• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

Nitelikli Bir Üniversite İçin Kurumsallaşmalıyız!

-nitelikli-bir-universite-icin-kurumsallasmaliyiz

Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Olgun tarafından Bingöl Üniversitesi bünyesinde çalışan idari personele yönelik “Kurumsallaşma ve Toplam Nitelik Yönetimi” semineri verildi. Seminerde konuşan Prof. Dr. Olgun, nitelikli bir üniversite olmak için kurumsallaşmanın gerekliliğini vurguladı.
01 Mayıs 2018 Salı 00:52

 

Seminerde bir kurumun faaliyetlerini, kişilerin varlığına bağımlı olmadan sürdürebilmesini ve geliştirebilmesini sağlayan bir yapının oluşturulması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Olgun, “Kurumun idareci veya yöneticilerinden ve onların kendi becerilerine bağlı icra yöntemlerinden bağımsız hale gelmesi ve sürekliliğini sağlamalıyız. İnsanın olmaması değil, kritik personel olmadığında dahi aksama yaşanmadan işlemlerin devam edebilmesi gerekiyor. Bir kurumun bireylerden bağımsız bir şekilde kurallara, standartlara, iş süreçlerine sahip olması, çevresindeki değişiklikleri takip eden sistem oluşturması ve çevresindeki gelişmelere uygun bir biçimde organizasyon yapısını hazırlaması, kurumsallaşmak için çok önemlidir. Kendine has iletişim ve iş bitirme yöntemlerini kültürleştirmesi ve bu sayede diğer kurumlardan farkı ayırt edilebilen bir kimlik kazanma sürecidir kurumsallaşma. Kurumsallaşmada esas olan, bir kurumun faaliyetlerini sürdürmesinde, çalışanların kişisel yöntemlerine bağımlı olmadan, kurumun kendi yöntemlerini üretmesi, çalışanların kurumdan ayrılması durumunda dahi işlerin aksamadan yürümesi için ilgili yapı ve süreçlerin oluşturulmasıdır” dedi.

Sürekli değişim ve gelişime açık olmalıyız

Kurumların değişime açık olması ve yenilikçi olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Olgun, “Kurumun idarecileri başta olmak üzere bütün bireylerin deneyimlerinden en yüksek düzeyde faydalanılarak, bireye aşırı bağlılığın ve gereksinimin en alt düzeye indirgenmesi faaliyetlerin aksamadan yürütülmesini sağlayan sürekli değişim ve gelişime açık iş süreçlerinin ve tanımlarının ortaya konulabilmesidir. Birilerinin günün birinde olmadığı durumda işlerin aksamadan bırakıldığı yerden devamının sağlanabilmesidir” diye konuştu.

 


Haber okunma sayısı: 1028

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ