• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Yazar Ahmet Kasımoğlu vefat etti

yazar-ahmet-kasimoglu-vefat-etti

20.000’den Fazla Kelimenin Bulunduğu “Kürtçe Bitki Adları Sözlüğü”nün Yazarı Ahmed Dirihî (Ahmet Kasımoğlu) Vefat Etti.
14 Mayıs 2019 Salı 20:04

 

 

 Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçelerine katkılarıyla tanınan araştırmacı – yazar Ahmed Dirihî (Ahmet Kasımoğlu) hayatını kaybetti. Ahmed Dirihî, 70 yaşındaydı.

 

Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçelerine katkılarıyla tanınan araştırmacı – yazarAhmed Dirihî (Ahmet Kasımoğlu) hayatını kaybetti. Ahmed Dirihî, 70 yaşındaydı.

 

 

14 yıl süren araştırmalar sonucunda ilk Kürtçe bitki isimleri sözlüğü olan ve 20.000’den fazla bitki adının yer aldığı “Ferhenga Navên Nebatan a Kurdî” (Kürtçe Bitki Adları Sözlüğü) adlı muazzam eseri yazan ziraat mühendisi Ahmed Dirihî, bugünDiyarbakır (Diyarbekir)’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Dirihî uzun zamandır yakalandığı ağır hastalıktan dolayı hastanede tedavi görüyordu.

Ahmed Dirihî’in cenazesi, memleketi olan Bingöl ilinin Yeniköy (Çılkanî)köyüne götürülerek defnedildi.

AHMED DİRİHÎ (AHMET KASIMOĞLU) KİMDİR?

Ahmed Dirihî (Ahmet Kasımoğlu), 1949 yılında Bingöl il merkezine bağlıYeniköy (Çılkanî) köyünde hayata gözlerini açtı.

Üniversitede “Ziraat Mühendisliği” bölümünden mezun oldu.

Uzmanlık alanı Kürdistan’daki doğal bitkiler üzerineydi. 14 yıldır Kürdistan’daki doğal bitkiler üzerine araştırmalar yaparak sözlük oluşturdu ve yayınladı. 20 binden fazla kelimenin bulunduğu Kürtçe sözlükte, bitki isimlerinin Türkçe ve Latincekarşılıkları da yer alıyor. Kitap, “Ferhenga Navên Nebatan a Kurdî” (Kürtçe Bitki Adları Sözlüğü) ismiyle çıktı. 14 yıllık çalışmanın eseri olan 168 sayfalık bu kitap,Mardin Artuklu Üniversitesi tarafından yayımlandı.

Ahmed Dirihî daha önce sözlük çalışmasına ilişkin olarak, “Ben ziraat mühendisiyim, işim bu. Gençken dikkatimi çekti. Gezdiğim yerlerde baktım, farklı farklı isimler var, bunların toplanmasının iyi olacağını düşündüm. 1999 yılında başladım. İlk olarak sadece otları yazdım, sonra baktım bütün bitkileri yazmam lazım. Başladığım zaman anneme söyledim. Gidip bir sürü ot toplayıp getirdi. Hepsini tek tek tanıttı. Bu çalışmama ivme oldu. Halkımızın ihtiyacıdır diye düşündüm. Böyle eser ortaya çıkarırsak iyi olacağını düşündüm. Önce kendi çevremden başladım. Onlardan topladım. Böyle böyle 20 bin kelime oldu”ifadelerini kullanmıştı.

Ahmed Dirihî ayrıca 20 yılı aşkın süre içerisinde Zaza Kürtçesi’yle yayın yapan Vate dergisi grubunda yer aldı. Kürtçe’nin Zazaca lehçesinin yaşam içerisinde standartlaşması çalışmaları yürüttü. Bunun yanısıra, Zazaca lehçesini geliştirme ve standartlaştırma çalışmaları kapsamında Vate Çalışma Grubu ve Ziwan – Kom’da çalışmalar yaptı. Makaleleri Vate Dergisi ve Newepel’de yayınlandı.

Araştırmacı – yazar kimliğinin yanısıra siyasetçi kimliğiyle de önplanda olan Ahmed Dirihî (Ahmet Kasımoğlu), Kürdistan Demokrat Platformu (PDK) içerisinde de yıllardır siyaset yapıyordu.

Sediyani Haber olarak kıymetli çalışmalarıyla halkımıza müstesna bir hizmette bulunmuş olan Ahmed Dirihî (Ahmet Kasımoğlu)’ye Allah’tan rahmet, başta ailesi ve okurları olmak üzere tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz.

 


Haber okunma sayısı: 2167Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ