Resam Açan’dan Anlamlı Eser!

-resam-acandan-anlamli-eser

Aslen Bingöllü olan resam Harun Açan, pandemi sürecinde geldiği Bingöl’de Devlet Hastanesi zemin kat duvarına gönüllü olarak yaptığı duvar çalışması, büyük ilgi gördü.
17 Ocak 2021 Pazar 23:59

 

 

 “Covit kahramanlarına saygıyla” başlığı ile tamamlanan duvar çalışması, İl Sağlık Müdürü, Mehmet Emin Gündoğdu, hastane başhekimi Ramazan Gengörü,  hastane müdürü Zülküf Bağbars, Eğitim ve Toplum Gönüllüsü Semiramis Karaarslan ve hastane yöneticilerinin katılımı ile açıldı. 

 

“DOKTORLAR ANNE GİBİDİRLER”

Açılış sonrası gazetenize açıklamada bulunan Açan, “

sağlıkiçinsanat sıloganımızla PiaArt ekibi olarak Bingöl Devlet Hastanesi zemin kat duvarına gönüllü olarak yaptığımız duvar çalışması yaptık” dedi.

 

Fikir nerden geldi?

Açan, “Fikir aşamasında ilham kaynağım, çocukluk yıllarımdan hatıralarımda kalan ani yağmur veya dolu süreçlerinde, imdadımıza yetişen annelerimiz, üzerindeki kıyafetleri ile bizi yağıştan korurdu”. Oradan esinledim.

Bu çalışmada doktorun, çocukları kıyafetleri ile örtmüş olması, gelecek nesillerimizi korona yağmurundan koruma gayretleridir.

Tasarım, amaç ve içeriğini açıklar mısınız?

Açan: “Kompozisyon kurgusu farklı dönemlerdeki farklı sanatçıların konpozisyonları incelenerek espri kopya yöntemi ile yeniden kompoze edilmiştir.

Kompozisyondaki figür, farklı ırk ve renkteki çocukları kucaklamış, mekânın dışındaki simgesel olarak betimlenen virüs yağmuruna karşı siper almış vaziyettedir. Bu kompozisyonda, sağlık çalışanlarımızın fedakârlıkları, mücadeleleri ve başarıları anlatılmak istedim.

Boş duvarların dile getirilmesi ile vatandaşlarımızın ilgisini çekerek görsel hafıza üzerinden mesajlar verilmek istedim.

Doktorun göz perspektifinde açı değişikliği mevcut olup, hangi cepheden bakılırsa bakılsın, doktorun bakışları o yönedir. Burda ki amacım, aslında bir doktorun destek için hepimizde gözü olduğu ve aynı zamanda herkese eşit bir bakış sergilemesi gerekliliğini ortaya koydum.

Arka plandaki zengin kolon ve mekân tasarımı ise, modern tıbbın zenginliği ve gerekliliği vurgulanmak istenmiştir.

Kısaca doktorlarımızın dimdik ayakta durabilmeleri ve başarılı olabilmeleri için modern Tıp’ın gelişmiş olması gerekliliğidir. Nasıl ki zeki insanlara imkanlar sunulduğu taktirde başarılı olabiliyorlar ise, doktorlarımızın başarıları da onlara sunulan imkanlara bağlıdır.

 


Haber okunma sayısı: 898

Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ