizmet etmek olduğunu ifade eden Kuyuldar, kardeşini anlatmaya şöyle devam etti:

"O hizmeti ibadet aşkı ile yapıyordu. Ön planda olmak istemezdi. Her zaman hizmet esaslı bir dava anlayışı vardı. Zulme rıza göstermezdi. Doğru bildiğini anlatır, muhatabının kalbini kırmazdı. İş yerinde beraber çalıştığımız Hristiyan, onun taziyesine geldiğinde onun için ağlayarak rahmet diledi. Ümmetin derdiyle dertlenir, Müslümanlar arasındaki ihtilaflardan dolayı çok üzülürdü."

Avrupa Yetim-Der Genel Başkanı Murat Korkut da mesai arkadaşı Hüseyin Kuyuldar hakkında şahit olduklarını anlatarak, onun ayrılığının kendileri için çok zor olduğunu dile getirdi.

"Güzel bir hayat sürdürdüğü için onun cennete gittiğine inanıyoruz"

"Hüseyin'in çok güzel hizmetleri vardı. Yakın zamanda bizim seçim durumumuz vardı; biz onu genel başkanımız olarak görecektik. Takdiri ilahi böyle tecelli etti." diyen Kokut, sözlerine şöyle devam etti:

"Hüseyin şunu söylüyordu; yeter ki koşuşturmalarımız Allah için olsun, işler nedir ki. O zaten hayatı ile bunu gösterdi. Onun derdi ümmetin dertleriyle dertlenmekti, bu sözle değildi. Avrupa Yetim-Der faaliyetleri ile ilgili farklı projelerle gelirdi. Rabbim ona rahmet etsin, onun yokluğuna zor alışacağız. Onun gidişine üzüldük, ama güzel bir hayat sürdürdüğü için onun cennete gittiğine inanıyoruz. Onun şehitlik mertebesine ulaştığına inanıyoruz.  Onun gidişine zor alışacağız, çünkü değerli bir mesai arkadaşımızı, kardeşimizi kaybettik." dedi

 


Haber okunma sayısı: 2653Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ