• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

‘ÇÖZÜM SÜRECİNDE HERKESTEN DESTEK BEKLİYORUZ’

cozum-surecinde-herkesten-destek-bekliyoruz-

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İstanbul’da faaliyet yürüten Bingöl sivil toplum örgütleriyle BİNYAD’da bir araya gelerek, İmralı’da Öcalan’la yürütülen görüşmelere ilişkin herkesten ve her kesimden destek beklediğini söyledi.
19 Şubat 2013 Salı 14:26

BİNGÖL HABERCİ, İSTANBUL

Derneklerin ve işadamlarının yoğun ilgi gösterdiği programda konuşan Yılmaz, “Devlet eski devlet değil. Artık çözümden yana bir hükümet var. Taşın altına gövdesini uzatan bir Başbakan var” ifadelerini kullandı. Yılmaz, yeni Anayasa’nın Meclis’te uzlaşmayla sağlanamaması halinde millete gideceklerini belirtti.

‘ÜNİVERSİTE ÖNCELİĞİMİZ’Bingöl Üniversitesi’nin öncelikli mesele olduğunu söyleyen Yılmaz, “Yatırımcı yol, üniversite ve havaalanı soruyor. Üniversite Bingöl için hayati derecede önemli. Bir şehrin gelişmesi, ekonomik anlamda büyümesi, tanınır hale gelmesi, insanların gözünde farklı bir yer edinmesi üniversiteyle ve onun sayesinde oluşacak hafızayla mümkün hale gelir. Bugüne kadar 120 milyon lira kaynak aktardık üniversiteye. Üniversite söz konusu olduğunda hiçbir masraf gözüme çok gelmez” dedi. Bingöl’e 60 milyon liranın üzerinde eğitim kaynağının aktarıldığını kaydeden Bakan Cevdet Yılmaz, üniversitenin şu an 6700 civarında öğrencisinin bulunduğunu, bu sayının 10 bin olması için de gerekli adımlarını attıklarını ifade etti. Bingöl’de yüzme havuzunun bu yıl içerisinde hizmete gireceği müjdesini veren Yılmaz, güzergahı değişen kayak merkezinin de bu yıl içerisinde bitirilmesinin planlandığını vurguladı.

‘EN BÜYÜK TEŞVİK TEÖRÜRÜN BİTMESİDİR’

Bakan Yılmaz, bölgede yaşanan en büyük sorunun terör sorunu olduğunu kaydederek,  bölgeye ve Bingöl’e yapılacak en önemli teşviğin terörün bitirilmesi olduğunu ifade etti. Yılmaz, “En büyük teşvik, terörün bitmesidir. Yatırımcı gelmiyor. Para güven istiyor. Bu her yerde böyledir. Hükümet olarak yaptıklarımız ortada, 15 yıl önce ile kıyaslanmayacak kadar devrim niteliğinde hizmetler yaptık. Eskiden kalan bir ceberut devlet yapısı değişti. Vatandaşı esas alan bir devlet yapısı mevcuttur” diye konuştu. Havaalanıyla ilgili sorulara da cevap veren Bakan Yılmaz, “Elimizde olmayan sebeple bu işin biraz uzadığını kabul ediyorum. Ancak bu bizden değil, müteahhitten, taşerondan kaynaklanan sorundu. Onları da çözdük. Havaalanımız büyük ölçüde bitti. Pist hazır, güvenlik kulübeleri yapılıyor. İnşallah yazın İstanbul’daki hemşerilerimiz uçakla iniş yapabilecekler” diye konuştu.

‘ÇÖZÜM SÜRECİNE HERKESTEN, HER KESİMDEN DESTEK BEKLİYORUZ’

Bingöl sivil toplum kuruluşlarının çözüm sürecinde etkin rol almasını isteyen Bakan Yılmaz, sivil toplum kuruluşlarının desteğinin hükümet için hayati derecede önemli olduğunu vurguladı. “Bu çatı altında herkesin fikri siyasi bakışı farklı olabilir ancak artık bölgede insanımızın kanı dökülmesin, bu acılar yaşanmasın” diyen Bakan Cevdet Yılmaz, “Seçim zamanı geldiğinde her kes özgürdür. Kime neye oy verirse versin. Gençlerimiz ölmesin, analarımız ağlamasın. Bunu ister ideolojik anlamda, ister dini anlamda kimse kan dökmesin. Hiç kimsenin böyle hakkı yoktur. Bir insanın hayatı tüm ideolojilerden daha değerlidir” dedi. Bingöllü hemşerilerinden süreç içerisinde destek beklediğini kaydeden Bakan Yılmaz şöyle konuştu: “Burada hemşerilerimden ricam bu çözüm ve kardeşlik sürecine herkesin diliyle, icraatıyla kanın durması için destek vermesini bekliyoruz. Bingöl halkına müteşekkiriz. Her seçimde partimize en büyük desteği vermiştir. Halkımız bu süreci bilerek destekledi. Bizlere inandı, bizlerde akan kanın durması için elimizi değil, gövdemizi taşın altına koymuş bulunuyoruz” dedi.

YILMAZ, HEMŞERİLERİNİN SORUNLARINI DİNLEDİ

İlk defa bir Bingöl milletvekilinin İstanbul’daki hemşerilerinin sorunlarını dinlediği bir ortam haline gelen toplantıya, İstanbul’da “kâğıt üzerinde faaliyet yürüten iki federasyonun” yanı sıra aktif olan il, ilçe, köy dernek başkanları ve işadamları katıldı. Bakan Yılmaz’ın Bingöl’de yapılan ve yapılacak projele çalışmalarının ardından söz alan Grasorlular Dernek Başkan yardımcısı Ertuğrul Zincirlioğlu, Karer Derneği Başkanı Ekrem Güreş, Çiçektepe ( Ambag) Dernek başkanı Asım Özaltın, Bin-ilder eski başkanı Cengiz Butakın, Bilekkaya (Hergep) Dernek başkanı köy sorunlarını ve çözüm önerilerini dile getirdiler. İstanbul’da siyasi arenada temsiliyet sorununu kanaat önderi Heybetullah Korkutata ve gazeteci Garip Akengin dile getirdi. Bingöllü işadamlarının sorunlarını dile getiren BİNYAD Başkanvekili Rahim Başkan, “Müteahhit olarak belediyelerde ihale girdiğimiz zaman ötekileştiriliyoruz. Mümkün olsa kovmak isterler, bir belediye başkan yardımcısı yahu ne işiniz var burada, Bingöl’de iş kovalayın diyebiliyor. Etkin masa başında yeterli adamımız olmadığından dolayı sıkıntılar çekiyoruz” dedi. Binyad Öğrenci temsilcisi, üniversite öğrencilerine destek talebinde bulunurken, İbrahim Aydar, Bingöl spor’a destek olunması konusunu dile getirdi.

‘FEDERASYONLAR BİRLEŞMELİ’

İstanbul Üsküdar da bulunan BİNYAD Bingöl ili ve ilçeleri derneğinde bir araya gelen Bakan Yılmaz, İstanbul’un Bingöllüler için ikinci bir vatan olduğunu belirterek, “Bingöl nüfusuna kayıtlı 125 bin nüfusumuzun yaşadığı İstanbul’da hemşerilerimizin siyaset ve bürokraside hak ettiği yerde olmadığını ben de kabul ediyorum ancak bu organize olmakla, birlikte hareket etmekle olabilen işlerdir” dedi. Yılmaz, “Önce kendi içimizde birleşme sorunumuzu çözmemiz lazım, iki federasyonun birleşmesi şarttır. Tabandan birleşmeleri için zorlayın. Bizlerde hangisine gidelim diye zorlanıyoruz. Kimseyi kırmak istemeyiz ancak tek bir federasyon haline gelse bizlerde rahatlarız. Tek şemsiye altında güçlerimizi birleştirmemiz ve aranan niteliklerin olduğu adayları desteklemek görevimiz” diye konuştu.

‘BİNGÖL SPOR’A DESTEK VERDİK VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Bingöl spor ile ilgili soruyu cevaplayan Yılmaz, takıma destek verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini aktardı ama sitem etmeyi de ihmal etmedi: “Geçen sene final maçına Manisa’da seyrettim, bir daha da seyretmeyi düşünmüyorum. Çünkü ‘spor dostluk ve kardeşliktir’ deniliyor, ben böyle birşey görmedim. Seyircinin tezahüratı kardeşlikten dostluktan yana değildi. Bingöl spor’a sahip çıkıyoruz, elimizden geleni yine yaparız ancak sporun ruhuna uygun, bilinçli keyif veren bir oyun olarak görmek gerekiyor.”

 

 

 

 


Haber okunma sayısı: 52290Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
91 hit, 41 ziyaretçi, 47 ziyaret
Bu ay:
4144 hit, 2030 ziyaretçi, 2326 ziyaret
Toplam:
813899 hit, 259263 ziyaretçi, 359213 ziyaret