• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
whatsaap haber hattı

Kanun dışı odun kesimine karşıyız!

-kanun-disi-odun-kesimine-karsiyiz

Kiğı Abar Mahallesi baraj çalışma alanı içerisinde yer alan ormanlık alana izinsiz Mangal Kömürü tesisi kurmaya çalışanlara karşı, Mahalle halkı yargıya başvurdu.
19 Mayıs 2020 Salı 15:33

 

Kiğı ilçesi Abar Mahallesi Hanikan Devlet Ormanları sınırları içerisinde izinsiz mangal kömürü üretim tesisi kurmak için kazanlar getiren kişilere karşı mahalle halkı yargı yoluna başvurdu.

Konu ile ilgili bornova escort Kiğı Abar eski muhtarı Ali Durman şöyle konuştu: “Abar mahallemiz baraj nedeniyle D.S.İ tarafından istimlak edilmiş,  baraj çalışması bitince tekrar köye dönmek isteyen ve hayvancılık yaparak geçimini sürdürmek isteyenler var ama köyden, ilçeden olmayan kişiler orman’a ait bölgede hiçbir resmi kurum ve kuruluşlardan izin almaksızın vinç ve mangal kömürü kazanı yerleştirmesini karşıyız” dedi.

Durman: “BENİM ÜST DÜZEYDE ADAMLARIM VAR”  diyor.Durman, “Aslen Kiğı ilçesinden olmayan Cumhur adındaki bu şahıs, ilçe içinde gezerek benim üst düzeyde adamlarım var, General, Vali ve Kaymakam var” diyerek Bingöl Orman işletme Müdürlüğü, D.S.İ. Bölge Müdürlüğüne ve ilçe Kaymakamlığına dâhi hiçbir resmi kurumdan izin almadan alana vinç ve kazan kurdu. Devlet yetkililerinin buna sessiz kalması da ayrı bir sorundur” diye konuştu.

Konuyu yargıya taşıdıklarını belirten Durman, “Mahalle sakinleri olarak bu işgal hakkında yetkili ve sorumlu kurum ve kuruluşlardan duyarlılık bekliyoruz. Bizler köyümüzü yeniden canlandırmak isterken köyümüz ile alakası olmayan kişilerin gelip orman kesmesine karşıyız. Orman kesilecekse, öncelik köylüye verilmelidir”.

 


Haber okunma sayısı: 6387Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Ağaç katilleti

    Misafir: Herkes ağaç dikiyor memleketlerine bu yasa-dışı ne olduğu belli olmayan insanlarda kıyıdaki ormanları kesip haksız kazanç elde etmek istiyorlar derhal durdurulmalı yetkililer görev başına yoksa orman bakanlığını arayacağiź 20 Mayıs 2020 09:41

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ