• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Yılmaz: “Süt Aşkımız Bölgeyi Canlandıracaktır”

-yilmaz-sut-askimiz-bolgeyi-canlandiracaktir

Bingöl Üniversitesi Senato Toplantı Salonunda yapılan ‘Sütaş Değerlendirme Toplantısı’na katılan SÜTAŞ sahibi Muharrem Yılmaz, “bizim süt aşkımız, bölgenin geçmişinde zenginliğin kaynağı olan hayvancılığı yeniden canlandıracaktır” dedi.
14 Ekim 2019 Pazartesi 01:04


Sütaş değerlendirme toplantısına Vali Kadir Ekinci, Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Sütaş Yönetim Kurulu Üyesi İlhan İl, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, kurum müdürleri, meslek odaları ve birlik temsilcileri katıldı.

 Vali ekinci: “SÜTAŞ yatırımı sadece Bingöl’e değil bölgeyi canlandıracaktır”

 

 

Toplantının açılış konuşması yapan Vali Kadir Ekinci, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı üzerine Bingöl'ün Çeltiksuyu köyünde kurulumuna başlanan Sütaş Doğu ve Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Teknik Hayvancılık ve İmalat Sanayi yatırımı için çalışmalar hızla sürüyor.

 

 

Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında desteklenen 19 firma arasında yer alan Sütaş tarafından 733 milyon 709 bin lira maliyetle hayata geçirilecek tesislerin son durumu hakkında sayın Muharrem Yılmaz bizlere bilgi verecektir.

Vali Ekinci şunları söyledi: ‘Böylesi özel bir yatırımın Bingöl'de yapılıyor olmasından dolayı memnunuz. Projenin doğrudan 1000 kişiyi istihdam etmesi ve dolaylı olarak 8 bin aileyi etkileyecek olması bölgemiz için önemli.

 

 

Böylece bölgeye daha büyük teşviklerin ve desteklerin sunulması ve haliyle üreticinin de Sütaş’ın ihtiyaç duyduğu yatırım modeline ulaşabilmesi mümkün olacaktır.

Sözleşmeli süt sığırcılığı modeli olmazsa olmazdır.

İnşallah 2020 yılında ilk etapta bölgemize hizmet vermeye başlayacak olan, sadece bölgeye değil ülkemize ve dünyaya hizmet vermeye başlayacak olan Sütaş, Türkiye'deki yatırımlarının en büyüğünü Bingöl'e yapıyor. Dolayısıyla bölgemize böylesine fedakârca yaptıkları yatırımı desteklemek boynumuzun borcudur” dedi.

“BİNGÖLÜN SÜTÜNÜ ÜLKENİN DÖRT BİR YANINA ULAŞTIRACAĞIZ”

 

Toplantıda söz alan SÜTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz ise şunları söyledi:

‘Bingöl, yaylalarıyla, nehirleriyle, baharıyla cennetin kapısı olarak adlandırılmış, bin gölünde ölümsüzlüğün arandığı efsanelere ilham kaynağı olmuş bir ilimiz.

Hayvancılık faaliyeti ve kültürünün tarihten gelen kökleri olan bu kentte hayvancılık da asırlar boyu zenginliğin en önemli kaynağı olmuş, en önde gelen ekonomik faaliyeti olmuştur. İşte biz de Sütaş olarak süte olan aşkımız ve sütçülüğe olan inancımızla bu bölgeye hayvancılık ve süt üretiminde bir ivme kazandırmaya, Ab-ı Hayat efsanesinin can suyu, hayat suyu Bingöl'ün sütünü ülkemizin dört bir köşesine ulaştırmaya geliyoruz.

Süt üretim tesislerinin kaba inşaatı tamamlandı. Bazı makine ve ekipman siparişleri verilmiştir. Arıtma ve biyogaz tesisleri inşaatı devam etmektedir. Yem üretim tesisi inşaatı su basamağı seviyesine gelmiştir. Öncelikle birinci etap yem merkezi ve çiftliklerin inşaatları tamamlanacaktır’ dedi.

Toplantı, STK temsilcileri ve kurum müdürlerinin yaptıkları değerlendirmeler ve soru cevap faslı ile tamamlandı.

 


Haber okunma sayısı: 1409Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER