• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

BAŞBAKAN 2017 YILINDA BİNGÖL’DE NELER SÖYLEMİŞTİ?

basbakan-2017-yilinda-bingolde-neler-soylemisti

Bingolnet.com haber sitesinin yazarı Ahmet Üstün, Başbakan Binali Yıldırım'ın en son 5 Mart 2017 tarihinde Bingöl'e geldiğinde müjdelediği yatırımları köşesine taşıdı.
20 Mayıs 2018 Pazar 12:37

 

 

BAŞBAKAN 2017 YILINDA BİNGÖL’DE NELER SÖYLEMİŞTİ?

Başbakan Binali Yıldırım bugün (20 Mayıs 2018 Pazar) iftar programına katılmak üzere kurmayları ile birlikte Bingöl’de olacak.Şehirdeki hummalı çalışmaya bakıldığında önemli bir ismin şehre geleceğini gündemden kopuk her vatandaş anlayabiliyor.

Yolların temizlenmesi, bayrakların asılması, en önemlisi de 6 aydır bir türlü yapılmayan Çapakçur Köprüsündeki halatların ışıklandırılması…

Yarın (21 Mayıs) siyasi partilerin milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim kuruluna teslim edecekleri tarih. Bu açıdan Bingöl’de 2 milletvekilini meclise göndermesine garanti gözüyle bakılan Ak Parti’de 50’nin üzerinde milletvekili aday adayı bu 2 isimden biri olmanın hayalini kuruyor. Bu aday adayları ile birlikte binlerce seçmen de yer alacak isimlere odaklanmış durumda. Tam da böylesi bir atmosfer de Başbakan Binali Yıldırım’ın Bingöl’e gelişi kulisleri hareketlendirmiş durumda. Başbakan Yıldırım ile birlikte pek çok bakan, milletvekili, Bingöl milletvekili aday adayları, bürokratlar da Bingöl’de olacak. Başbakan Bingöl’de halkın da katılacağı bir iftar programına katılacak ve akabinde 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimlerine dair vatandaşlara hitap etmesi bekleniyor.

Kuşkusuz, Başbakan Yıldırım, vatandaşlara Ak Parti’nin Bingöl’e yaptığı yatırımları anlatacak ve yeni dönemde de birçok yatırımlarının olacağını dile getirecek. Üzerinde duracağı en önemli yatırım ise bugün Resmi Gazete’de Bakanlar Kurulu kararının yer aldığı SÜTAŞ yatırımı olacak gibi duruyor. Bu yazıda, ne tür bir konuşma yapacağına dair öngörülerden ziyade, Sayın Yıldırım’ın son Bingöl ziyaretinde neler vaat ettiğini ve bu vaatlerden nelerin gerçekleştiğine bir bakalım istiyorum.

Başbakan Binali yıldırım, 5 Mart 2017 tarihinde Referandum çalışmaları kapsamında Bingöl’de vatandaşlara hitap etmişti. O konuşmasında Bingöl’e yapılacak yatırımlara değinirken şunları söylemişti Sayın Yıldırım:

1-Bu yıl Bingöl’de 924 öğrenci kapasiteli yeni bir yurt açılacak.

2-Süt ve ilaç fabrikaları açılacak.

3-Erzincan ile Yedisu arası bölünmüş yol olacak.

4-Çapakçur Köprüsü yıkılıp yerine Asma Köprü yapılacak.

5-Bingöl İnönü Mahallesinde bulunan askeri alan Bingöl’den taşınacak, yerine Şehir Meydanı yapılacak.

Arşivlerden ulaşabildiğim kadarıyla Başbakan Binali Yıldırım’ın son Bingöl ziyaretinde sarf ettiği sözler bunlar. Gözden kaçırdığım şeyler de olabilir! Şimdi sırayla bakalım:

1- Bu yıl Bingöl’de 924 öğrenci kapasiteli yeni bir yurt açılacak.

Bingöl Üniversitesi 2007 yılında kuruldu. İlk 4-5 yıl öğrenciler barınma konusunda ciddi problemler yaşadılar. Daha sonra Kredi Yurtlar Kurumu Bingöl’de ki yurt kapasitelerini artırarak üniversite öğrencilerinin barınma sorununu çözmüş oldu. Bu uygulama Bingöl’e has bir uygulama değil, Kredi Yurtlar Kurumu’nun ülke genelindeki genel uygulaması.

2- Süt ve ilaç fabrikaları açılacak.

Sayın Yıldırım’ın Süt fabrikası açılacak dediği SÜTAŞ yatırımı. Yaklaşık 8-10 yıldır SÜTAŞ’ın Bingöl’e yatırım yapacağı konuşuluyordu. Başbakan Yıldırım son Bingöl ziyaretinde de buna yeniden değinmişti ve o yatırımın yapılacağına dair Bakanlar Kurulu kararı Başbakan Yıldırım’ın Bingöl’e yeniden geleceği tarihe denk geldi.

İlaç fabrikası mevzusu ise biraz karışık. Başbakan Yıldırım son Bingöl ziyaretinde Bingöl’de ilaç fabrikası kurulacağını belirtmişti. Yıldırım’ın ziyaretinden kısa bir süre sonra, 1 Nisan 2017 tarihinde o ilaç fabrikasının resmi temel atma töreni de yapıldı ve yıl sonunda üretime geçeceği söylendi. Fakat aradan 1 yılı aşkın süre geçmesine rağmen fabrikanın yapımında herhangi bir adım atılmadı. Sanırım Sayın Yıldırım bu akşam bu konuda kamuoyunu aydınlatacak bir açıklamada bulunur. Zira Bingöl’deki yetkililer tarafından, bu konuda daha önce yerel medyada haber çıkmasına rağmen, bir açıklama yapılmadı.

3- Erzincan ile Yedisu arası bölünmüş yol olacak.

Başbakan Yıldırım’ın memleketi Erzincan ile Bingöl’ü birbirine bağlayacak Yedisu Erzincan yolunun duble yol olacağını da belirtmişti Sayın Yıldırım. Bu çalışma, edindiğim bilgiye göre henüz proje aşamasında! Bu yolun devamı niteliğindeki Kiğı Yedisu yolundaki çalışma ise 4 yıldır devam ediyor. Bingöl Kartal Sancak yolu ile ilgili gündemde sıcaklığını koruyan sorunlar da mevcut. Yerel medyada bu konu sıklıkla gündeme taşındı. Sanırım bu konuya ilişkin de bir açıklama olacaktır. Zira Bingöl ve Erzincan arasında yapılacak duble bir yol Bingöl’ü önemli bir ulaşım ağının vazgeçilmez parçası yapacaktır.

4- Çapakçur Köprüsü yıkılıp yerine Asma Köprü yapılacak.

Başbakan Yıldırım’ın son ziyaretinden yaklaşık 10 gün sonra Çapakçur Köprüsü yıkılıp yerine Viyadük Tarzı yeni bir köprü yapıldı. Bu köprü, Bingöl’e yapılan en hızlı yatırım oldu. Fakat köprünün çelik halat ışıklandırması, yapımından yaklaşık 6 ay sonra, Sayın Yıldırım’ın yeni Bingöl ziyaretinden sadece 1 gün önce yapıldı!

5- Bingöl İnönü Mahallesinde bulunan askeri alan Bingöl’den taşınacak, yerine Şehir Meydanı yapılacak.

Uzun yıllardır gündeme getirilen ve neredeyse tüm seçim vaatleri arasında yer alan askeri alanın belediyeye devri mevzusunu Sayın Yıldırım son ziyaretinde yeniden gündeme getirmişti. Alanın belediyeye devri yapıldı, fakat askeriyenin taşınması ve alanın şehir merkezine dönüştürülmesi konusunda benim şahsen görmüş olduğum bir ilerleme yok!

Daha önce farklı zamanlarda farklı isimler tarafından dile getirilen daha farklı yatırım vaatleri de var. Ve yine Bingöl halkının uzun yıllardır dile getirdiği, beklenti içinde olduğu çeşitli beklentileri var. Bu yazıda onlara değinme gibi bir amacım yok.

Sayın Yıldırım’ın son Bingöl ziyaretinde neler söylediğini ve bu söylemlerin pratiğe yansımasını zihinlerde canlandırma amaçlı yazdığım bu satırlar, belki de ilerde yeni şeyler yazmak isteyenler için bir arşiv rolü oynamaktan öte bir anlam taşımayacaktır!

 Kaynak: bingolnet.com


Haber okunma sayısı: 789

Haberin etiketleri:

Bingolnet.com, ahmet üstün
GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ