• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Çiçekdereliler, bir araya geldi

-cicekdereliler-bir-araya-geldi

Bingöl Merkez Köylerinden Çiçekdere (Gılbe) Köyü Yardımlaşma ve Kültür Derneğince düzenlenen dayanışma gecesi, Belediye Kültür merkezinde gerçekleşti.
29 Ocak 2018 Pazartesi 01:03

 

 

ÇAVLI’DAN BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

 Köyün sorunları, derneğin faaliyet hedefleri, köyün tarihi ile ilgili bilgiler paylaşıldığı gecede köy gençlerinden oluşan tiyatro ekibinin sergilediği oyun, davetlileri coştururken, vefat edenlerin slayt gösterisi, duygulandırdı.

 

Açılış konuşmasını yapan Derneğin onursal başkanı Molla Mehmet Çavlı, birlik, beraberlik ve dayanışmanın önemine değinerek şunları ifade etti.

 

DÖRDÜNCÜ KURULUŞ GECESİ

Çavlı: “Bugün derneğimizin 4. Kuruluş yılını kutlamak, tarihimize vurgu yapmak ve vefat eden yakınlarımızı anmak için buradayız. Bu gecenin hayırlara vesile olmasını Cenabi Allahtan diliyorum.

Buraya bu denli yoğun katılımın olması bizlere ayrı bir güç ve kuvvet verdi. Üstlenmiş olduğumuz bu görevi Allah’ın izniyle başarıyla yürüteceğimize olan inancımızı arttırdı. Anladım ki ‘yolu doğru olanın yükü, ağır olmazmış’.

 

Değerli misafirler; bu tarz etkinliklerin amacı dostlukları pekiştirmek, sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak ve gurbetteki üyelerini buluşturmaktır. Bununla birlikte asıl üstlendiği misyonu kültürünü korumak olmalıdır. Çünkü bizim kültürümüzde dostluk var, dayanışma var, kardeşlik var, edep var, ahlak vardır.

‘Kültür bir toplumun manevi değerlerinin toplamı’ olduğunu vurgulayan Çavlı, “günümüzde bu manevi değerleri koruyabilmek için maddi değerlere ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle büyük şehirlere göçlerin yoğunlaştığı yıllardan beri her toplumun kendi kültürünü koruma misyonunu sivil toplum kuruluşları üstlenmişlerdir. Bu bağlamda sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerin iş birliği içinde çalışması zarurettir.

Değerli konuklar; Derneklerin amacına uygun hizmet verebilmesi için ihtiyaç duyduğu maddi değerlerden ikisinin önemi çok büyüktür. Bunlardan biri kendi kültürüne uygun düğünlerini, taziyelerini, her türlü aktivitelerini kendi mekânlarında gerçekleştirebilecekleri çok amaçlı bir kültür evidir. Çok şükür Kuşluca mezramızdaki köy odamızı donatıp kültürel faaliyetler için faaliyete hazır hale getirmiş bulunmaktayız.

Değerli STK üyeleri yöneticileri ve başkanları, üzülerek bildirmek istiyorum ki toplum arasında derneklerin ve yöneticilerinin itibarı hak ettiği yerde değildir. Oysaki bu görev halka hizmetin en uç noktasıdır. Emininki yöneticilerin birçoğu bu yolda hem parasını hem zamanını karşılıksız harcamaktadırlar. Durum böyleyken biz dernek yöneticileri bu sorumlulukla hareket etmeli üyelerimizin hakkını her ortamda korumalıyız. Hiç bir siyasi ve farklı oluşumların gölgesinde kalmadan dernek tüzüğüne uygun çalışmaları yapmalıyız. Kimseye boyun eğmeden dik durmasını bilmeliyiz. Biz yöneticilerin hesap vereceği tek kitle, üye kitlemizdir.

Sevgili gençler; Dernek adı altında yapılan tüm uğraşların amaçlarından birisinde sizlerin toplum içinde gelecekte daha güçlü ve söz sahibi bireyler olmanızdır. Yönetilen değil yöneten olmanızdır. Sizlerin içinde olmadığı bir dernek, ‘balsız bal kovanına benzer’. Sizler okuyup doktor olabilirsiniz, avukat alabilirsiniz, iş adamı yada siyasette önemli bir yerde olabilirsiniz, eğer geçmişinizle kopuk olursanız, geleceğe doğru bakamazsınız ve bu kültürü de geleceğe taşımak imkansız olur. Kültür bir toplumun geçmişle olan bağı, geleceğe yön veren kılavuzudur.

Buradan bu süreçte maddi ve manevi desteklerini bizden esirgemeyen siz değerli üyelerimize, gönülleri burada olup gelemeyen dostlarımıza, kurucu yönetim kurulu üyelerimize ve de hayır dualarını bizden eksik etmeyen değerli büyüklerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum”. Rabbim birliğimizi dirliğimizi daim eylesin, diyerek dua ile sonlandı.


Haber okunma sayısı: 12910

Haberin etiketleri:

Çiçekdereliler, bir araya geldi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Dayanışma gecemiz

    Misafir: Birliğin önem kazandığı bu dönemde , dayanışma örneği sergileyen tüm köylülerime selam olsun... 30 Ocak 2018 00:31

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ