• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

Seferberlik Şehitleri Mezarlığı TOKİ’ye konut alanı oluyor!

-seferberlik-sehitleri-mezarligi-tokiye-konut-alani-oluyor

Adaklı Belediyesince konut yapılması için TOKİ’ye devredilen arazisinin Seferberlik Şehitleri Mezarlığı olduğu iddia edildi.
09 Nisan 2018 Pazartesi 01:30

 

Adaklı Belediyesi tarafından ilçede konut yapılması için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi TOKİ’ye devredilen belediye ait 20 bin metrekare alan üzerinde yapılacak 75 konutun yeri, eski mezarlık olduğu iddia edildi.

SEFERBERLİK ŞEHİTLERİ ORADA YATIYOR

Adaklı içerisinde yaşlılardan kime sorarsan sor, bu arazinin çok eski tarihi bilinmeyen mezarlık yeri olduğunu söyleyen Ak Parti Adaklı İlçe Halkla İlişkiler Sorumlusu Tolgay Ayazoğlu, “kendisinin CSP iş makinası ile ne zaman o bölgede bir kazı yapsam, her yerden kemikler çıkıyor. Aynı yerde büyüklerimiz bilir, seferberlik şehitlerinin de mezarlıkları o bölgede, şehid’i benav-ı diyorlar. Büyüklerimiz, çok zaman karşılaşmışız, şehitliği ziyaret ederlerdi. Adaklı’nın eski bir Ermeni yerleşkesi olduğu tüm verilerle ortadadır. Mezarlıkların taşları sökülerek ev yapımlarında kullanılmıştır ama en ufak bir kazıda, kemiklerle karşılaşılıyoruz” dedi.CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN’A MEKTUP YAZDI

Konuyu bir mektup ile Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a göndererek duyurmaya çalışan Tolga Ayazoğlu şöyle konuştu. “TOKİ tarafından konut yapılması için istenen yer mezarlık alanıdır. Bu mezarlığın hangi tarihten beri olduğu bilinmemektedir.


Bu mezarlık ilçemiz Belediye Başkanı Zeki Işık tarafından TOKİ yetkililerine gösterilmiş ve bu konutların buraya yapılması kararlaştırılmıştır. Bu TOKİ konutları tahrip edilen mezarlık alanına yapılmak istenmektedir. Biz ilçe halkı olarak buna karşıyız. Çünkü ilçemizde toplu konut için daha iyi ve münasip alanlar bulunmaktadır. Buraya konut yapılması tamamen Belediye Başkanı Zeki Işık’ın keyfi uygulamalarından kaynaklanmaktadır. Bütün İlçe halkı, TOKİ konutlarının mezarlık alanının tahrip edilerek üzerine konut yapılmasına karşıdır. Benim ve bütün İlçe halkının bu hassasiyetimizi göz önüne alınacağına ve bu konutların başka alana yapılacağına inanıyor ve bu hassasiyetimizi değerlendirilmesini bekliyoruz” diye konuştu.

 

 

 

 


Haber okunma sayısı: 1661

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ