• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Gala Gecesine Buyankara Damgası

-gala-gecesine-buyankara-damgasi

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Fırat Kalkınma Ajansınca ‘2018 yılı Turizm ve Endüstriyel Gelişme Mali Destek Programı' kapsamında desteklenen 'Bingöl Turizm Değerlerinin Geliştirilmesi ile Turizm Rotası Oluyor' projesi kapsamında yapılan ‘Bingöl İçin Söyle- 3 Dil 1 Memleket' projesinin gala programına katılan MHP Belediye Başkan Adayı Ziya Buyankara’ya gösterilen ilgi ve alkış, geceye damga vurdu.
26 Mart 2019 Salı 01:19

 

 

GECEYE YOĞUN İLGİ GÖSTERİLDİBingöl'ün doğal güzelliklerini, kültürel yapısını, tarihi ve turistik mekânlarını tanıtıp yaşatmayı hedeflemiş ve 3 dilde (Türkçe, Zazaca, Kürtçe) seslendirilmiş proje kapsamında Bingöl Üniversitesi Kongre Merkezinde düzenlenen gala gecesine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz, Vali Kadir Ekinci, Bingöl Milletvekili Feyzi Berdibek, Ak Parti Belediye başkan adayı Erdal Arıkan, MHP Belediye Başkan adayı Mehmet Ziya Buyankara,  Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ve kurum amirleri, öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Büyük bir coşku ve katılım ile gerçekleşen programın açış ve selamlama konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kasım Barman, 1,5 yılda tamamlanan proje kapsamında 18.950 km yol kat edildiğini ve başarılı bir projenin oluşturulduğunu belirtti. Barman, “İlimizin tanıtımı için yapılan projelerin devam etmesi adına ilde çeşitli etkinlikler yaparak devam edeceğiz. Bu gibi etkinlikler adına Sayın Valimizin de talimatları ile ilimizde bal, kavurma ve güneşin doğuşu festivalini yapmayı planlıyoruz” dedi.

VALİ EKİNCİ, 3 DİLDE SELAMLADI

Barman'dan sonra konuşma yapan Vali Kadir Ekinci, 3 dilde gala gecesine katılan vatandaşları selamladı.

Vali Ekinci; “İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzce yürütülen oldukça anlamlı ve bir o kadar da zengin içerikli proje kapsamında hazırlanan klibimizin gala gecesinde sizlerle birlikte olmanın heyecanını ve gururunu yaşıyoruz.  Hepiniz hoş geldiniz, Şıma xer ume,  Hûn bı xêr hatın. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzce 'Bingöl Turizm Değerlerinin Geliştirilmesi ile Turizm Rotası Oluyor' projesi kapsamında ‘3 dil 1 memleket' çalışması gerçekten emekle, sabırla yapılmış ve dinleyenleri yoğun duygulara boğan, notayı tabiatla, tınıyı mekanla buluşturan güzel bir proje. Her köşesi ayrı bir renk, ayrı bir rayiha, ayrı bir ezgi olan Bingöl'ümüzün doğal güzelliklerini, kültürel yapısını, tarihi ve turistik mekanlarını Türkçe, Zazaca ve Kürtçe olmak üzere üç dilde türkülerle tanıtıp, yaşatmayı amaçlayan bu çalışma için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yaklaşık 1,5 yılda 18.950 km yol kat edilerek 92 ayrı noktadaki çalışmalar ile 146 Bingöl sevdalısının beğenimize sundukları bu nağmeler gerçekten yüreklerimize dokunacak, kalbimizde ve kulaklarımızda unutulmaz yankılar bırakacaktır. UNESCO'nun unutulmaya yüz tutmuş diller arasına aldığı Zazaca, umarım ki bu tür faaliyetler ile İnşallah tekrar dirilecektir. Çünkü ‘bizim medeniyetimiz öldüren değil dirilten ve yaşatan bir medeniyettir. Bizler hayat muştulayan bir medeniyetin torunlarıyız. Rabbü-l Alemin bir ayeti kerimesinde, '...dillerinizin ve renklerinizin farklı olması onun (varlığının ve kudretinin) delillerindendir' diyor. Dolayısıyla biz isteriz ki özellikle İslam dünyası unutulan veya unutulmaya yüz tutan dillerin tekrar canlandırılması gayreti içerisinde olsun. Sadece islam dünyası için değil aynı zamanda tüm dünya için de beklentimiz budur. Çünkü bu diller biliyoruz ki ana dilimizdir. Dolayısıyla ben Zazaca'nın da İnşallah bundan sonra daha aktif bir şekilde kullanılması için özellikle ebeveynlerden rica ediyorum. Gelecek nesillere bu dili aktarmamız lazım. UNESCO bu tespiti yaparken sorunu büyük oranda küreselleşmenin bu dilleri öldürmesine ve ebeveynlerin evlerinde ana dillerini konuşmamasına bağlıyor.  İnşallah bundan sonra Bingöl'de yoğun bir şekilde Zazaca konuşulur. Zaza kardeşlerimiz duygularını, düşüncelerini kendi dilleriyle anlatabilirler. İnşallah bizler de en kısa zamanda bu dili öğrenerek halkımızla, halkımızın diliyle konuşuruz. Bu programda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah Zazaca tüm diller gibi yeniden hayat bulur ve yaşayan diller içerisinde olur” şeklinde konuştu.

Son olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz ise konuşmasında şunları söyledi:

“Önemli bir gala gecesinde bir aradayız. Bingöl için söyle-3 dil 1 memleket. Daha önceden yapılan çalışmalar vardı. Bu proje o çalışmanın  devamı. Öncelikle bu çalışmayı başlatan, emek veren tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yapımcı Orhan Bayram'ın şahsında ve sanatçılarımız Bora Çoban'ın sahsında bütün ekibe çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu bir basamak olur. Bu proje ile birlikte bunun ötesinde de yeni çalışmalarla yolumuza devam ederiz”

GECEYE BUYANKARA DAMGA VURDU

Gecede sahne alan ses sanatçılarından Veysel Canlı, salonda bulunan Milletvekilleri Cevdet Yılmaz, Feyzi Berdibek ve Ak Parti Belediye başkan adayı Erdal Arıkan’dan sonra anons edilen MHP Belediye başkan adayı Mehmet Ziya Buyankara’ya yoğun ilgi ile alkışlanması, damga vurdu.

Gala gecesi plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 


Haber okunma sayısı: 1571Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


BİNGÖL - HAVA DURUMU

BINGOL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
676 hit, 258 ziyaretçi, 295 ziyaret
Bu ay:
3537 hit, 1524 ziyaretçi, 1746 ziyaret
Toplam:
800210 hit, 253740 ziyaretçi, 352293 ziyaret