Yazın çalıştırdıkları at ve eşekleri kışın sokağa bıraktılar

yazin-calistirdiklari-at-ve-esekleri-kisin-sokaga-biraktilar

Adaklı Merkeze bağlı mahallelerde kar kış günü sokaklarda yer alan ve çöp konteynırların etrafında aç, donmak üzere bırakılan at, eşek ve köpekleri sahiplenecek vicdan sahibi aranıyor.
04 Ocak 2021 Pazartesi 13:12


Hayvan sevgisi, cennete girme vasıtasıdır!

Köy ve mahallelerde yaz aylarında çalıştırılan ve kışın sokağa bırakılan at ve eşeklere sahip çıkan yok mu? Diyen vatandaş, “hayvan sevgisi, cennete girme vasıtasıdır” dedi.

İlçe merkezinde dilsiz hayvanları sokağa terk edenlere tepki gösteren ilçe halkı, hayvanların yazın çalıştırılıp, kışın ölüme terk edilmesine tepki göstererek, “Bu hayvanları yazın odun, yük ve binek olarak kullanırlar ama kışın ölüme terk edilmesi, insanlığa yakışmaz”.‘‘Merhametten nasibi olmayanın hayırdan da nasibi yoktur.’’

 “Hem kendilerine binesiniz, hem de ziynet olsun diye atları, katırları, merkepleri yarattı.” “Küçükbaş ve büyükbaş hayvanları da yarattı. Onlarda sizin için ısınma/korunma(araçları) ve faydaları vardır. Ve bazılarından/bazılarını da yersiniz. “Ağırlıklarınızı da sizin yarı canınız gitmeden varamayacağınız bir beldeye taşıyıp götürürler. Gerçekten Rabbiniz çok şefkatlidir, çok merhametlidir.”

İslam'ın sevgisi sadece insanlarla sınırlı değildir. Hayvanları, bitkileri hatta canlı olan her şeyi sevmek, onları Allah'ın yarattığı bir varlık olarak görmek ve onlara Allah için değer vermek, İslam'ın getirdiği prensiplerdendir. Bu sebeple İslam'da bir karıncayı incitmek daha insani ve İslami olmayan bir davranış olarak kabul edildiğine göre bu hayvanları ölüme terke etmek hiçbir vicdana sığmıyor”.

BELEDİYE VE KAYMAKAMLIK SAHİPLENMELİ

Havanın eksilerde olduğu gün ve gecelerde bu hayvanları görüp duyarsız olmamak gerektiğini vurgulayan vicdan sahibi vatandaş, “ilçemizin bu tür haberlerle gündeme gelmesi yakışık almaz, bu konuya ilçe belediye başkanlığı ve kaymakamlık olarak konuya duyarsız kalmamalı” diye konuştu.

HADİSLERDE HAYVANLARI KORUMA

"Merhamet edenlere Rahman da merhamet eder. Yeryüzünde bulunan şeylere karşı merhametli olunuz ki, semadakiler de size merhamet etsin."

Hz. Muhammed (s.a.v) bir hadisinde şöyle buyurmaktadır:

"Kim bir kuşu boş yere öldürürse, o kuş, avazını Arş'ın etrafını sararcasına yükseltip kıyamet gününde mahşere gelerek şöyle der:

"Ey Rabbim! Beni öldürene sor niçin boş yere beni öldürdü?"

Hz. Muhammed, Miraç hadisesini anlatırken şöyle bir olaydan söz eder:

"Ben miraca çıktığımda bana cehennem gösterildi. Baktım ki içinde bir kadın azap görüyor. Sebebini sordum. Bana şöyle denildi: O bir kediyi hapsetmiştir; Ona ne bir şeyler yedirmiş ne de ona su içirmiştir. Ölünceye kadar haşerat türünden şeyleri yemesine dahi müsaade etmemiştir. Bu nedenle bu kadın cehennemde azap görmektedir."

 

ZEVK İÇİN AVLANANLARA UYARISI

 

 

Zevk için avlanıp sonra hayvanı bir kenara atmayı "haram" olarak nitelendiren Şefkat Peygamberi'nin şu uyarısı ne kadar anlamlıdır!..:

"Haksız yere bir serçeyi veya daha küçük bir hayvanı öldüren insandan Allah bunun hesabını mutlaka soracaktır."

Mânevî torunu sayılan Üsâme b. Zeyd'e yaptığı tavsiyede de aynı hassasiyeti görmekteyiz:

"Üsâme! Senin sorumluluğunda olan hayvanlar konusunda aman dikkatli ol! Yoksa kıyamet gününde onlar tarafından Allah'a şikâyet edilirsin…"

 

 


Haber okunma sayısı: 1859

Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ