• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

"Kiğı Balaban Bey Camii aslına uygun restore edilmedi"

kigi-balaban-bey-camii-aslina-uygun-restore-edilmedi

3 Aralık 2015 yılında Kiğı’da meydana gelen depremde minaresi ve abdesthanesi ağır hasar gören 618 yıllık tarihi Balaban Bey Cami’nin iki yıl süren restorasyonuna rağmen aslına uygun yapılmadığı iddia edildi. Çatısından akan su damlalarına karşı bidonlar konurken, cami girişindeki kilit taşlar sökülerek yerine aslına uygun olmayan taşlar döşendi. Kiğı'nın en önemli tarihi eserleri arasında yer alan Balaban Bey Camii'nin bu hali yapılan özensiz restorasyonu gözler önüne seriyor.
16 Nisan 2019 Salı 10:33


 

Kiğı ilçesinde bulunan Balaban bey Camii, 3 Aralık 2015 tarihinde yaşanan depremde zarar görünce restorasyon ihalesi 28 Aralık 2016 tarihinde yapıldı. 2017 yılında başlayan restorasyon, 2018 yılında tamamlandı. Restorasyon tamamlanıp ibadete açıldıktan bir yıl gibi kısa bir süre içinde caminin çatısında hasar meydana geldi. Bir çok noktadan su damladığını belirten cami cemaati, “Abdest alıp camiye giderken düzensiz ve kalitesiz taşlardan dolayı küçük göletler oluşuyor” dediler. 
ESKİ HALİ

Bingöl’ün en önemli tarihi kültürel varlıklarından biri olarak bilinen 618 yıllık Balaban Bey Camii, 2006 yılında yapılan restorasyonla aslına uygun yapılmadığı gerekçesiyle gündeme gelmişti. Balaban Bey Camii, 3 Aralık 2015 tarihinde meydana gelen depremle minaresi ve abdesthanesi büyük oranda hasar görmüştü.

1401 YILINDA YAPILMIŞMülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan Cami’nin Akkoyunlu Pir Ali Bey tarafından 1401 yılında yapıldığını ifade ediliyor. Cami’nin 1734, 1767 ve 1960 ve en son 2006 yılında restore edilmiş.Arkeologlar tarafından hazırlanan raporda ise, Caminin 1401-1402 yıllarında Akkoyunlu Pir Ali Bey tarafından yapıldığı, Yeni Rehber Ansiklopedisi’nin 38’inci sayfasında belirtilmektedir. Ana girişi kuzeydendir. Çatısı kırma çatı şeklinde olup, sac malzeme ile kaplanmıştır. Duvarlarının köşeleri düzgün kesme taş, diğer bölümleri moloz taşlardan yapılmıştır. Batı ve güney cephelerinde 4, doğu cephesinde 2 pencere bulunmaktadır. Minare kesme taştan olup konik bir yapıya sahiptir. Cami girişi kemerli kapıdandır. Üstünde kitabesi bulunmaktadır. Caminin batı tarafında mezarlık alan bulunmaktadır. Bu mezarlık alanda üzerinde Osmanlıca yazılar yazılı 12 dilimli mezar taşları dağınık bir şekilde yer almaktadır. Bu tarihi yapı, değişik zamanlarda yapılan onarımlarla günümüze kadar gelmiştir” ifadeleri yer alıyor.

 

 

Haber: Tarık Ürün/ Kiğı


Haber okunma sayısı: 2215Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER