• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

KOCAELİ BİNGÖL TANITIM GÜNLERİNE NEDEN KATILMADIK!

-kocaeli-bingol-tanitim-gunlerine-neden-katilmadik

Kiğı Yayladere KİYAD Derneği başkanı Yaşar Baş, Kocaeli Bingöl Tanıtım Günlerine neden katılmadıklarını kaleme aldı.
29 Ekim 2018 Pazartesi 23:06

  

 

Biz, 18 yıldır Kocaeli’nde faaliyet gösteren Bingöl Kiğı - Yayladere İlçeleri ve Çevre Köyleri Derneğiyiz.

18 yıldır Kocaeli’nde ilçemizi ve ilimizi temsil etmeye, halkımıza sahip çıkmaya, onları bir arada tutmaya çalışan derneğiz.
Tüm İstanbul Bingöl dernekleri ile ilişkiler içinde bulunan iletişim gurubu toplantıları ile başlayan süreci federasyonlaşmaya kadar taşıyan bir yapının üyesiyiz. Hiçbir kuruma, hiçbir siyasi güce sırtını dayamadan kendi insanlarının, kendi iş adamlarının, kendi derneklerinin ve kendi basınının desteğiyle kendi topraklarında 12 yıl boyunca festival düzenleyerek yöresinin bölgesinin tanıtımını yapmaya çalışan, halkının yaşam standartını değiştirmeye çalışan bileşenlerin parçasıyız. İlçesinin, köyünün yolunu onaran, okulunu tamir eden, öğrencisine burs veren, iline ve ilçesinin kültürüne, örf ananelerine ve ekonomisine katkı sunmuştur ve aynen devam edecektir.Her türlü ezilmişliğe baskıya yokluğa ve yoksulluğa rağmen onuru ve gururuyla dimdik ayakta olan Bingöllü olmayı herkese göstermeğe çalışan bir yapının bileşeniyiz. Biz Kocaeli’nde İl Derneği kurulmadan Yöresel Kültürler Fuar’ında yıllarca Bingölü temsil etmeye çalışan, Sülbüs Festivallerinde yer alan, Feshane de, Maltepe de tanıtım günlerine katkı sunmaya çalışan bir yapıyız, çünkü biz Bingöllüyüz.

Peki, neden kendi yaşadığımız Kocaeli’nde yoktuk?

Biz yukarıda anlatılan işleri yaparken hiçbir siyasi partinin arka bahçesi olmadık. Elbette hepimizin bir siyasi görüşü vardı ama bunu hiçbir zaman dernek politikası haline dönüştürmedik. Örneğin festivallerde tüm siyasi partileri davet ettik, hepsine temsiliyet hakkı verdik, elbette her derneğin kendi yönetimsel kararına saygı duyuyoruz. Bu söylemlerimizin dışında bir durum biz sadece kendimizi yorumluyoruz.

Kocaeli Bingöl İl Derneği yönetim olarak Ankara’ya Bakanları, Ak Parti Milletvekillerini ziyarete gidiyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile görüşüp yer ve zaman tahsisi yapılıyor, Bunları sosyal medyada paylaşıyor ve biz buradan öğreniyoruz. Kocaeli Dilovası Bingöllüler Dernek başkanı Ercan Güneş,  beni arayarak sizin bu ziyaretten haberiniz var mı diye sordu, ben hayır deyince başkan Güneş, “biz bunu çok önce konuşmuştuk. Ben Ali Değirmenci’ye Yaşar başkanla da bir araya gelelim bir yöntem belirleyelim demiştim dedi”. Ben de bu koşullarda bu yapı içinde olmam deyince Ercan Güneş, bende olmayacağım dedi.

Ercan başkan ile bu konuşmalardan sonra Ali Değirmenci beni aradı. Kendince mevcut durumu anlattı, bende “kendisine bu koşullarda bu oluşumda olamayacağımı, kendisine başarılar dilediğimi belirttim”. Bana sizinle Ercan görüşecekti diyerek topu Ercan’a attı, daha sonra Dilovası dernek başkanı Ercan Güneş te kendi deyimleri ile komitede yer aldı, Bingöl’e beraber gittiler, çalıştılar ancak onlar da daha sonra devre dışı bırakılmış.

Ali Değirmenci, nezaketen de olsa derneğimize gelip ziyaret etmemiştir. Sadece telefon görüşmesi ile yetinmiştir. KİYAD dışında İstanbul da İlçe Dernekleri, YADAD, KAYY- DER, KARLI-DER ve KİĞI Dernekleri tanıtım günlerine davet edilmedi.

Bu ilçelere bağlı köy dernekleri bulunmaktadır. Kendi görüşleri dışında hiçbir derneği ziyaret ederek tertip komitesine davet edilmedi. Tertip komitesi sadece kendi düşüncelerine yakın kişilerden oluşturulmuştur. Üsküdar da yapılan toplantıya bu dernekler davet edilmemiştir.

Bingöl de 3 Milletvekili bulunmaktadır. HDP Milletvekili davet edilmemiştir. Kocaeli’nde CHP milletvekillerine açılışa 2 saat kala watsaap dan resimli davetiye gönderilmiştir. İyi Parti, MHP ve HDP yok sayılmış, ama açılışta Kocaeli Milletvekili Fikri Işık davet edilmiş ve sahnede kendisine söz hakkı tanınmıştır.

Protokole kurumlara ve halka gönderilen davetiyede, sadece Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı imzasının olması ne kadar doğrudur?...

“AK Parti Bingöl İl Başkanının sosyal medya paylaşımında 19 – 22 Ekim tarihlerinde Kocaeli büyükşehir bld. Başkanlığının (HİMAYESİNDE) Bingöl tanıtım günlerine katıldık” paylaşımını doğru bulmuyoruz. Kocaeli Bingöllüler ve Dilovası Bingöllüler Derneğinin düzenlediği tanıtım günleri olmalıydı. Bingöl, başka bir il belediyesinin himayesinde olmamalıdır. Bingöllüler kimsenin himayesinde olmazlar ve buna kimsenin gücü yetmez. Maalesef buna hiçbir yetkili hemşerimiz tepki koymamıştır.

ÖZETLE

Bizler Kocaeli’nde yaşayan Bingöllüleriz. Bingöllü olmaktan onur ve gurur duyarız.

Bizler tüm siyasi görüşleri içimizde barındırarak kardeşçe yaşayarak onurumuzu gururumuzu Bingöllülüğümüzü kimsenin bireysel beklentilerine alet etmeyiz

Saygılarımla

Yaşar BAŞ


Haber okunma sayısı: 17300Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ