• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
whatsaap haber hattı

Gurbetçi işadamından Kiğı ve Yayladere’ye 20 bin Euro

gurbetci-isadamindan-kigi-ve-yayladereye-20-bin-euro

Yıllar önce Yayladere Ağdat Köyünden Avrupa’ya göç eden iş insanı Mehmet Kaplankıran, Berlin’de Koronavirüsü nedeniyle işinden olan işsiz, ihtiyaç sahibi öğrenciler ve kimsesizlere 100 bin ve doğup büyüdüğü Yayladere ve Kiğı ilçesi belediyeleri aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere 20 bin Euro yardım gönderdi.
22 Nisan 2020 Çarşamba 01:07

Almanya Berlin de yaşayan gazeteci, standupçı, radyocu Kiğılı hemşehrimiz Şafak Salda, youtube üzerinden ilginç “göç hikayeleri” programında Yayladereli iş adamı Mehmet Kaplankıran’a konuk oldu. Göç hikâyesinde kendisini tanıtan Kaplankıran, “Berlin’de yaşayan işsizlere, ihtiyaç sahiplerine 100 bin, Kiğı ve Yayladere ilçesinde yaşayan ihtiyaç sahibi kişilere verilmek üzere 20 bin Euro yardımda bulunacağım” dedi. Mehmet Kaplankıran, O zaman Kiğı’ya bağlı küçük bir köy olan Ağdat köyünde 1963 yılında üstü toprak olan bir evde doğup büyüdük, 11 yaşında İstanbul’a göç ettik, tornacıda çalıştım, daha sonra 17 yaşımda babamın Almanya’ya gitmesiyle işçi ailesi olarak Berlin’e göç ettik. İlk sene dil eğitimi dersi aldım. Ardından mesleğim olan tornacılık yaptım. 

Memleketin her taşını toprağını özlüyorum, o yüzden memleketten kangal köpeği getirttim. 

Seni Almanya’ya bağlayan şey nedir? Sorusuna; Almanya demokratik bir ülkedir, düzenli ve disiplinli, üreten bir ülke olduğu için beğeniyorum. Burada ırkçılığa uğradın mı? 

Maalesef uğradım hem de ölümüne dayak yedim, hastaneye götürdüklerinde doktorlar da önemsemediler. Bunu unutmak mümkün değil tabii.

Mehmet bey, kaç çalışanınız var, şu anda işler durulmuş, çalışanların maaşlarını ödeyecek misin?

Kaplankıran: “400 çalışanımız var, hepsinin maaşlarını tamamını ödeyeceğim” dedi.

Röportajın ardından işadamı Mehmet Kaplankıran tarafından Şafak Salda aracılığı ile 10 Euro Kiğı Belediyesine, 10 bin Euro Yayladere belediyesine gönderdi. Yardımlar ilçe belediye başkanları tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Haberin Videosu : https://www.youtube.com/watch?v=cnsHlpezgT4&list=LLZJfp1_XO2jmEos8HbwlPKA&index=1

 


Haber okunma sayısı: 10282Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ