• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
GÖLBAL

Kardeş Gümüşhanelileri uğurladık

-kardes-gumushanelileri-ugurladik

İçişleri Bakanlığı himayesinde yürütülen “Kardeş Şehirler Projesi” kapsamında Bingöl -Gümüşhane-buluşması” etkinliğinde kapsamında Gümüşhane’den gelen heyet, 3 günlük ziyaretin ardından illerine uğurladık.
24 Eylül 2017 Pazar 23:20

 

 KARDEŞLİK YÜRÜYÜŞÜ

Proje kapsamında aralarında sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin ve il protokolü üyelerinin de yer aldığı bir heyetten oluşan Gümüşhane heyeti İle Hacı Hıdır Camii önünde  bir araya gelen Bingöl ve Gümüşhane heyetleri tarafından ilk olarak toplu bir şekilde kent merkezinde Genç Caddesine kadar davul zurna eşliğinde bir yürüyüş yapıldı.

Yürüyüşe Bingöl Valisi Ali Mantı’nın yansıra, Bingöl ve Gümüşhane’den  aralarında sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin ve il protokolünün üyelerinin de yer aldığı iki tarafında heyetlerinden oluşan çok sayıda kişi katıldı.Düzenlenen yürüyüş, Genç Caddesi üzerinde bulunan bir Banka şubesinin önünde son buldu. Burada katılımcılara yönelik konuşan Vali Mantı, Gümüşhanelileri Bingöl’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

“Farklılık bizim inancımızda da kültürümüzde de zenginlik olarak algılanmıştır”

Vali Mantı, “İçişleri bakanlığımızın başlatmış olduğu ‘Kardeş iller Projesi’nin ülkemizde özelikle bu bölgemizde faydalı olacağına inanıyorum. Zaten bunun emarelerini en güzel şekilde görüyoruz.  Her temas iz bırakır. Bu güzel ülkemiz dünyanın en güzel toprağı, Anadolu kucağı. Anadolu coğrafyası inşallah kadimden beri sulhun, barışın, sükûn ve kardeşliğin, birlik ve beraberliğin yurdudur. Bu birliğimiz, beraberliğimiz ve kardeşliğimiz inşallah ilelebet devam eder. Biz bütün bölgelerimizle, tüm insanlarımızla, farklılıklarımızda bir zenginliktir. Farklılık bizim inancımızda da kültürümüzde de zenginlik olarak algılanmıştır. Bizim asla ayrılmaya, bölünmeye birebirimize yan bakmaya zamanımız da yok haddimiz yok. Biz tüm mazlumlara dün olduğu gibi bugünde kucak açmış sahip çıkıyoruz. Bu millet adaletli, mazlum ve doğru bir millettir Rabbim bizlere yardımcı olsun. Allah birlik beraberlik ve kardeşliğimizi tüm dünyada ve Türk iyede bozmasın.  Özelikle Bingöl- Gümüşhane kardeşliğimizin de devam etmesini ve en güzel yerlere gelmesini Allah’tan niyaz ediyorum.” Şekelinde konuştu.

Programda, “Ben Anadolu’yum” şiirinin yazarı Hacı Gürhan tarafından katılımcılara yönelik seslendirildi.

ÇARÇIMA DA KARDEŞLİK SOFRASI

‘Kardeş Şehirler Projesi’ kapsamında ‘Gümüşhane-Bingöl Buluşması’ etkinlikleri gündüz saatlerinde Haserek Kayak Merkezi ile devam program akşam saatlerinde Bingöl ve Gümüşhane valilerinin katılımıyla Bingöl Ilıcalar beldesinde gerçekleşti.

Ilıcalar Belde Belediyesi ve Sancak Belediyeleri tarafından organize edilen programda, ikram edilen yemekten sonra Bingöl Valisi Ali Mantı ile Gümüşhane Valisi Okay Memiş, katılımcılara hitaben birer konuşma yaptılar.

Programda konuşan Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Gümüşhaneliler olarak kardeş şehir Bingöl’de bulunmaktan memnuniyet duyduklarını belirtti.

Memiş, “Yaklaşık bir ay önce Bingöllü hemşerilerimizi ağırlama fırsatını yakaladık. Kısa süre içinde Gümüşhane’nin kültürünü, doğa güzelliklerini gelen Bingöllü hemşerilerimizle beraber gezdik, ziyaret ettik. Şimdi de bizler Bingöl’deyiz. 20 yıl önce Bingöl Genç ilçesinde iki yıl görev yaptım. Bana göre Genç ilçesi sadece Doğu Anadolu’nun değil, Türkiye’nin en güzel ilçelerinden biridir. Murat Nehri’ne sırtını dayamış insanıyla, doğasıyla güzel bir ilçedir ama terör nedeniyle insanları mağduriyet yaşamıştır. Bütün makamlar gelip geçicidir, önemli olan insanlara olduğunca eşit ve adil bir şekilde hizmet etmektir. Gerçek manada insanlara hizmet etmek kamu görevlisinin en önemli vazifesidir.  Güç, çıkar ve şer odaklarına değil, gerçek manada mağdur kim ise onların valisi olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Programda Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Gümüşhane Belediye başkanı Ercan Çimen ve Ilıcalar Belediye Başkanı Mehmet Akif Günerigök de birer konuşma yaptı.

VALİ OKAY MEMİŞ’E DOĞUM GÜNÜ SÜRPRİZİ

Proje kapsamında Solhan Yüzen adalar, ziyaret edildi. Solhan belediyesi tarafından ikram edilen öğle yemeğinin ardından Genç ilçesine gidildi.

20 yıl önce kaymakamlık yaptığı Genç’e gelen Gümüşhane Valisi Okay Memiş, doğum günü sürprizi ile karşılaştı.

Solhan ziyareti sonrası  1997-1999 yılları arasında Genç ilçesinde Kaymakamlık görevinde bulunan Gümüşhane Valisi Okay Memiş’e ilçe girişinde sevgi gösterileriyle karşılandı. Vali Memiş ve beraberindekiler, daha sonra eski kaymakamlık binasında vatandaşlarla bir araya gelip hasret giderdi.

22 Eylül 1970 doğumlu olan Vali Okay Memiş’e, Genç Belediye Başkanı Hadi Topraktan, bir sürprize imza atarak doğum günü pastası hazırladı.

Kendisi için hazırlanan sürpriz karşısında oldukça duygulanan Vali Memiş, böyle bir sürprizi beklemediğini, bu durumun kendisini hem şaşırttığını hem de duygulandırdığını dile getirdi. Memiş, daha sonra alkışlar eşliğinde 47. yaş günü pastasının üzerindeki mumları üfleyerek söndürdü.

MEMNUNİYETLE AYRILIYORUZ

Üç günlük çeşitli ziyaret ve temasların ardından Gümüşhane’ye geri dönen heyet, Bingöl’den memnun olarak ayrıldıklarını dile getirdi.

Gümüşhane Belediye Başkan Yardımcısı Yusuf Erdem, kendilerinin de iade-i ziyarette bulunduklarını aktaran Erdem, "Bingöl’de kaldığım süre zarfı içinde çok iyi bir karşılama gördük.  Ardından hiç ara vermeden çok sıcak, samimi, içten ilişkiler, dürüst candan bir program sergilediler. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Gümüşhane Arıcılar Birliği Başkanı Niyazi Gül de 1983-1987 yıllarında Bingöl'ün Solhan ilçesinde öğretmenlik yaptığını belirterek 30 yıllık hasretini giderdiğini söyledi.

Gül, "İçişleri Bakanlığı himayesinde yürütülen 'Kardeş Şehirler Projesi'  çok güzel oldu. Bu tür şeylerin sonu iyi olur. Devamı gelmesi lazım. Halkların birbirlerini tanımalarına vesile olur. Kardeşliğe vesile olur." dedi.

"Bu kardeşlik projesini çok ihtiyacımız vardı"

"Kardeş Şehirler Projesi’nin koordinatörlüğünü yapan Ahmet Külekçi, "Gümüşhaneli heyet, Bingöl’de üç gün boyunca iyi bir şekilde ağırlandılar. Bingöl’de olmaktan mutluluk duyduk.  Buradaki insanlarımız bizleri çok iyi ağırladılar. Bingöl Valimiz ve il ve ilçe belediye başkanlarımız, kurum amirlerimiz ve herkes, üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirdiler. Emin olun bu kardeşlik projesini çok ihtiyacımız vardı. Gittiğimiz her yerde Doğu'da, Güneydoğu'da inanılmaz misafirlikler görüyoruz. Zaten bu, Doğu'nun güzel bir kültürüdür. Buralara gelen insanlar en iyi şekilde ayrılırlar. Gümüşhane ve Bingöl’de kardeşliği pekiştirerek, arkadaşlar ve dostluklar kurarak buradan ayrıldılar. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Heyetin içinde olan Gümüşhane Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Özgün ise izlenimlerini şöyle aktardı: "Kardeşlik projesine vesile Muhammed Safitürk'e Allah rahmet eylesin. Biz zaten hep kardeştik. Atalarımız, bizler hep aynıyız. Bu coğrafyayı paylaşan insanlar hep kardeş olmuşlardır. Biz biriz. Buraya gelmekten çok mutlu oldum. Hayalimde hep doğuyu gezmek vardı. Nasip oldu geldik, gezdik.  Şükürler olsun ki bu coğrafyada yaşıyoruz. Allah Bingöllü kardeşlerimizden razı olsun." Nihat Kanat- Galip Akengin

 


Haber okunma sayısı: 502

GÖLBAL


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1089 hit, 370 ziyaretçi, 409 ziyaret
Bu ay:
5374 hit, 2203 ziyaretçi, 2656 ziyaret
Toplam:
765980 hit, 241659 ziyaretçi, 335642 ziyaret