• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Bingöl’de sel baskınında birçok alan zarar gördü

bingolde-sel-baskininda-bircok-alan-zarar-gordu

Solhan ilçesi Arakonak beldesinde dün meydana gelen dolu ve yağmur yağışının ardından taşan dereler nedeniyle bir araç 10 ev ile 30'a yakın ahır, samanlık ve ekili alanlar zarar gördü.
18 Haziran 2020 Perşembe 14:21

 

Arakonak yağışın ardından dere taşkını oluşurken Karşıyaka Mahallesi'nde sele neden oldu. Sel sularının getirdiği çamur ve taşlar yolları kapattı. Belde de iş makinelerinin çalışmalarıyla kapanan yollar yeniden açıldı.

 

Yoğun yağış nedeniyle oluşan sel baskınında hasar gören Arakonak Beldesi, İlçe Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı, Belediye Başkanı Mustafa Döner ve ilgili Kurum amirleri tarafından tespitler yapılarak gerekli önlemler için çalışmalar başlatıldı. 

Sel felaketi hakkında Bingöl Valiliğinden yapılan açıklamada, “Bugün (dün) saat 18.40'ta Solhan Arakonak beldemizde aşırı yağışa bağlı sel baskını yaşanmıştır. İlk belirlemelere göre sel baskınına bağlı herhangi bir can kaybı ve telef olan hayvan olmamıştır. Ekiplerimiz bölgede hasar tespiti ve alan temizleme çalışmalarına ivedilikle başlamıştır." denildi.

 

“Çok şükür can kaybımız yok”

 

Solhan Kaymakamı Mustafa Hamit Kıyıcı da, “Solhan İlçesi Arakonak Beldesinde yağan aşırı yağıştan kaynaklı sel baskını oluştu. Evlerin etrafının ve avluların taş duvar olması sebebiyle suyun yön değiştirmesinden kaynaklı belde merkezimizde böyle bir durumla karşılaştık. An itibariyle gerek Solhan Belediyesi olsun, gerek Arakonak Belediyesi olsun, Kaymakamlığımıza ve özel idaremize ait tüm araçlarımızı buraya sevk ettik. Hemen temizleme çalışmalarına başlayacağız. Şimdilik çok şükür can kaybımız yok, hayvan kaybımız yok. Boş bir ahırımız da ciddi sıkıntılar vardı. O aile de yaylada olduklarından dolayı herhangi bir felaketle karşılaşılmadı çok şükür. Şu an buradayız en kısa süre içerisinde temizlik çalışmalarını bitireceğiz. Teknik ekip olarak ta AFAD ve Tarım Müdürlüğümüze gerekli talimatlar Sayın Valimiz tarafından iletildi. Kendileri de bir an önce gelecek ve tespit çalışmaları yapacağız. Böylelikle bütün vatandaşlarımızın yaralarını saracağız kısa süre içerisinde inşallah. Herkese geçmiş olsun.” diye konuştu.

 

“10 konut, 30'a yakın ahır ve samanlık zarar gördü”

 

Belde Belediye Başkanı Mustafa Döner de şunları söyledi:

 

“Beldemizde saat 18.00 civarında şiddetli olan yağış ve ardından oluşan selden dolayı Karşıyaka Mahallesi ve kültür mahallesinde yaklaşık 20-30 ev, 50 civarı ahır, arazi, bahçe ve bazı araçlar zarar gördü. Konuyla alakalı Sayın Kaymakamımız ve Sayın Valimize gerekli bilgilendirmeyi yaptık.  Şuan yapmış olduğumuz tespitlerle herhangi bir can kaybı yok ama oluşan maddi zararlar mevcut. Şu anda Solhan Belediyelerimizin araç gereçleri, Solhan özel idare araç gereçleri buraya gelmek üzere bizler gerekli önlemleri aldık. Vatandaşlarımızın şu anda ciddi bir sıkıntısı yok yalnızca Karşıyaka mahallesinde önlem amaçlı elektrik kesintisi söz konusu. Kaymakam Bey ile birlikte hasar tespitleri için uğraşıyoruz. Aciliyet arz eden yerleri ilk etapta belirleyeceğiz.  AFAD, Devlet Su İşleri ve Orman ve Tarım Müdürlüğünden arkadaşlarımızın gelmesiyle hasar tespit çalışmalarına başlayacağız.”(İLKHA)


Haber okunma sayısı: 2337Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER