• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

“SÜTAŞ TÜM BÖLGEYE KATKI SAĞLAYACAK”

-sutas-tum-bolgeye-katki-saglayacak

Bingöl Sektör Toplantısında açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “SÜTAŞ tüm bölgeye hizmet edeceği gibi etraftaki komşu ülkelere mutlaka katkı sağlayacak." dedi.
18 Şubat 2020 Salı 00:26

 

​Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Bingöl’e gelen Bakan Pakdemirli, SÜTAŞ Doğu Güneydoğu Anadolu Sütçülük Projesi Bingöl Entegre Tesisleri'nde incelemelerde bulundu, SÜTAŞ yetkililerinden bilgi aldı.

Pakdemirli, daha sonra Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi'nde "Söz Sizde Tarım Orman Buluşmaları" kapsamında düzenlenen Bingöl Sektör Buluşmaları Toplantısı'nda, tarım ve orman sektörlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 Bakanlığa geldiği ilk günden itibaren tüm Türkiye'yi dolaşarak ülkenin tarım problemlerini teşhis edip tedavi yöntemlerini ortaya koyduklarını anlatan Pakdemirli, şöyle konuştu:Bugün itibarıyla tarımda önemli bir üründe önemli bir problem kalmadı. Bununla ilgili en başta Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Çünkü sizler namına ne zaman gelip 'Üreticilerin şöyle bir problemi var.' dediğimizde her zaman bize dedi ki 'Çözün, üreticiyi, yetiştiriciyi, besiciyi memnun edin.' Biz de mümkün mertebe her problemin üzerine gittik. Her birini aynı günde belki çözemedik ama belli bir süre geçtikten sonra. Bugün Türkiye'de tarım ürünleri namına, et süt ürünleri namına herhangi bir problem kalmadığını gururla söyleyebilirim. Bu da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin başarısıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın başarısıdır.

Bakan Pakdemirli, "Tarımda bugün neredeyiz, nereye doğru gidiyoruz, yolculuğumuz neresi?" sorularına yanıt vererek, Türkiye'nin büyüyen bir ülke olduğunu, son 17 yılda tarımsal hasılanın 486 kat, bitkisel üretimin yüzde 20, tohum üretiminin 8-10 kat arttığını, kırsal kalkınma alanlarında 200 bin istihdam sağlandığını, 193 ülkeye bin 827 tarımsal ürün ihraç edildiğini söyledi.

Bingöl'deki çiftçilere müjde veren Pakdemirli:

“-Tarım Kredi Kooperatif Marketi açılması,

-Kırsal Kalkınma Yatırımlarının desteklenmesi,

-3,5 Milyon TL hibeyle 19 yeni ahır-ağıl yapımı projesini tamamlayacağız,

-18 üreticiyi 54 baş damızlık koç projesinden faydalandıracağız,

-Guldar Domatesinin coğrafi işaret çalışmalarını tamamlayacağız,

-Genç ilçesinde 2 bin 300 dekarlık alanda Üzüm bağlarının rehabilitasyonu çalışmalarını yapacağız,

-123 adet mobil süt sağım makinesinin dağıtımı yapılacak,

-Çiftçilerimize dağıtılmak üzere 1,2 milyon TL'lik yüzde 50 hibeli yem bitkileri tohumu alınacak,

-Ağaçeli Mesire yerini tesis edeceğiz,

-Orman köylerinde yaşayan 35 ailemize 1 milyon lira hibe desteği sağlayacağız,

-Yamaç köyüne 50 dekar alanda badem ve ceviz fidanı ekeceğiz. Bakımları 3 yıl süreyle bize ait olmak üzere 49 yıllığına sizlerin istifadesine sunacağız” şeklinde sıraladı.

Bingöl'de kurulan SÜTAŞ ile kentin ihracatının artacağına işaret eden Pakdemirli, şöyle devam etti:

SÜTAŞ tüm bölgeye hizmet edeceği gibi etraftaki komşu ülkelere mutlaka hizmet edecek. Türkiye'nin sınırlarından ufka doğru yeni müşteriler, yeni pazarlar aramak için mutlaka bakıyor olacaktır. Dış ticaret fazlamız 5,3 milyardır. Hani diyorlar ya Türkiye için aslında sizi kötülüyorlar. Yani diyorlar ki 'Türkiye artık bir ithalat cenneti oldu, kendi kendine yetmiyor.' 18 milyar dolar ihracatımızla, 5,3 milyar dış ticaret fazlamızla Türkiye ihracatçı bir ülke ve kendi kendine yüzde 100 üzerinden fazla yetebilen ülkelerin en başında geliyor.

TMO stoklarındaki fındıklar satışa sunulacak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) stoklarındaki fındığı satışa sunacaklarını da belirten Pakdemirli, şunları kaydetti:

TMO biliyorsunuz son iki sezondur fındıkla ilgili çok başarılı bir politika yönetiyor ve üreticimiz bu anlamda son derece memnun. Geçen sezon da biliyorsunuz TMO 16,5-17 liradan fındığı almıştı ve bunun yurt dışına pazarlanması sayesinde de 1,5 milyar lira Türkiye ekonomisine ve bilançosuna bir artı sağlamıştı. Şimdi elimizde bir miktar stok var. Bu stokları da bir şekilde yeni sezona hazırlanabilmek için elimizden yavaş yavaş çıkarmamız gerekiyor. O yüzden 1 Mart 2020 tarihinden itibaren 20,50 liradan bunu arzu edenlerin kullanımına, istifadesine açıyoruz. 20,50 liradan TMO fındığını pazarlamaya 1 Mart itibarıyla başlıyoruz.

 Bingöl'deki hizmetlerle de değinen Pakdemirli, tarım kredi kooperatifi marketi açılması, 25 kırsal kalkınma projesi, 19 ahır-ağıl projesi, 18 üreticiye damızlık koç, Guldar domatesine coğrafi işaret verilmesi konularına değindi.

İl Sektör Toplantısı daha sonra basına kapalı bir şekilde devam ederken, Bakan Pakdemirli'ye AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Vali Kadir Ekinci, Bingöl AK Parti Milletvekili Feyzi Berdibek, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve kentteki kurum amirleri eşlik etti.(Nihat Kanat)


Haber okunma sayısı: 1965Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER