• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

“Zazayız Dilimize Sahip Çıkıyoruz”

zazayiz-dilimize-sahip-cikiyoruz

Zaza Dil, Kültür ve Tarih Dernekleri, Zaza dilinin yaşatılması, geliştirmesi ve gereken adımların atması için Bingöl Kültür Merkezinde bir araya gelindi.
26 Mart 2019 Salı 01:29

 

Merkezi İstanbul’da bulunan Zaza Dil, Kültür ve Tarih Derneği, Bingöl Zaza Der, Bingöl Zazana Derneği ve Solhan Zaza Der tarafından Bingöl Kültür merkezinde düzenlenen etkinlikte, “Zazaca’nın yaşatılması ve geliştirmesi için gereken adımların atılması gerektiği vurgusunda bulunuldu. Geceye Bingöl Milletvekilleri Cevdet Yılmaz, Feyzi Berdibek, Ak Parti Belediye başkan adayı Erdal Arıkan, MHP Belediye Başkan adayı Mehmet Ziya Buyankara ve çok sayıda davetli katıldı.

ALKAN: “ATALARIMIZDAN BİZE MİRAS KALAN DİLİMİZİ YAŞATACAĞIZ”

İstanbul Dil, Kültür ve Tarih Derneği başkanı Nezir Alkan, Zaza’yız ve atalarımızdan bize miras kalan dilimize sahip çıkmalıyız” dedi.Alkan, “Birleşmiş milletler UNESCO tarafından kaybolmakla yüz yüze olan diller listesinde yer alan ve atalarımızdan miras aldığımız Zazaca dilini gelecek nesillere daha güzel bir şekilde miras bırakmak üzere çıktığımız bu kutsal yolda, Zazaların yoğun ve merkezi olmasından dolayı birazda bana Zazacanın ana dilimin ( ZUN DADİ ) miras kaldığı BİNGÖL şehrimizde ilgili hem de bilgilendirme amaçlı ŞEWE DERU (sıra gecesi ) Bingöl’deki tüm sanatçı kardeşlerimizi ayrım yapmaksızın Zazası ve Kurmancı davet ettik. Bu katılan, katılmayan ve katılamayan tüm sanatçı ile Müzisyen kardeşlerime yönetim adına teşekkür ederim”.

Alkan, “Bingöl bir gün önce Belediye konukevinde yaptığımız programa katlan tüm sanatçılar ve çok değerli misafirler ile Belediye başkanı Yücel Barakazi’nin 5 yıllık çalışmasında Zaza’ca diline ve kültürüne verdiği desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Umarım Bingöl iline yeni seçilecek başkanımız da aynı hassasiyet gösterecektir. İstanbul’dan Bingöl’e gelişimizde maddi manevi desteklerini esirgemeyen Zazaca’nın yaşaması için hep yanımızda olan iş adamları Halis Tunç, Bingöllü Cüneyt, Yüksel Döner, Aras Efe ile Bingöl’den Zaza Der temsilen Enver Bazencir, Zazana Der başkanı Mesut Kovalar ve Solhan ilçemizde faaliyetlerini sürdüren Solhan Zaza Der başkanı Metin Şimşek’e ev sahiplikleri ve ilgilerinden dolayı teşekkür ederim.

Alkan, “25 kişilik ekiple Solhan ilçemizde esnaf ve caddeleri dolaşarak üç bin davetiye ve broşür dağıttık, insanlara ana dilimize sahip çıkma konusunda bilgilendirme yaptık, bu tür etkinliklerin devamı için farklı zamanlarda bir araya gelerek çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

BUYANKARA. “ZAZA DİLİMİZ İÇİN GEREKEN DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Gecede sahneye büyük alkış ve destekle davet edilen MHP Belediye başkan adayı Mehmet Ziya Buyankara, “salona girişimizde gösterilen alkış desteği ve ilgilerinizden dolayı teşekkür ederim. Bu organizasyonu düzenleyen yönetim kurulu arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Biz sizlerin desteği ile seçildiğimiz takdirde, dilimizin yaşatılması ve geliştirmesi için gereken her türlü desteği veririz” diye konuştu.


Haber okunma sayısı: 1531Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
680 hit, 261 ziyaretçi, 298 ziyaret
Bu ay:
3541 hit, 1527 ziyaretçi, 1749 ziyaret
Toplam:
800214 hit, 253743 ziyaretçi, 352296 ziyaret