Pandemi Koordinasyon Birimi Kuruldu

pandemi-koordinasyon-birimi-kuruldu

Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve bulaşın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararları alınarak uygulamaya geçirilmiştir.
23 Kasım 2020 Pazartesi 11:15

 

Alınan kararların takibinin yapılması, çalışmaların düzenli bir şekilde sürdürülmesi açısından İl Sağlık Müdürlüğümüz bünyesinde Pandemi Koordinasyon Birimi kurulmuştur. Kurulan Pandemi Koordinasyon Birimimizde;

            Pandemi Koordinasyon Birimimizde 14 sağlık personeli ve 2 hekim görev yapmaktadır. Evde takibi yapılan hastalar günlük olarak aranmakta, sağlık durumları sorgulanmaktadır. Sağlık durumlarında problem olan hastalara doktor yönlendirilmekte, tedavileri zaman kaybetmeksizin yapılmaktadır. Yine hastanede yatan vakaların günlük izlemleri ve genel durumları alınarak takibi yapılmakta,   hastanede tedavisi tamamlanmış, evde izlemi yapılacak hastaların transfer işlemlerinin koordinasyonu sağlanmaktadır. Pandemi Koordinasyon Birimimize ait 04262131553 nolu hattımızdan hastalarımıza ve yakınlarına Covid-19 ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti verilmektedir.

            Ayrıca koronavirüsün yayılmasının önlenmesi ve gerekli tedbirlerin takibi hususlarında ilimizde filyasyon çalışmalarımız da gerçekleştirilmektedir. Filyasyon çalışması, vakanın tespit edildiği andan itibaren başlayan gerekli koruma ve kontrol önlemlerinin alınması ve izolasyon sürecinin tamamlanmasına kadar devam eden bütüncül bir süreçtir. Vakaların tespit edilmesi, kaynağının bulunması, temaslıların tespitleri, bilgilendirilmeleri ve gereğinde bu kişilerin tanı amaçlı numune alınması, izolasyon süreçlerinin izlenmesi filyasyon ekipleri tarafından yürütülmektedir. İlimizde toplamda 63 ekip ile bu hizmet yürütülmekte olup, yine Covid-19 pozitif tespit edilen vatandaşlarımız en kısa sürede evlerinde değerlendirilerek lüzumu halinde ilaçları adreslerine teslim edilmektedir. Hastalık ile mücadelede filyasyon ekiplerimizin vermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanmak gerekmektedir. Covid-19 salgınını bertaraf edebilmenin en önemli yolu, kurallara uymaktan geçmektedir. Vatandaşlarımızın kurallara uyması, maskeyi koruma sağlayacak şekilde kullanması, sosyal mesafeye riayet etmesi ve temizliğe azami riayet etmesi Covid-19’u yenmenin en önemli adımıdır. Unutulmamalıdır ki pandemi salgını tedavi edilerek değil, maske, mesafe ve temizlik kurallarına hep beraber uyarak bitirilebilir.  

Soğuk aylara girdiğimiz bu günlerde, kapalı ve havasız ortamlarda topluca durmamak ve kapalı alanları düzenli bir şekilde havalandırmak, komşu, eş-dost, akraba ziyaretleri yapmamak, taziye-düğün vb toplu organizasyonlara kesinlikle katılmamak, koronavirüs ile karıştırılabilen gribal enfeksiyonlardan korunmak, beslenme alışkanlığımızı kış mevsimine göre düzenlemek te koronavirüsten korunmanın önemli yollarındandır.

Unutmayalım! Koronavirüs alacağımız tedbirlerden daha güçlü değildir…


Haber okunma sayısı: 1959

Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ