• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Hasbağlar Bayram Şenliği Coşkulu Geçti

-hasbaglar-bayram-senligi-coskulu-gecti

Adaklı İlçesine bağlı Hasbağlar – Kamrun köyünde düzenlenen bayram şenliği, coşkulu geçti.
19 Ağustos 2019 Pazartesi 18:09

 

İstanbul’da Sosyal ve Kültürel faaliyetlerini sürdüren Hasbağlar Köyü Derneği, Köydeki Dernek ve gönüllülerden oluşan heyetin düzenlediği bayram şenliği, coşkulu geçti.

Hasbağlar Köyünde ilk defa düzenlenen şenlik, iki gün sürdü.

Köyün taziye evin bahçesinde düzenlenen ilk günkü şenlikte sahne alan Metin Biçimli ve Kayy-Der Koma Denge Bıratiye gurubunun coşkulu türkülerle coşan gençler, ertesi gün yıllardır terkedilen yaylada piknik ve halaylarla devam etti.
ATAK: “AMACIMIZ, GURBETTE DOĞAN GENÇLERİMİZE ATA YURDUMUZU SEVDİRMEKTİR”

İstanbul’daki Hasbağlar Derneği Başkanı Sabri Atak, “yıllar önce köyümüzden çıkmış bir kısmı İstanbul’da, diğer bir kısmı Avrupa’nın birçok ülkesinde daha iyi bir yaşam mücadelesi veren ama gönlü, gözü hep ata yurdunda olan gurbetçilerimizin orada doğan gençlerimize dedelerinin, ninelerinin zorluklar içinde yaşam mücadelesini göstermek ve öz kültürlerini aşılamak, gelecekte köylerine aidiyet bağı oluşturmak için bu şenliği yapıyoruz” dedi. Atak, “biz bu dağlarda, yaylalarda ve çeşmelerde örfümüzü, kültürümüzü öğrendik. Bize hiçbir zaman desteğini esirgemeyen Avrupa’daki kardeşlerimiz ile beraber birlik ve beraberlik içinde köyümüzde, el ele vererek birlikte edindiğimiz taziye evleri – dernek merkezlerine sahip çıkacak nesillere bir yandan bu ata yurdumuzu sevdirirken diğer yandan eğitime destek olmaya ağırlık vereceğiz” şeklinde konuştu.

AYAZGÜN: “BU ETKİNLİKLER KAYNAŞMA DUYGULARIMIZI ARTIRACAKTIR”

Bu tür etkinliklere ihtiyacımız var diye Köy Derneği Başkanı Yakup Ayazgün, “Avrupa’nın birçok ülkesinden insanlarımız bu şenlik için köye geldiler. Bundan sonra daha büyük organizasyonlarla Avrupa’da ve İstanbul’da doğup büyüyen gençlerimizin yönünü köyümüze çevirmeye çalışacağız. Bu tür etkinlikler, var olan eksiklikleri örneğin taziye evinin önü kilitli parke taşı döşenmiş olsaydı daha güzel olurdu. Köyümüzde eğitim, sağlık ve altyapı sorunları var, bu sorunlarımızın çözülmesi için önemli baskı unsuru olacaktır. Köy okullarımıza hep yeni acemi öğretmenler gönderilir, Camilerimize bile acemi imam gönderiliyor. Bu bizim kaderimiz değildir, yıllardır sağlık ocağı var ama ebe gönderilmiyor. Şu anda 2 bin insan köyde yaşıyor. Ufak bir sorun olduğu anda ya Kiğı’ya ya Adaklı’ya yada Bingöl’e gitmek zorunda kalıyoruz”. Yetkililerin köylüye bakış açısını değiştirmesi gerektiğini vurguladı.

ÇAĞDAŞ: “EMEĞİ GEÇEN HERKESİ KUTLUYORUM”


İngiltere’den Bayram şenliğe katılan eski dernek başkanlarından Cavit Çağdaş, “bu organizasyonu düzenleyen İstanbul Dernek başkanımız başta Sabri Atak, Köy Dernek başkanımızı Yakup Ayazgün, Köy muhtarımız ve gönüllü tüm köylülerime teşekkür ediyorum. Yıllardır gurbette yaşıyoruz, zaman zaman gelip gidiyoruz ama bayramda bu şenliğin gerçekleşmesi, bizi çok mutlu etti. Çocukluk arkadaşlarımız, yaşlı akrabalarımızı ve yeni nesil gençlerimizi bir araya getirilmesi kolay değildir. İnşallah önümüzdeki süreçte köy gençlerimizin daha iyi bir eğitim görmesi için yeni adımlar atılır ve geleceğimiz olan bugünün çocukları bizim yaptıklarımızı daha ileriye taşırlar” diye konuştu.Haber okunma sayısı: 2353Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ