• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

KAYY-DER 4. KÜRT BÖREĞİ FESTİVALİ 6 HAZİRAN’DA

-kayy-der-4-kurt-boregi-festivali-6-haziranda

İstanbul’da faaliyetlerini sürdüren Kiğı, Karakoçan, Adaklı, Yayladere ve Yedisu ilçelerini kapsayan Peri Vadisi üzerindeki ilçelerden oluşan KAYY-DER, geleneksel Kürt Böreği Festivali 6 Haziran’da yapılacak.
03 Haziran 2019 Pazartesi 01:56

 

1990 yılında Kadıköy Rasimpaşa Mahallesinde kurulan Bingöl ve Elazığ illerine bağlı Peri Vadisi üzerindeki ilçeleri kapsayan Kiğı, Karakoçan, Adaklı, Yayladere ve Yedisu ilçesinden İstanbul’da yaşayan insanların kurduğu KAYY-DER Kültür ve Dayanışma Derneğince düzenlenen 4. Kürt Böreği Festivali,  6 Haziran’da yapılacağı açıklandı.


 İlkini 2016 yılında gerçekleştirilen KAYY-DER Kürt Böreği Festivalinin bu yıl dördüncüsünü 06 Haziran Perşembe, Bayramın üçüncü günü gerçekleştireceklerini belirten Dernek Mali Sekreteri Ahmet Tüzün,  Kiğı’lılara has olan Kürt Böreğinin adının bilinçli olarak Küt böreği, Hamal Böreği, Tuğla Böreği, Sade Börek gibi, aşağılayıcı isimlendirmelerle asimile edilmemesi adına ve börekçi esnafını örgütlemek için başlattığımız bu festivallere, hemşehrilerimiz ve börekçi esnafının gösterdiği ilgi ile her geçen yıl daha da büyüyor.

Önceki Festivallerde yüzlerce insanımız katılım sağladığını belirten Tüzün, “Gün boyu Kürt Böreği ve yanında çayın ikram edildiği, katılımın bedelsiz olduğu, üyelerimize ve yöre halkımıza açık, festivalimize tüm hemşerilerimizi bekliyoruz” dedi.

Tüzün, “Beykoz-Cumhuriyet Köyü Semazen Garden Piknik Alanında 08:00 / 19:00 saatleri arasında gerçekleştireceğimiz festival de, kurslarımızdan yetişen, halk dansları, semah, erbane, kadın Strankurdî grubunun yanında Aram Serhad, Özlem Bağlayan, Cahit Şerefdin ve kurum sanatçımız Alican Bilgin sahne alacaktır” diye konuştu.


Haber okunma sayısı: 44758

Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ