• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Yerli tohumlar toprakla buluştu

yerli-tohumlar-toprakla-bulustu

Bingöl BİNÇEVDER ve TEMA işbirliğiyle hazırlanan ve Avusturalya Büyükelçiliği tarafından desteklenen “Yeryüzü ile yeniden iletişim” projesi kapsamında kurulan serada yerli tohumlar toprakla buluşturuldu.
15 Nisan 2019 Pazartesi 18:23


 

Bingöl BİNÇEVDER-TEMA işbirliğiyle hazırlanan “Yeryüzü ile yeniden iletişim” projesi, Avustralya Büyükelçiliği tarafından onaylanmıştı.

Proje ile Bingöl’de okul öncesi ve ilköğretim aşamalarına uygun olarak tarladan sofraya kadar olan aşamaların yeniden kazandırılması, tohum, fide, ürün ve ürün işleme, saklama faaliyetleri ile insanlara atadan, babadan kalma yeteneklerin yeniden kazandırılması hedefleniyor.

Projenin onaylanmasının ardından Simani Mahallesi’nde sera kurularak yerel tohumlar toprakla buluşturuldu. Seranın ilk ziyaretçileri Hürriyet Koleji öğrencileri oldu. TEMA Temsilcisi Cuma Karaarslan, “yerli tohumları, öğrencilerimiz ile birlikte toprağa bıraktık. Guldar, Alzan, Çiriş, Ağaçeli, Miyalan, Miri yerli tohumlarını toprakla buluşturduk.  100 yerli ve 100 Bingöl domates, biber patlıcan tohumlarını tam 7 yöreden toplayarak ektik” dedi.Karaarslan, önümüzdeki günlerde yerli tohum çeşitlerini arttırarak, tohumları toprakla buluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

 

 

 

 

 

 


Haber okunma sayısı: 795Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
276 hit, 102 ziyaretçi, 110 ziyaret
Bu ay:
2353 hit, 1042 ziyaretçi, 1170 ziyaret
Toplam:
804099 hit, 255241 ziyaretçi, 354115 ziyaret