• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
whatsaap haber hattı

GENÇ’TE 59 MİLYON TON DEMİR REZERVİ

gencte-59-milyon-ton-demir-rezervi

MTA verilerine göre, Genç-Avnik-Koşal demir yatağında 4.5 milyon ton, Genç-Gonaçtepe demir yatağında 12.6 milyon ton ve Genç- Haylandare demir yatağında ise 2 milyon ton olmak üzere 59.1 milyon demir bulunuyor. Maden Teknik Arama (MTA) verilerine göre, Bingöl’de demir, kurşun-çinko, dişten, linyit ve jeotermal kaynakları ön plana çıkıyor.
01 Ekim 2020 Perşembe 20:52


MTA Genel Müdürlüğünün hazırladığı raporda, “Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Bingöl ili çoğunlukla volkanik birimlerden oluşmuş oldukça dağlık bir araziye sahiptir. İl ve civarı, Kuzey Anadolu Fay Zonu (KAFZ) ile Doğu Anadolu Fay Zonu’nun (DAFZ) kesişim noktası olan Karlıova’ya çok yakın bir bölgede bulunmaktadır. Bingöl-Karlıova-Erzincan üçgeni aktif tektonik konumu nedeniyle ülkede depremlerin çok sık meydana geldiği bir bölgedir. Son yüzyılda bu üçgeni sınırlandıran KAF ve DAF boyunca ve üçgen içerisindeki faylarda çok sayıda yıkıcı deprem meydana gelmiştir” denildi.

GENÇ’TE BULUNAN DEMİR YATAKLARI

Raporda, Bingöl’de bulunan maden potansiyeli ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Genel müdürlüğümüzün Bingöl ili ve yakın çevresinde yaptığı çalışmalar sonucunda endüstriyel hammadde ve metalik maden yatak ve zuhurları ortaya çıkarılmıştır. Bunların en önemlileri demir, kurşun-çinko, fosfat ve disten olarak sayılabilir. Bingöl ilindeki maden yatak ve zuhurları çoğunlukla Genç ilçesinde bulunmaktadır. Demir yatak ve zuhurları Genç ilçesinde yer almakta olup, genellikle beraberinde apatit de içermektedir. Bu ilçede Koşal, Gonaçtepe, Haylandere, Kelmetepe, Kılhaz, Hamek, Arduvan ve İbrahiman sahalarında 13-61 Fe3O4 tenörlüapatitli demir yatak ve zuhurları bulunmaktadır. Genel müdürlüğümüz tarafından Genç ilçesindeki bu apatitli demir cevherleşmelerinde geçmiş yıllarda çok sayıda arama ve araştırma çalışmaları yürütülmüştür. Bu çalışmalar sonucunda Genç-Avnik-Koşal, Gonaçtepe ve Haylandere sahalarında 69 lokasyonda toplam 13.370 m. sondajlı arama çalışmaları yapılmıştır. Buna göre Genç-Avnik- Koşalapatitli demir yatağında 53.61 demir ve 0.95-0.11 apatit tenörlü 44.5 milyon ton demir, Genç-Gonaçtepe demir yatağında 59.42 demir tenörlü 12.6 milyon ton demir ve Genç-Haylandereapatitli demir yatağında ise 48.68-51.64 demir ve 1.8-1.99 apatit tenörlü 2 milyon ton demir rezervi belirlenmiştir.“21 BİN TON ÇİNKO”

İldeki bir diğer metalik maden ise Genç-Servi’deki ortalama 45 Pb+Zntenörlü 21.600 ton görünür+muhtemel rezerve sahip kurşun-çinko cevherleşmesidir. Endüstriyel hammaddeler bakımından Genç-Halveliyan sahasında düşük-orta sıcaklık refrakter ve seramik hammaddesi olarak kullanılmaya elverişli ve 5-25 disten içerikli 140.000 ton disten rezervi belirlenmiştir. Genç ilçesinde ayrıca fosfat yatak ve zuhurları da yer almakta olup, buradaki fosfat rezervleri apatitli manyetit potansiyelidir. Bingöl ilinde 27 lokasyonda toplam 2971 m. fosfat amaçlı sondajlı arama çalışmaları yapılmıştır. Genç-Avnikapatitli manyetit sahalarında 0.67- 12.96 P2O5 ve 0.2-52.54 Fe2O3 tenörlü yaklaşık 52 milyon ton görünür rezerv tespit edilmiştir. Bölgedeki fosfat yatakları demir ile birlikte işletildiğinde ve zenginleştirme çalışmalarının olumlu olması halinde ekonomik olabilecektir

 


Haber okunma sayısı: 3585Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ