• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

Tavuk Çiftliğinde Günde 600 Yumurta

tavuk-ciftliginde-gunde-600-yumurta

Genç Çiftçi Projesi kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından 30 bin TL hibe alarak tavuk çiftliği kuran Mustafa Batkitar, günlük 600 yumurta toplamaya başladı.
19 Kasım 2017 Pazar 23:04

 

 

Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı kapsamında Genç Çiftçi Projesi ile 2016 yılında 30 bin TL hibe alan Mustafa Batkitar, Merkez Kuşkondu ( Geylan) köyünde tavuk çiftliği kurdu.

Aldığı hibe ile yarka, nipel suluk, fan, kuluçka makinesi, folluk ve tel çit malzemelerini alarak kanatlı hayvan yetiştiriciliği işletmesi kuran Batkitar, günlük yumurta üretmeye başladı.Bir yılda 750 tavuk sayısına ulaşan Batkitar, günde 600 yumurta toplayarak, sipariş üzerine satıyor.

Tavuk çiftliğini ziyaret ederek işletme sahibi Batkitar’dan bilgi alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Yıldırım, bu işletmenin çiftçilere örnek olabilecek bir yatırım olduğunu söyledi.

Yıldırım, “Çiftçi istekli olduğu zaman üretimde kar etmemesi söz konusu değildir. Bu kanatlı hayvan yetiştiriciliği işletmesinde Ligorin, Avustralorp ve Susex ırkı yaklaşık 750 adet tavuk bulunmaktadır. Yetiştiricimiz emek sarf ederek işletmedeki 750 adet tavuktan fireleri düştüğünde günlük yaklaşık 600 adet yumurta elde etmekte ve bu yumurtaları marketlere, köy ürünlerinin satıldığı pazarlarda ve kamu kurumlarında çalışan memurlara sipariş üzeri satmaktadır” dedi.

 


Haber okunma sayısı: 459

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER