• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Meslek lisesi Türkiye ikincisi oldu

-meslek-lisesi-turkiye-ikincisi-oldu

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, tarımda yapay zeka projesi ile TÜBİTAK tarafından bu yıl 50.’si düzenlenen liselerarası proje yarışmasında Türkiye ikincisi oldu.
15 Nisan 2019 Pazartesi 18:27


Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih ve Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ve Yazılım alanlarında düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması Ödül Töreni, Ankara’da, ATO Congresium Uluslararası Kongre ve Sergi Salonunda yapıldı. 

TÜBİTAK tarafından bu yıl 50.si düzenlenen yarışmada toplam 12 proje birincilik ödülüne; 24 proje ikincilik ödülüne ve 35 proje üçüncülük ödülüne layık bulundu. 36 projeye de teşvik ödülü verildi.

Bingöl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Metal Bölümü Öğretmeni Ahmet Bağbars gözetiminde ‘Tarimda Fe.Y.Z Feno Tipleme ve Yapay Zeka' projesi ile katılan lise öğrencileri Doğan Çağatay ve Berat Koç, Türkiye ikincisi oldu.Proje başvurularının Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde ön değerlendirmesi yapıldı ve ön değerlendirmeyi geçen bin 217 proje başvurusu 25-28 Şubat 2019 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katıldı. Bölge sergilerinde finalist olarak belirlenen 220 proje 8-12 Nisan 2019 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen Final Yarışması’nda sergilendi.

Bu yıl final yarışmasına 63 ilden, 202 farklı okuldan toplam 369 proje sahibi öğrenci katıldı. Final yarışmasına katılan 220 projeden 107’si birincilik, ikincilik, üçüncülük ve teşvik ödüllerinden birini kazandı. Final yarışmasına katılan 369 öğrenciden 181’i ödül aldı. Final yarışmasında ödül alan proje sahibi öğrencilerin 27’si özel okulda, 19 tanesi bilim ve sanat merkezinde ve 48 tanesi de devlet okulunda kayıtlı olduğu belirtildi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, ödül töreninde yaptığı konuşmada, yarışmaya katılan öğrencilerin, normal müfredatlarının yanında proje yapma kültürüyle yetiştiklerini, projeler için zaman ayırdıklarını, heyecana ve rekabete girdiklerini dile getirdi.

Öğrencilerin hepsinin kendi bölgelerinin birincisi olarak finale geldiklerini belirten Mandal, bunun önemini vurguladı. Mandal, “220 proje sahibi arkadaşımız, ülkemizin değişik coğrafyalarından, farklı okullarımızdan bölge birincileri olarak buraya geldiniz. Hepinizi yürekten tebrik ediyorum” dedi. TÜBİTAK’ın Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında, 2002 yılında 521 projenin sergilendiğini belirten Mandal, 2019 yılında bu yarışma için 16 bin 679 talep oluştuğunu, gençlerin 17 yıl içinde, proje yapmak, proje yaparak ülkemizin geleceğine katkıda bulunmak noktasına geldiğini ifade etti. Mandal, “Bu yıl 4 bin 581 okulumuz bu sürece dahil olmuş. 25 bin 625 öğrencimizin 13 bin 814’ü kız, 11 bin 811’i erkek öğrencilerimiz. Bu süreçte bin 60 hocamız özveriyle, ellerinden geldiğince, sizlerle beraber oldular. Sürece katkı veren bölge koordinatörlerimize, hocalarımıza teşekkür ediyorum. 81 ilimizde başlayan süreçte 63 ilimiz ve 220 projemiz burada temsil edildi. 107 proje bugün bizden ödül alacak. Ödül alacak olan 94 okulumuz var, 27’si özel liselerimiz, 19’u bilim sanat merkezimiz ve 48’i de devlet liselerimiz. Kendilerini tebrik ediyorum.” dedi.

 


Haber okunma sayısı: 923Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER