• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Kiğı Barajı’nın kazı şevleri neden kayıyor?

kigi-barajinin-kazi-sevleri-neden-kayiyor

2018 yılında enerji üretmeye başlayan Kiğı Barajı ve HES santrali kazı şevlerinde oluşan kaymaların önlenmesi için proje yapım sözleşmesi imzalandı.
30 Kasım 2020 Pazartesi 16:15

  

KAZI ŞEVLERİ SANTRALİ TEHDİT EDİYOR!

 Kiğı İlçesinde 1997 yılında yapımına başlanan ve 2018 yılı başında enerji üretmeye başlayan Kiğı Barajı ve HES santrali kazı şevlerinde kaymalar, elektrik üretim santralini tehdit ediyor.

Baraj çalışması devam ederken de aynı bölgede şevlerin kaydığını belirten eski çalışan, “21 yıl süren baraj çalışmasının ön yüzü ve santralin tam üst tarafından bulunan bölgede yeterince sağlam yapılmadı” iddiasında bulundular.

NEDEN AYNI FİRMA YAPMIYOR?

21 yıl süren baraj çalışmasını yüklenici Özaltın firması neden yıkılan şevleri yapmıyor? Diyen eski çalışan, bu alanda daha öncede şevlerin yıkıldığını herkes gördü, üzeri kapandı ama yine çöktü” diye konuştu.


DSİ YAPIM SÖZLEŞMESİ YAPTI

DSİ Elazığ 9. Bölge Müdürlüğü,  kazı şevlerinde oluşan kaymaların önlenmesi için yüklenici firmayla proje yapım sözleşmesi imzaladı.

DSİ 9. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada: “Kığı Barajı ve HES Projesi, Bingöl ili Kiğı ilçesinin 12 km kuzeydoğusunda, Peri Suyu üzerinde, kil çekirdekli kaya dolgu tipinde, temelden 175 metre yükseklikte, 22,5 milyon m³ gövde dolgu hacmine sahip, 140 MW kurulu gücünde, yılda 450 milyon KWh enerji üretmek suretiyle yılda 220 milyon lira enerji faydası sağlayan çok önemli bir projedir.

Bingöl Kığı Barajı ve HES Santral Kazı Şevlerinde Oluşan Kaymaların Önlenmesi Proje Yapımı Hizmet Alımı işine ait sözleşme, 25.11.2020 tarihinde DSİ 9. Bölge Müdürümüz Mahmut Dündar ile yüklenici Temelsu Uluslararası Mühendislik Hiz. A. Ş. arasında imzalandı. Ayrıca bu projenin sağlayacağı faydanın aksamaması için proje ile ilgili ilk değerlendirme toplantısı düzenlenerek, hazırlanacak projenin içeriği değerlendirildi” denildi.


Haber okunma sayısı: 2007

Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ