• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Kadına şiddet kabul edilebilir bir şey değildir

-kadina-siddet-kabul-edilebilir-bir-sey-degildir

Vali Kadir Ekinci, “Kadına şiddet konusu insanlık adına, dini ve ahlaki değerlerimiz adına, toplumsal kabullerimiz ve ortak paylaşımlarımız adına kabul edilebilir bir şey değildir” dedi.
30 Kasım 2020 Pazartesi 16:07

   

 

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Komisyon Toplantısı gerçekleştirildi. 

İçişleri Bakanlığı tarafından kadına yönelik şiddetle mücadele için yayımlanan "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi" kapsamında Vali Kadir Ekinci başkanlığında, ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon İzleme ve Değerlendirme Komisyon Toplantısı’ yapıldı.

Bingöl Üniversitesi senato toplantı salonunda düzenlenen toplantıya, Vali Ekinci’nin yanı sıra Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Merve B. Karadavut, Vali Yardımcısı Fatih Kaya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Aydın Polat ve ilgili kurum amirleri katıldı.

Toplantı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü yetkililerince, Bingöl’de kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere dair bilgilendirme ve 2021 yılında yapılması planlanan çalışmalara ilişkin sunum ile başladı.

Toplantıda; Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı kapsamında; kolluk birimlerinin görev ve sorumluluğunda olan konularda mevzuatta verilen görev ve sorumlulukların gecikmeksizin uygulanması, alınan tedbirlerde etkinliğin ve kurumsal kapasitenin artırılması, koordinasyon ve işbirliğinin geliştirilmesi; ayrıca toplumsal farkındalığın artırılması, şiddet mağdurunun yaşamsal, fiziksel ve ruhsal vücut bütünlüğünün her şart altında korunması ve şiddetin önlenmesi için İçişleri Bakanlığı ve Valiliğimizce yayımlanan genelge ve talimatlar doğrultusunda kurumların işbirliği ve koordinasyon içinde çalışması, atılacak olan adımlar ve koordinasyon gerektiren konular görüşülerek, çözümü noktasında kararlar alındı.

Toplantıda konuşan Vali Kadir Ekinci, “Kadın ve çocukların maruz kaldığı şiddet vb. kötü eylemleri engellemek amacıyla İçişleri Bakanlığımızca kullanıcılara sunulmuş olan Kadın Destek Uygulamasının (KADES) tanıtımına ilişkin çalışmalar daha etkin yapılmalı. Kadına şiddet konusu insanlık adına, dini ve ahlaki değerlerimiz adına, toplumsal kabullerimiz ve ortak paylaşımlarımız adına kabul edilebilir bir şey değildir. Dolayısıyla tüm kurumlarımızla ve imkanlarımızla bu konuya hassasiyetle yaklaşacağız. Şiddete maruz kalan kadınlarımızı korumak, onlara sahip çıkmak ve devletimizin sağladığı imkânları onlar için seferber etmek bizlerin en önemli görevidir” dedi.

Toplantının ardından Vali Kadir Ekinci, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Merve B. Karadavut, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü tarafından KALİUM AVM’de kurulan ‘bilgilendirme ve farkındalık yaratma amaçlı’ stantları ziyaret ettiler.

Daha sonra, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ etkinlikleri kapsamında sırasıyla İl Emniyet Müdürlüğü Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği ile İl Jandarma komutanlığı Asayiş Şube Müdürlüğü Çocuk ve Kadın Kısım Amirliğini ziyaret eden Vali Ekinci, yetkililerden birimlerin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

 


Haber okunma sayısı: 1182

Hindi


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ